Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K nejsevernějšímu alpskému ledovci. Pospěšte si, do roku 2020 zmizí

aktualizováno 
Babí léto v horách bývá nejkrásnější. Zveme vás k nejsevernějšímu alpskému ledovci Blaueis do německého národního parku Berchtesgaden. Výlet můžete pojmout jako celodenní náročnou túru, případně ho rozložit do dvou dnů s přespáním v chatě Blaueishütte.

Ledovec Blaueis, v popředí je sněhové pole, samotný ledovec leží v pozadí pod kolmou stěnou Hochkalteru. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Výstup lze začít i ukončit u lesního parkoviště poblíž jezera Hintersee, při příjezdu od Ramsau leží po pravé ruce a je bezplatné. O zhruba 500 metrů dál se pak nachází vlevo od silnice druhé horní parkoviště, to už je ale placené s parkovacímí automaty.

Vyrážíme od spodního parkoviště, odkud stoupáme po široké štěrkové cestě směrem k salaši Schärtenalm. Žlutá cedulka nás utvrzuje, že jdeme správně, informace na ukazateli udává dobu výstupu k chatě tři hodiny.

Fotogalerie

Cesta vede lesem a na tomto úseku až k salaši nám nabídne jedinou vyhlídku: pěkný pohled na jezero Hintersee a za ním se zvedající hřeben Reiter Alpe.

Stále nabíráme výšku a po hodince a půl nás cinkání kravských zvonců informuje, že se blížíme k salaši Schärtenalm. Tady lze posedět a občerstvit se na terase s nádherným výhledem severním směrem na panoramata kopců v podhůří Alp, jezero Hintersee, ležící 500 metrů pod námi, a vesnici Ramsau.

Blaueishütte

Od salaše nám k chatě zbývá už "jen" 300 výškových metrů a záhy před námi problikne pohled na chatu, která se jako orlí hnízdo vypíná na okraji srázu vysoko nad námi. To ještě jdeme po široké cestě, která ale končí u dolní stanice zásobovací lanovky. Konečně tedy opouštíme nudné vrzání štěrku a po úzké lesní pěšině strmě stoupáme směrem k chatě.

Tip na dovolenou

Vyberte si z pestré nabídky pobytů v Alpách na dovolena.iDNES.cz.

Objevují se kolmé vápencové stěny a pár desítek metrů nad námi pozorujeme vystupující horolezce. Celá oblast je pro skalní lezce velmi populární a chata jim často slouží jako základna, odkud vyrážejí na výstupy.

Konečně se vyhoupneme u chaty Blaueishütte a můžeme obdivovat nádherné místo, které k jejímu postavení muselo inspirovat. Chata leží na hranici lesa, na hraně visutého ledovcového údolí s nádhernými výhledy na všechny strany. Není divu, že venkovní terasa je zcela zaplněna a další turisté vychutnávají chlazené pivo nebo rádler v restauraci uvnitř.

Většina návštěvníků se tu ale dlouho nezdrží: buďto odtud pokračují ještě asi hodinu k ledovci Blaueis a pak se vracejí stejnou cestou zpátky, nebo je čeká náročný přechod do sousedního údolí Wimbachtal. My máme v plánu přespat, a tak se ubytováváme v útulném pokoji se dvěma palandami a výhledem na ledovec.

Pohled k ledovci Blaueis

Pohled k ledovci Blaueis

Nejsevernější alpský ledovec brzy zmizí

Po obědě vyrážíme k ledovci Blaueis. Stoupáme po dně údolí, které v bělostném vápenci kdysi vyfrézoval mohutný ledovec. Dnes z něj zbyl už jen malý drobeček o velikosti sedmi hektarů, který se v závěru údolí leskne pod strmou stěnou Hochkalteru. I přes malou velikost je ale pro mnoho výletníků hlavním magnetem jejich výstupu. 

Máme za sebou 1 000 metrů převýšení, výsledná námaha však stála za to, neboť pohled na ledovec a horské štíty je úchvatný.

