Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstarší krytý dřevěný most Moravy

  19:20aktualizováno  19:36
Našim nejznámějším mostem je bezesporu Karlův most. Zná jej i každé malé dítě, bývá zobrazován na nejrůznějších fotografiích a denně po něm projdou tisícovky turistů. Znáte ale i jiné historické mosty? Když se vypravíme po naší vlasti budeme jistě překvapeni, kolik zajímavých mostních staveb u nás najdeme: mosty gotické a barokní, hradní mosty, zámecké zdobené mosty, či roubené lávky.

Několik historických dřevěných mostů najdeme na Moravě, v údolí řeky Svratky nedaleko města Bystřice nad Pernštejnem.

Nejstarší krytý dřevěný most Moravy

Obec Černvír patří k nejstarším osadám na východním svahu Českomoravské vrchoviny, neboť první písemné zprávy o Černvíru jsou již z r. 1285.

Starobylá osada nad řekou Svratkou stávala pravděpodobně v místě dnešního kostela Nanebevzetí Panny Marie, který patří mezi nejpozoruhodnější stavební památky svého druhu v České republice.

Přestože tento kostel, pocházející pravděpodobně už z roku 1228, patří k hlavní památce Černvíru, dnes je naším hlavním cílem unikátní krytý dřevěný most přes řeku Svratku.

Tento nejstarší doložený moravský krytý dřevěný most pochází z roku 1718 – tento letopočet je vysekán do dubového sloupku přibližně ve středu mostu na jeho dolní straně. Most se sedlovou střechou je dlouhý 35 m, široký 2,6 m a klene se v průměrné výšce 4 m nad hladinou řeky Svratky.

Přestože většinu dopravy přes Svratku převzal hned vedle stojící moderní silniční most, stále je využíván pěšími. Nosná konstrukce z jedlového a dubového dřeva se téměř celá dochovala v původní podobě, pouze šindelová střecha byla kompletně zrekonstruována v roce 1971.

Právě materiál, ze kterého je most kompletně postaven – dřevo – se mostu několikrát stal málem osudným. Na jeho dřevěnou mostovku totiž projíždějící vozkové s oblibou odhazovali nedopalky cigaret.

Jeden takový „vajgl“ zapadlý mezi mostní trámy jednou způsobil požár mostu, který byl naštěstí včas uhašen lidmi z nedalekého mlýna. Další napínavá událost se na mostě v Černvíru odehrála na sklonku 2. světové války: 25. března 1945 tu došlo k přestřelce mezi německou policií a místními partyzány.

Roubená lávka ve Švařci a další mosty

Nedaleko proti proudu Svratky, ve vesničce Švařec, najdeme další zajímavý dřevěný most. Přes Svratku zde vede 22 metrů dlouhá a 2 metry široká roubená krytá lávka, jejíž stáří místní obyvatelé odhadují na tři sta let (historici ji datují do 19. století, ale uznávají, že starší jádro může být ukryto v kamenných nosnících).

Její čtyři až 40 cm silné nosné trámy leží na nábřežních kamenných pilířích z lomového kamene, které krytou lávku předtím, než byla postavena Vírská přehrada, chránily před přívaly jarních vod. Lávku místní tesaři v roce 1982 pečlivě opravili, takže je v současnosti v dobrém technickém stavu a mohou ji využívat nejenom turisté, ale i obyvatelé osady rozkládající se na obou březích Svratky.

Mostem ve Švařci však výčet zdejších dřevěných mostních staveb nekončí – za další lávkou se například můžeme vypravit několik kilometrů po proudu Svratky do Prudké, v obci Pernštejn najdeme řezbami zdobený krytý most a tři roubené kryté mosty najdeme na samotném hradě Pernštejn.

Může se hodit

Doprava: obec Černvír leží na hlavní silnici z Tišnova na Nedvědice, přibližně 35 km severozápadně od Brna. Nejbližší zastávka autobusu je přímo v Černvíru, nejbližší železniční zastávka je v 2 km vzdálených Nedvědicích.

Další turistické cíle: výlet za dřevěnými mosty lze spojit s návštěvou gotického hradu Pernštejn. Tento skvost sice 14. dubna letošního roku zažil ničivý požár, podle informací by ale od příští sezóny jeho návštěvníci neměli během prohlídky nic poznat. Další informace o hradě najdete ZDE

Most v Černvíru

Most ve Švařci zevnitř

Most ve Švařci

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz