Nejstarší česká kamenná rozhledna je Sněžník

Rozhledna na vrcholu Děčínského Sněžníku je nejstarší kamennou stavbou svého druhu v Čechách. Třicet metrů vysoká věž, postavená v roce 1864 z pískovcových kvádrů a vyzdobená kamenickými články, jako by ve své důstojnosti patřila do viktoriánské Anglie.

Věž nebyla původně postavena pro obdivování krajiny, nýbrž pro její měření a řešení trigonometrických úkolů, na kterých se v 19. století dohodlo Rakousko s Pruskem a se Saskem.

V roce 1866, pouhé dva roky poté, co byla věž postavena, pod ní vyrostl výletní hostinec (později chata, zbourána v roce 1989). Počet návštěvníků stoupal a nechyběli mezi nimi průkopníci cyklistiky a lyžování.

První cyklisté přijeli na Sněžník roku 1883 až z Drážďan. Od roku 1927 se tu konala také meteorologická pozorování a v roce 1936 zde zachytil profesor M. Färber televizní signál z XI. olympijských her v Berlíně.

Po roce 1945 se na Sněžníku několikrát objevili filmaři, kteří použili přitažlivé přírodní scenérie a nádherné výhledy pro své snímky, například film Větrná hora.