Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstarší krytý dřevěný most Moravy

  19:20aktualizováno  19:36
Našim nejznámějším mostem je bezesporu Karlův most. Zná jej i každé malé dítě, bývá zobrazován na nejrůznějších fotografiích a denně po něm projdou tisícovky turistů. Znáte ale i jiné historické mosty? Když se vypravíme po naší vlasti budeme jistě překvapeni, kolik zajímavých mostních staveb u nás najdeme: mosty gotické a barokní, hradní mosty, zámecké zdobené mosty, či roubené lávky.

Několik historických dřevěných mostů najdeme na Moravě, v údolí řeky Svratky nedaleko města Bystřice nad Pernštejnem.

Nejstarší krytý dřevěný most Moravy

Obec Černvír patří k nejstarším osadám na východním svahu Českomoravské vrchoviny, neboť první písemné zprávy o Černvíru jsou již z r. 1285.

Starobylá osada nad řekou Svratkou stávala pravděpodobně v místě dnešního kostela Nanebevzetí Panny Marie, který patří mezi nejpozoruhodnější stavební památky svého druhu v České republice.

Přestože tento kostel, pocházející pravděpodobně už z roku 1228, patří k hlavní památce Černvíru, dnes je naším hlavním cílem unikátní krytý dřevěný most přes řeku Svratku.

Tento nejstarší doložený moravský krytý dřevěný most pochází z roku 1718 – tento letopočet je vysekán do dubového sloupku přibližně ve středu mostu na jeho dolní straně. Most se sedlovou střechou je dlouhý 35 m, široký 2,6 m a klene se v průměrné výšce 4 m nad hladinou řeky Svratky.

Přestože většinu dopravy přes Svratku převzal hned vedle stojící moderní silniční most, stále je využíván pěšími. Nosná konstrukce z jedlového a dubového dřeva se téměř celá dochovala v původní podobě, pouze šindelová střecha byla kompletně zrekonstruována v roce 1971.

Právě materiál, ze kterého je most kompletně postaven – dřevo – se mostu několikrát stal málem osudným. Na jeho dřevěnou mostovku totiž projíždějící vozkové s oblibou odhazovali nedopalky cigaret.

Jeden takový „vajgl“ zapadlý mezi mostní trámy jednou způsobil požár mostu, který byl naštěstí včas uhašen lidmi z nedalekého mlýna. Další napínavá událost se na mostě v Černvíru odehrála na sklonku 2. světové války: 25. března 1945 tu došlo k přestřelce mezi německou policií a místními partyzány.

Roubená lávka ve Švařci a další mosty

Nedaleko proti proudu Svratky, ve vesničce Švařec, najdeme další zajímavý dřevěný most. Přes Svratku zde vede 22 metrů dlouhá a 2 metry široká roubená krytá lávka, jejíž stáří místní obyvatelé odhadují na tři sta let (historici ji datují do 19. století, ale uznávají, že starší jádro může být ukryto v kamenných nosnících).

Její čtyři až 40 cm silné nosné trámy leží na nábřežních kamenných pilířích z lomového kamene, které krytou lávku předtím, než byla postavena Vírská přehrada, chránily před přívaly jarních vod. Lávku místní tesaři v roce 1982 pečlivě opravili, takže je v současnosti v dobrém technickém stavu a mohou ji využívat nejenom turisté, ale i obyvatelé osady rozkládající se na obou březích Svratky.

Mostem ve Švařci však výčet zdejších dřevěných mostních staveb nekončí – za další lávkou se například můžeme vypravit několik kilometrů po proudu Svratky do Prudké, v obci Pernštejn najdeme řezbami zdobený krytý most a tři roubené kryté mosty najdeme na samotném hradě Pernštejn.

Může se hodit

Doprava: obec Černvír leží na hlavní silnici z Tišnova na Nedvědice, přibližně 35 km severozápadně od Brna. Nejbližší zastávka autobusu je přímo v Černvíru, nejbližší železniční zastávka je v 2 km vzdálených Nedvědicích.

Další turistické cíle: výlet za dřevěnými mosty lze spojit s návštěvou gotického hradu Pernštejn. Tento skvost sice 14. dubna letošního roku zažil ničivý požár, podle informací by ale od příští sezóny jeho návštěvníci neměli během prohlídky nic poznat. Další informace o hradě najdete ZDE

Most v Černvíru

Most ve Švařci zevnitř

Most ve Švařci

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Najdete na iDNES.cz