Největší atrakcí Vysokých Tater jsou Vysoké Tatry

Víc než deset let po pádu "železné opony", po kterém začali turisté z východoevropských zemí z nedostatku příležitostí v minulosti horečnatě vyhledávat zejména letoviska kdysi "devizové ciziny", se v posledních letech začínají Češi, Maďaři, Poláci, ale i obyvatelé východní části Německa, stále častěji vracet do slovenských Vysokých Tater.Právě Vysoké Tatry, které si získaly přívlastek nejmenších velehor světa, jsou zřejmě také největší turistickou atrakcí, kterou Slovensko nabízí nejenom v zimní, ale i letní turistické sezóně.


Podle generální tajemnice Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Bibiány Jarošové, stejně jako v minulých letech, připravují i letos Tatry pro turisty množství zajímavých akcí, které jsou příslibem příjemně strávené dovolené."Největší atrakcí Vysokých Tater jsou Vysoké Tatry a jejich jedinečná příroda," hovoří Jarošová. Ti, kdo jezdí na dovolenou do Tater, vyhledávají podle jejích slov především klid a pohodu na vysokohorských turistických stezkách.

Náčelník Tatranské horské služby Jozef Janiga však současně varuje, že Tatry se nevyplácí podceňovat. Letos již na neopatrnost doplatilo životem v horách sedm lidí, z toho pět z České republiky.Ani dnes totiž není ničím výjimečným potkat na tatranských stezkách dámy v botách na podpatcích anebo lidi v jiné naprosto nevhodné obuvi. Mnohem bezpečnější, i když podstatně dražší, je v takovém případě vyrazit si na Lomnický štít lanovkou. Je však potřeba počítat s tím, že zpáteční jízdenka kabinovou lanovkou z Tatranské Lomnice na Skalnaté Pleso přijde dospělou osobu na rovných 320 korun, přičemž když se chce turista svézt až na Lomnický štít, musí počítat s tím, že si připlatí další čtyři stovky. Důchodci mají zhruba 50procentní slevu.

Po náročné vysokohorské túře zajisté přijde vhod odpočinek na termálním koupališti v Bešeňové, či Vrbově. Ti movitější si mohou zaplatit vyhlídkový let malým letadlem nad tatranskými štíty a děcka na kolečkových bruslích se zase mohou vyřádit na rychlobruslařské dráze v Taranské Lomnici. Tatry ovšem nabízejí i možnost kulturního a společenského vyžití. Již 30. června bude kupříkladu oficiálně otevřena letní turistická sezóna ve Starém Smokovci a atmosféru letních večerů návštěvníkům Tater jistě zpříjemní četné koncerty klasické, lidové, ale i jazzové  hudby.

Východní Tatry zase nabízejí stále populárnější splavování pohraniční řeky Dunajec na dřevěných vorech a příliš daleko není třeba cestovat ani za prohlídkou kulturních památek jako jsou Spišský hrad, historické město Kežmarok s tradičním festivalem evropských lidových řemesel či dřevěné kostelíky pod Duklou.Ve Vysokých Tatrách se poslední dobou podstatně zlepšila úroveň služeb i vybavenosti hotelů. Cena za ubytování v hotelu je sice v letní sezóně pro průměrného návštěvníka poměrně vysoká, ovšem podstatně levnější nocleh lze sehnat v četných penzionech a také v soukromí.

Stále víc domů a chat v tatranských osadách totiž "zdobí" tabulka "zimmer frei", přičemž cena za nocleh pro dospělou osobu se zde pohybuje v průměru kolem 200 korun, zatímco kupříkladu v známém Grandhotelu Praha v Tatranské Lomnici vyjde dvoulůžkový pokoj na téměř 2900 korun. Když si na dovolenou chcete vzít i svého čtyřnohého miláčka, musíte počítat s příplatkem rovných 300 korun. Dobrou zprávou je, že Češi jsou vnímáni ve většině hotelů jako "domácí" turisté, tudíž ve srovnání s Němci anebo Rusy podstatně ušetří. Nicméně zvyklosti se hotel od hotelu liší, a proto je lepší se zeptat předem a vyhnout se tak překvapení.

Vysoké Tatry se stávají poslední dobou vyhledávanou dovolenou i pro české turisty.