Kdo chce ledovec vidět, měl by si ale pospíšit, protože podle bavorského ministerstva životního prostředí ledovec Blaueis každoročně odtaje o jeden metr své tloušťky a do roku 2020 pravděpodobně zmizí úplně…

Ledovec Blaueis, v popředí je sněhové pole, samotný ledovec leží v pozadí pod

Ledovec Blaueis, v popředí je sněhové pole, samotný ledovec leží v pozadí pod kolmou stěnou Hochkalteru.

Vyhlídkový vrchol

Protože den ještě nekončí, rozhodujeme se pro výstup na některý z vyhlídkových vrcholů nad údolím. Možností je několik. Jako nejnáročnější se jeví cesta na 2 606 m vysoký Hochkalter, na rozcestí šipka udává tři hodiny tam a zpět, ale pravděpodobně to bude víc. Hochkalter je méně známý bratr sousedního Watzmana a svou výškou se v berchtesgadenském národním parku řadí hned za vrcholy "Watzmaní rodiny".

Další variantu představuje 2 026 m vysoký Steinberg, zvedající se přímo nad chatou. My volíme třetí možnost a stoupáme na 2 153 m vysokou Schartenspitze. Přestože jde o značený klettersteig, krátké úseky jištěné ocelovými lany lze snadno zvládnout i bez vybavení a za necelou hodinku vystoupat na vrchol s působivým panoramatickým rozhledem.

Chata Blaueishütte

Chata Blaueishütte

Salaš Schärtenalm

Salaš Schärtenalm

Konečně tedy můžeme obdivovat impozantní západní stěnu Watzmana, ostrou hřebenovku pokračující do údolí Wimbachtal pod námi nebo další desítky vrcholů zvedající se doslova všude okolo. Můžeme spatřit i Hitlerovo Orlí hnízdo či 2 941 metrů vysoký Hochkönig, nejvyšší vrchol Berchtesgadenských Alp, ležící na území spolkové země Salcbursko v Rakousku.

Může se hodit

Doprava
Berchtesgadenské Alpy patří, pokud jde o vzdálenost od nás, k jedné z nejbližších oblastí Alp. Cesta autem z Prahy přes Linec měří cca 400 km a ujedete ji za cca 5 hodin.

Chata Blaueishütte
Nadmořská výška1 651 m, 5 čtyřlůžkových pokojů, 63 míst v tzv. matrazenlager v podkroví, společné WC a sprchy (50 centů/2 minuty), restaurace. Ubytování na pokoji s polopenzí 45,50 eur na noc. Více: www.blaueishuette.de

On-line mapu s dalšími tipy na túry v N.P. Berchtesgaden najdete zde.

Užitečný web
Oficiální web oblasti: www.berchtesgadener-land.com

Další chaty v Berchtesgadenu
Kdo chce vyzkoušet další chaty v národním parku, má možnost volit ze zhruba čtyřicítky horských chat a salaší.

  • Velmi populární je například výstup na Watzmannhaus. Chata ve výšce 1 930 m je oblíbenou základnou pro výstup na Watzmann. Výstup na chatu trvá zhruba 4-5 hodin a lze jej uskutečnit například ze Schönau přes salaš Kühroint. Po cestě navštívíme i krásnou vyhlídku Archenkanzel s pohledem na jezero Königsee.
  • Zajímavý může být výlet na chatu Kärlingerhaus, ležící ve výšce 1 631 m. Dvoudenní výlet  můžete zkombinovat s plavbou po jezeře Königsee - cesta od St. Bartholomä k chatě trvá asi 4 hodiny, nazpět k přístavišti Salet asi 3 hodiny. Chata a nedaleké jezero Funtensee je považována za nejstudenější lokalitu v Německu s mrazivým rekordem minus 45,9 °C.

Více informací o chatách a salaších najdete na: www.huettenwirte.com

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz