Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší lyžařská hala v Evropě

  10:03aktualizováno  10:03
Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi, i tak by šlo vyjádřit filozofii lyžařských hal, dosud asi známějších pod anglickým názvem “ski domes“. Nejprve se objevily v Japonsku, poté i jinde včetně Evropy. Jistě nepřekvapí, že průkopníky se staly Británie a Holandsko, tedy země, jimž v tomto směru příroda právě nepřála. Čtvrtého ledna se největším evropským sněhovým palácem stala zbrusu nová hala v německém Neussu. Její poloha uprostřed obrovské průmyslové oblasti Porúří s městy Düsseldorf, Duisburg, Essen, Mönchengladbach, Kolín nad Rýnem a dalšími zaručuje vysokou návštěvnost a zřejmě i slušnou návratnost nemalé investice.

Důležitým posláním je i získávání nových lyžařů a snowboardistů, kteří by se při problematických zimách s nedostatkem sněhu k těmto zábavám vůbec nedostali. Nepřekvapí proto, že mezi investory této a ještě druhé připravované haly patří jak bývalý slavný lyžař Girardelli, tak např. rakouská spolková země Salcbursko.
Parametry 300 x 60 metrů s nevelkým převýšením se mohou zdát vhodné spíše pro dětskou loučku a pořádné přírodní lyžování taková hala samozřejmě nenahradí. Přesto ji nelze podceňovat. Velice dobře poslouží ke kursům pro začátečníky a děti, mohou v ní trénovat i závodit žáčci, určitě postačí k soutěžím a závodům různých firem a spolků. Lze si v ní představit jak krátký paralelní slalom, tak speciální carvingový závod. S krátkými carvingovými lyžemi si tam slušně zajezdí i dobrý lyžař. Ještě větším eldorádem ale bude pro snowboardisty a jezdce na módních krátkých lyžičkách. Překážkový boardercross, trvalý funpark, U-rampa, skoky, všechno ve stylu večerní show s muzikou, se mohou stát skutečným hitem. Tím spíše, že tyto haly bývají součástí sportovně-společenského komplexu s dalšími možnostmi vyžití.
Německý lyžařský svaz sem chce dokonce v dubnu přesunout část testování nových lyží. V létě se pak má konat propagační slalom za účasti předních světových závodníků.
„Lyžování potřebuje nové cesty. Musíme dostat sníh k lidem,“ nechal se slyšet odborný poradce, bývalý slavný německý lyžař Christian Neureuther. K obrovské konkurenci relativně levných zimních pobytů v exotických zemích se přidávají zimy se sněhem jen na horách a množí se prognozy oteplování. Lyžování a snowboarding tedy i takto hledají způsob, jak si udržet klientelu a oblibu. Lze počítat s tím, že se v příštích letech objeví haly další.
podrobnější informace o tomto tématu i o lyžování vůbec najdete na www.skisports.cz

Až vás omrzí věčné čekání na sníh, zajeďte si zalyžovat do haly v německém Neussu

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Najdete na iDNES.cz