Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší atrakcí Vysokých Tater jsou Vysoké Tatry

  14:20aktualizováno  14:20
Víc než deset let po pádu "železné opony", po kterém začali turisté z východoevropských zemí z nedostatku příležitostí v minulosti horečnatě vyhledávat zejména letoviska kdysi "devizové ciziny", se v posledních letech začínají Češi, Maďaři, Poláci, ale i obyvatelé východní části Německa, stále častěji vracet do slovenských Vysokých Tater.Právě Vysoké Tatry, které si získaly přívlastek nejmenších velehor světa, jsou zřejmě také největší turistickou atrakcí, kterou Slovensko nabízí nejenom v zimní, ale i letní turistické sezóně.


Podle generální tajemnice Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Bibiány Jarošové, stejně jako v minulých letech, připravují i letos Tatry pro turisty množství zajímavých akcí, které jsou příslibem příjemně strávené dovolené."Největší atrakcí Vysokých Tater jsou Vysoké Tatry a jejich jedinečná příroda," hovoří Jarošová. Ti, kdo jezdí na dovolenou do Tater, vyhledávají podle jejích slov především klid a pohodu na vysokohorských turistických stezkách.

Náčelník Tatranské horské služby Jozef Janiga však současně varuje, že Tatry se nevyplácí podceňovat. Letos již na neopatrnost doplatilo životem v horách sedm lidí, z toho pět z České republiky.Ani dnes totiž není ničím výjimečným potkat na tatranských stezkách dámy v botách na podpatcích anebo lidi v jiné naprosto nevhodné obuvi. Mnohem bezpečnější, i když podstatně dražší, je v takovém případě vyrazit si na Lomnický štít lanovkou. Je však potřeba počítat s tím, že zpáteční jízdenka kabinovou lanovkou z Tatranské Lomnice na Skalnaté Pleso přijde dospělou osobu na rovných 320 korun, přičemž když se chce turista svézt až na Lomnický štít, musí počítat s tím, že si připlatí další čtyři stovky. Důchodci mají zhruba 50procentní slevu.

Po náročné vysokohorské túře zajisté přijde vhod odpočinek na termálním koupališti v Bešeňové, či Vrbově. Ti movitější si mohou zaplatit vyhlídkový let malým letadlem nad tatranskými štíty a děcka na kolečkových bruslích se zase mohou vyřádit na rychlobruslařské dráze v Taranské Lomnici. Tatry ovšem nabízejí i možnost kulturního a společenského vyžití. Již 30. června bude kupříkladu oficiálně otevřena letní turistická sezóna ve Starém Smokovci a atmosféru letních večerů návštěvníkům Tater jistě zpříjemní četné koncerty klasické, lidové, ale i jazzové  hudby.

Východní Tatry zase nabízejí stále populárnější splavování pohraniční řeky Dunajec na dřevěných vorech a příliš daleko není třeba cestovat ani za prohlídkou kulturních památek jako jsou Spišský hrad, historické město Kežmarok s tradičním festivalem evropských lidových řemesel či dřevěné kostelíky pod Duklou.Ve Vysokých Tatrách se poslední dobou podstatně zlepšila úroveň služeb i vybavenosti hotelů. Cena za ubytování v hotelu je sice v letní sezóně pro průměrného návštěvníka poměrně vysoká, ovšem podstatně levnější nocleh lze sehnat v četných penzionech a také v soukromí.

Stále víc domů a chat v tatranských osadách totiž "zdobí" tabulka "zimmer frei", přičemž cena za nocleh pro dospělou osobu se zde pohybuje v průměru kolem 200 korun, zatímco kupříkladu v známém Grandhotelu Praha v Tatranské Lomnici vyjde dvoulůžkový pokoj na téměř 2900 korun. Když si na dovolenou chcete vzít i svého čtyřnohého miláčka, musíte počítat s příplatkem rovných 300 korun. Dobrou zprávou je, že Češi jsou vnímáni ve většině hotelů jako "domácí" turisté, tudíž ve srovnání s Němci anebo Rusy podstatně ušetří. Nicméně zvyklosti se hotel od hotelu liší, a proto je lepší se zeptat předem a vyhnout se tak překvapení.

Vysoké Tatry se stávají poslední dobou vyhledávanou dovolenou i pro české turisty.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz