Největší přílivová vlna světa na čínské řece je atrakcí. Podívejte se

  • 25
Je to přírodní divadlo, které se vidí málokde. Extrémní přílivová vlna na východočínské řece Čchien-tchang, která se každoročně zhruba v tuto dobu opakuje, přitahuje desetitisíce lidí. Letos byla nejsilnější za posledních 10 let, valila se proti proudu rychlostí 30 km v hodině a při nárazu do břehů voda stříkala až 20 metrů vysoko.

Přílivová vlna nebo jinak také přílivový příboj se objevuje na řece Čchien-tchang v provincii Če-ťiang v místech, kde se řeka vlévá do zátoky Chang-čou a odtud pak do Východočínského moře. Obvykle bývá vysoká devět metrů, asi jako třípatrová budova, a pohybuje se rychlostí až 40 km v hodině. Ve středu však podle agentury Reuters svojí výškou v některých místech překonala dosavadní rekordy.

Tento vzácný přírodní fenomén, který je vždy nejsilnější 18. srpna čínského lunárního kalendáře (což letos připadlo na 30. září podle gregoriánského kalendáře), navíc v uplynulých dnech umocnily další vlivy včetně superměsíce a silného tajfunu Dujuan. Ten se přesouval z Filipínského moře přes Tchaj-wan až nad jihovýchod pevninské Čínské lidové republiky. Hurikán za sebou zanechal několik mrtvých a stovky zraněných poté, co na Tchaj-wanu způsobil ničivé sesuvy půdy. Několik životů si však již letos vyžádal i přílivový příboj na řece Čchien-tchang. Mnohé turisty, kteří vidí velkolepé představení poprvé, mohutnost vlny zaskočí a překvapí nepřipravené.

Čchien-tchangskou přílivovou vlnu, které místní přezdívají Stříbrný (nebo také Černý) drak, jsou lidé zvyklí pozorovat už víc než 2000 let. Vyhledávanou atrakcí se pak stala za dynastie Tchang, která vládla mezi lety 618 – 907. Dnes bývá podívaná spojená s oslavami a podzimním festivalem. Nejlepším místem pro pozorování vlny je podle znalců město Jen-kung, vzdálené asi 45 km od Chang-čou.

„Jinou známou přílivovou vlnou na světě je pororoca (indiánské jméno označující ‚hřmící vody‘) na Amazonce v Jižní Americe. Ta sice bývá menší a pohybuje se rychlostí do 25 kilometrů v hodině, ale je rozeznatelná až 800 kilometrů od ústí do moře,“ upřesňuje Wikipedie.

,