Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejopuštěnější asfaltka Ameriky

  16:36aktualizováno  16:36
V rozhovoru pro časopis Life si v roce 1986 pustil mluvčí Americké automobilové asociace (AAA) pusu na špacír. Ve výčtu doporučení šoférům mířícím do Nevady pohovořil rovněž o nehostinné oblasti podél silnice č. 50 protínající stát od západu k východu. "Není tam nic. Absolutně nedoporučujeme. Vyhnout se velikým obloukem. A když už tam jet, tak být dokonale připraven k přežití," naháněl strach zástupce asociace.

Jeho vystoupení potvrdilo dávno známou pravdu - totiž, že mluvčí bývá spíše mluvkou nevědíc o čem vlastně mluví. V jednom měl pravdu. Mnoho lidí se padesátce odedávna vyhýbá. Redaktor Lifu intenzívně přemýšlel, o čem vlastně článek bude. Nakonec došel k závěru, že o nejopuštěnější silnici Ameriky. Chytlavý název pronikl bleskově do všech průvodců a díky pohotovým zákonodárcům se stal také oficiálním názvem silnice č. 50 v Nevadě.

Hory, doly...
Téměř třista mil dvouprodové vozovky "padesátky" tvoří spojnici mezi nevadskou metropolí Carson City na východní hranicí s Kalifornií a jediným nevadským národním parkem Great Basin na západní hranici s Utahem. Cestou vnitrozemím překoná silnice sedm horských pasů, z nichž pět leží nad úrovní výšky dvou kilometrů, aby se opět sešplhala do rozlehlých údolí. Kontrast horských hřebenů, solných plání a dokonale rovné linky silnice jsou samy o sobě cestovatelským zážitkem. K vidění ale nabízí nejopuštěnější silnice Ameriky mnohem víc.

Top Gun
Čtyřicet mil východně od Rena leží městečko Fallon. Ne náhodou mu lidé z okolí říkají Top Gun. A nejen oni. To proto, že zde sídlí nejprestižnější tréninková základna amerických bojových pilotů. Kdo by si v té souvislosti nevzpomněl na stejnojmenný filmový trhák Top Gun s Tomem Cruisem v hlavní roli? Rychlé přelety bitevních letounů všech kategorií jsou ve Fallonu na denním pořádku.

Pony Expres
Po slabé půlhodince jízdy vykoukne z monotóní polopouště nevelká usedlost Cold Springs. Člověk jen udiveně zavrtí hlavou v představě, komu stojí za to zde žít. Avšak před sto padesáti lety byla tato výspa civilazace vytouženým cílem mnoha mladých mužů sloužících u slavného Pony Expresu.

Částečně zrekonstruovaná stanice expresu v Cold Springs svědčí dodnes o tvrdých podmínkách práce amerických transkontinentálních pošťáků. Úmorné hodiny v koženém sedle, kruté zimy, příšerná vedra a krvechtiví Indiáni. To je pouze stručný výčet nástrah, kterým museli jezdci při doručování poštovních zásilek čelit. Mimochodem - Pony Expres, který vůbec poprvé umožnil pravidelnou výměnu informací mezi východem a západem země, zkrachoval po 18 měsících provozu. Zasloužila se o to konkurenční společnost, která napříč zemí natáhla dráty mnohem levnějšího a hlavně rychlejšího telegrafu.

Města zlatokopů
Pozornosti cestovatele by neměl rozhodně ujít Austin. Patrně jedna z nejlépe udržovaných hornických vesniček západu. Zachovalé salóny s falešnými štíty navozují atmosféru poloviny 19. století a vybízejí po několika hodinách jízdy vyprahlým krajem ulehčit trochu peněžence. Ještě pár dobových krámků s cetkami, dokonale vybavené železářství a pumpa v hávu historické Trading Post a pak si to "padesátka" šine opět vzhůru do hor.

Po hodině jízdy přijde Eureka a po další Ely. Stejně jako Austin těží obě města hlavně ze zlatokopecké minulosti. Tmavě červené cihly eureckého soudu a budova divadla vypadají stejně jako v době svého vzniku v roce 1879. Nejvíce prosperuje Ely. S více jak šesti sty hotelovými pokoji, historickou úzkokolejkou s parní lokomotivou a několika dobrými restauracemi zachytává projíždějící turisty. Dříve bylo Ely závislé na příjmech z návštěvnosti povrchových měděných dolů. S postupem času, kdy lidé začali do kraje mířit především kvůli "Nejopuštěnější silnici Ameriky", radnice doly uzavřela.

Více o Spojených státech najdete na autorových soukromých stránkách:

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Galapágy, Grónsko, Antarktida. Obří výletní lodě míří do nových oblastí

Výletní loď Costa Luminosa kotví ve fjordu před grónským přístavem Ilulissat.

Už to není jen Středomoří, norské fjordy, Karibské moře či Perský záliv. Byznysu obřích výletních lodí se daří a...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Najdete na iDNES.cz