Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíc závad mají kola ze supermarketů

aktualizováno 
Někteří cyklisté stále podceňují přípravu kola na sezonu. Nesprávné seřízení přitom snižuje bezpečnost jízdy. "Kolo má mít dobré jízdní vlastnosti a musí být po technické stránce v pořádku. Když není dotažené řízení, může to být životu nebezpečné," vysvětluje Zdeněk Ulrich z hradeckého servisu Cyklobar.

Kolo je nutné na sezonu připravit | foto: Profimedia.cz

Lidé se už odnaučili spoléhat na vlastní opravářské dovednosti a bicykly raději svěřují odborníkům. Cykloservisy nabízejí odbornou pomoc, opravy i kontrolní prohlídky.

Jaké jsou nejčastější chyby domácích opravářů? "Klasické je, že si přehušťují pneumatiky. To je dost nebezpečné, protože každá pneumatika má určitý tlak. Lidé si myslí, že čím tvrdší, tím lepší. Může se stát, že rupne, a to je velmi nebezpečné hlavně při sjezdu," vysvětluje Zdeněk Ulrich.

"Většinou se tlak, napsaný z boku pneumatiky, pohybuje od 3,5 do 4 atmosfér. Lidé tam ale klidně dají šest. Další problém jsou brzdy, jedny mají hydraulickou kapalinu, druhé oleje. Oboje by se měly po roce vyměnit. Kontrolovat a pravidelně měnit se musí také brzdové špalíky," dodává odborník.

V hradeckých provozovnách zaplatí zákazníci za základní servis, včetně zkontrolování stavu, seřízení brzd, promazání řetězu, dotažení klik či dofouknutí kol, kolem 300 korun. Centrování stojí od 50 do 150 korun.

"Cena záleží na stavu kola. Pokud to je nové nebo pravidelně udržované kolo, tak běžný servis stojí kolem 300 korun. Když ale někdo přijde s kolem, které je ve velmi špatném stavu,musí počítat, že to taky bude něco stát. Vše je individuální," upozorňuje Zdeněk Bláha z hradeckého servisu jízdních kol Bláha.

Oprava do druhého dne

Většina servisů se shoduje, že na začátku sezony bývá nejvíce práce, proto doba vyřízení objednávky je zhruba do týdne.

"Záleží na tom, co je potřeba opravit. Nejhůře opravitelná jsou kola ze supermarketů. Ne nadarmo se říká levná věc - drahá věc. U takového kola, které se nedá dobře seřídit, je potřeba vyměnit skoro polovinu věcí. Pak může oprava vyjít i třeba na dva tisíce korun, někdy i na víc. To bych už raději doporučil koupit nové kolo," upozorňuje Pavel Pešek z hradeckého cykloservisu Pešek.

U Kulhánků ale opraví kolo buď okamžitě, nebo nejpozději do druhého dne. "Pokud jde o malou opravu, jako je třeba výměna duše nebo seřízení brzd, lze ji udělat na počkání nebo do dvou hodin, nejpozději však do druhého dne. I když je sezona, snažíme se zákazníkovi vyjít vstříc," řekl zaměstnanec servisu v prodejně kol Vojtěch Kulhánek.

Autoři:


Témata: práce, jízdné

Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Relax na kole. Pohodové putování krajinou malebných Jizerek

Ukázkové roubenky dodávají Vysokému nad Jizerou krkonošský horský ráz.

Prázdniny, horké dny a doba dovolených jsou za námi, dostavilo se babí léto a barevný podzim. Sedět doma v krásných...

Jízda s mistry. In-line bruslaři se chystají na velkou událost v Praze

Bruslařská dráha v Praze

V neděli se v Praze na Rohanském nábřeží uskuteční velká mezinárodní in-line akce pro stovky českých i zahraničních...

Narazil do dveří, spadl na kolejích. Rady, jak přežít jízdu na kole

Nebezpečím jsou pro cyklisty nepozorní řidiči i koleje.

Řidič otevřel dveře auta, cyklista do nich narazil a zemřel. Muž na kole přejel zpomalovací práh, spadl a oživit ho už...

Najdete na iDNES.cz