Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlevnější podzimní dovolená v Egyptě

  11:45aktualizováno  12:09
Kde je možné na podzim a v zimě strávit nejlevnější týden na plážích, potápět se v korálovém moři, případně vystoupit na posvátnou horu a vidět nejkrásnější západ slunce na světě a ještě navíc si koupit za nevelký peníz krásné a zajímavé věci? Odpověď je naprosto jednoduchá – Egypt, přesněji řečeno Sinajský poloostrov.

Egypt, Hurghada | foto: Profimedia.cz

Název Sinaj má zřejmě původ u bohyně Sin, bohyně Měsíce, kterou uctívali původní obyvatelé pouště, možná také pochází ze semitského slova "sen", které znamená "zub". Rozeklaná skaliska náhle vyrůstající z pouště totiž připomínají rozviklaný chrup jakéhosi zlého obra.

Celoroční dovolená 

Sinajský poloostrov  je od pevninského Egypta i od Arabského poloostrova oddělen dvěma zálivy Rudého moře. Průzračně čistá voda, příjemně teplá v každé roční době, s neuvěřitelně bohatým podmořským životem láká turisty z celého světa, zejména však potápěče. Z Prahy do cílového letiště Šarm el Šejch létají každý týden charterová letadla řady cestovních kanceláří a ceny nejsou nikterak horentní. 8denní letecký zájezd se dá pořídit už od 7.000 Kč.

Kolem malého městečka Šarm-el-Šejch vyrostlo letovisko s moderními hotely, které se rozkládá mezi dvěma chráněnými podmořskými národními parky. Jedním z nich je Raš Nusrani s ostrůvky a  mangrovníkovými porosty a druhým pak Raš Muhammad s nejkrásnějšími korálovými útesy v celém Rudém moři. Pestrý podvodní život tu mohou sledovat nejen hloubkoví potápěči, ale stačí docela obyčejný šnorchl a brýle.

Zatímco přímo v letoviscích (Šarm-el-Šejch nebo Dahab) jsou pláže upravené, organizované, opatřené slunečníky lehátky i stánky s občerstvením  a půjčovnami sportovního vybavení, tak naopak v obou národních parcích jsou malé  písečné zátočiny pro romantiky, na nichž můžete polehávat a potápět se celé dny zcela osamoceni. (Do parků se ovšem platí vstupné – za auto i za osobu po pěti dolarech).Šarm aš-Šajch vyrostl v sedmdesátých letech. Pyšní se korálovými útesy, moderními hotely, perfektními službami i přátelskou obsluhou.

Proslulé trhy

Kapitolou samou o sobě je návštěva původních pobřežních egyptských vesniček s arabskými trhy, které se ovšem stále více přizpůsobují požadavkům turistů. A tak kromě čerstvého ovoce a zeleniny, nekvašených chlebových placek, fíků, ořechů  a datlí tu můžete koupit i zaručeně "pravé" papyry, kouzelné skarabey, sošky či vázy  a nejrůznější cetky z dob faraónů. Záleží jen na vás, zda podlehnete výmluvnosti místních "starožitníků" a necháte se umluvit na koupi antikvit, které byly vyrobeny asi předevčírem.

Toulky po bazaru jsou ovšem takovou nedílnou součástí návštěvy Egypta, že je absolvuje určitě každý turista a také každý si nějaký ten suvenýr odveze. Dlužno ovšem podotknout, že vývoz pravých starožitností z Egypta je zakázán! Nezapomeňte tvrdě smlouvat a nestyďte se! prodavač se taky ani za mák  nestydí, když vyřkne první horentní a naprosto nesmyslnou sumu. Při troše výmluvnosti se dostanete i na desetinu původní ceny.

Hurghada byla první

Letovisko Hurghada na západním břehu Rudého moře je vystavěno podél 30kilometrového  pásu písečného pobřeží a vzniklo jako první v zemi.

Původně tu byla jen základna hledačů ropy a teprve po uzavření míru s Izraelem v roce 1979 v Camp Davidu se zde začaly stavět hotely. Pláže jsou z jemného písku, voda je průzračně čistá a její teplota nikdy neklesá pod 20 stupňů Celsia.

Turistická část Hurghady (arabsky Ghardaka) je upravená, samotné arabské městečko není příliš přitažlivé, přesto je možné tu navštívit bazar a  mešitu.

Pokud lze srovnat Šarm - el - Šejch a Hurghadu, pak to první letovisko je modernější, hotely rozlehlejší a luxusnější, pláže čistší, Hurghada je zase levnější a to jak v ceně zájezdu tak při pobytu (restaurace apod.) a z tohoto letoviska lze bez problémů navštívit  významné egyptské pamětihodnosti nebo zkombinovat pobyt u moře s tří či čtyřdenní plavbou po Nilu.

Nejstarší egyptské město

Do nejstaršího egyptského města Luxoru, které má v současné době asi 80.000 obyvatel, jsou z Hurghady  pravidelně vypravovány autobusové výlety. Autobusy jezdí v kolonách střežených policií a tak je bezpečnost turistů stoprocentně zajištěna. Vyjíždí se brzy ráno tak, aby přímo na místě měli výletníci co nejvíce času na prohlídku těch nejzajímavějších pamětihodností.

Staří Egypťané toto město nazývali Véset, Řekové mu říkali Théby (pozor na záměnu s řeckými Thébami!). Homér použil sousloví "stobranné Théby", čímž zdůraznil velkolepost zdejších chrámů a paláců.  Arabové po dobytí Egypta nazvali místo "El-Uksor", neboli "hrady".

V letech 2100 – 750 před naším letopočtem byly Théby nejslavnějším městem celé země a odehrával se zde veškerý politický, společenský i náboženský život, který byl zdůrazněn výstavbou největších chrámů – Karnackého a Luxorského. Na druhé, západní straně řeky Nil, pak bylo "město mrtvých", thébská nekropole, zvaná také "Západní Théby", kde je Údolí králů, Údolí královen, zádušní chrám královny Hatšepsovet apod.

Vpádem Asyřanů do Egypta v 7. století před naším letopočtem skončilo čtrnáct století velkoleposti a tak pro Řeky a Římany byly Théby už  jen chátrajícím městem. O místo se začali zajímat Evropané teprve po vpádu Napoleona na přelomu 18. a 19. století a zvláště po otevření Suezského průplavu v roce 1869, kdy sem začali mířit ve větší míře nejen vědci – egyptologové, ale i první cestovatelé a turisté. Dnes patří Luxor a jeho okolí k nejnavštěvovanějším turistickým místům na světě.Hurghada 

Byli jste na dovolené v Egyptě? Kde se vám líbilo nejvíc? Doporučili byste zájezd do Egypta ostatním čtenářům? Podělte se o svoje zkušenosti v diskuzi.

 

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz