Nejvyšší budova světa bude měřit kilometr. Staví ji rodina bin Ládina

  12:02aktualizováno  15:12
Honba za nejvyšší věží světa nekončí. Novou rekordmankou se v nejbližších letech stane tzv. Kingdom Tower v saúdskoarabské Džiddě u Rudého moře, která má měřit nejméně 1 000 metrů. Postaví ji stavební firma bin Ládinovy rodiny, která patří v tomto oboru k největším v islámském světě.

NEJVYŠŠÍ. Kingdom Tower v saúdskoarabském městě Džidda se má tyčit do kilometrové výše. | foto: Profimedia.cz

Mrakodrap Kingdom Tower (Věž království), který bude součástí plánovaného centra Kingdom City, měl být původně vysoký dokonce 1,6 km, proto se nejprve jmenoval Mile-High Tower. Po zkušebních vrtech půdy a podloží však projektanti jeho výšku snížili na kilometr.

Nová věž tak sesadí z dosavadního trůnu dubajskou pýchu Burdž Chalífa, která měří "jen" 828 metrů.   

"Chceme, aby se Kingdom Tower stala jak hnacím motorem ekonomiky, tak hrdým symbolem hospodářského i kulturního postavení země ve světě," uvedl Talál al Maiman, člen investiční firmy KHC, která na projektu spolupracuje s realizační firmou Saudi Binladen Group.

"Kingdom Tower by se měla stát symbolickým ukazatelem historické významnosti Džiddy jako tradiční brány do svatého města Mekka," zdůraznil Talál al Maiman pro britský Telegraph.

Luxusní hotel i nejvyšší vyhlídková terasa pro turisty

Součástí mrakodrapu, jehož výstavba bude stát odhadem 4,6 miliardy rijálů (20,8 miliardy Kč), bude i přepychový hotel Four Seasons, luxusní kanceláře a apartmány, ale i nejvýše položená vyhlídková terasa na světě.

V celém komplexu, který se bude rozkládat na ploše 530 tisíc m², bude k dispozici 59 výtahů včetně pěti dvoupatrových a 12 eskalátorů. Výtahy, které vyvezou  návštěvníky na vyhlídkový ochoz, se budou pohybovat rychlostí deset metrů za sekundu v obou směrech.

Na luxusní areál má navazovat zbrusu nová, rozlehlá čtvrť na nábřeží, kde na ploše 23 hektarů vyrostou obytné i kancelářské budovy a také obří nákupní centrum, upřesnil server emirates247.com.

Kingdom Tower navrhla věhlasná americká architektonická firma Adrian Smith a Gordon Gill Architecture, která sídlí v Chicagu a vyprojektovala např. i dubajskou Burdž Chalífu. 

Výstavba kilometr vysoké budovy, která začíná v těchto dnech, potrvá podle prognóz pět let, stát by tedy měla v roce 2016.

Projekt je jedním z několika ambiciózních megapodniků v království, prostřednictvím kterých se snaží země rozšířit své aktivity i do jiných oblastí, než je ropa. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.

Investiční firma patří saúdskoarabskému princi Valídovi bin Találovi, který je jedním z nejbohatších lidí na světě. Mrakodrap postaví Saudi Binladen Group, na kterou se média zaměřila po teroristických útocích jednoho z členů rodiny, Usámy bin Ládina. Bohatá rodina s velkými podíly v ropném průmyslu a úzkými vazbami na saúdskoarabskou královskou rodinu se ho však už před lety zřekla a od jeho činů se distancovala.

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

VIDEO: Šílenství v Dolomitech. Když se nad štíty hor rozpoutá peklo

Elektrizující bouřka. Záběr z časosběrného dokumentu Šílenství v Dolomitech

Za jeden den můžete v Dolomitech prožít snad všechna roční období. Zatímco v nižších nadmořských výškách si v létě...

Další z rubriky

Brusle, lokše a horký punč. Advent v Bratislavě vám bude chutnat

Vánoční trhy na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě

Vůně svařáku a medoviny, mastná pusa od lokší se škvarky, zelím nebo bryndzou. Vyzdobené ulice a laskavá náruč bezpočtu...

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

Kapské město

Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Najdete na iDNES.cz