Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlevnější podzimní dovolená v Egyptě

  11:45aktualizováno  12:09
Kde je možné na podzim a v zimě strávit nejlevnější týden na plážích, potápět se v korálovém moři, případně vystoupit na posvátnou horu a vidět nejkrásnější západ slunce na světě a ještě navíc si koupit za nevelký peníz krásné a zajímavé věci? Odpověď je naprosto jednoduchá – Egypt, přesněji řečeno Sinajský poloostrov.

Egypt, Hurghada | foto: Profimedia.cz

Název Sinaj má zřejmě původ u bohyně Sin, bohyně Měsíce, kterou uctívali původní obyvatelé pouště, možná také pochází ze semitského slova "sen", které znamená "zub". Rozeklaná skaliska náhle vyrůstající z pouště totiž připomínají rozviklaný chrup jakéhosi zlého obra.

Celoroční dovolená 

Sinajský poloostrov  je od pevninského Egypta i od Arabského poloostrova oddělen dvěma zálivy Rudého moře. Průzračně čistá voda, příjemně teplá v každé roční době, s neuvěřitelně bohatým podmořským životem láká turisty z celého světa, zejména však potápěče. Z Prahy do cílového letiště Šarm el Šejch létají každý týden charterová letadla řady cestovních kanceláří a ceny nejsou nikterak horentní. 8denní letecký zájezd se dá pořídit už od 7.000 Kč.

Kolem malého městečka Šarm-el-Šejch vyrostlo letovisko s moderními hotely, které se rozkládá mezi dvěma chráněnými podmořskými národními parky. Jedním z nich je Raš Nusrani s ostrůvky a  mangrovníkovými porosty a druhým pak Raš Muhammad s nejkrásnějšími korálovými útesy v celém Rudém moři. Pestrý podvodní život tu mohou sledovat nejen hloubkoví potápěči, ale stačí docela obyčejný šnorchl a brýle.

Zatímco přímo v letoviscích (Šarm-el-Šejch nebo Dahab) jsou pláže upravené, organizované, opatřené slunečníky lehátky i stánky s občerstvením  a půjčovnami sportovního vybavení, tak naopak v obou národních parcích jsou malé  písečné zátočiny pro romantiky, na nichž můžete polehávat a potápět se celé dny zcela osamoceni. (Do parků se ovšem platí vstupné – za auto i za osobu po pěti dolarech).Šarm aš-Šajch vyrostl v sedmdesátých letech. Pyšní se korálovými útesy, moderními hotely, perfektními službami i přátelskou obsluhou.

Proslulé trhy

Kapitolou samou o sobě je návštěva původních pobřežních egyptských vesniček s arabskými trhy, které se ovšem stále více přizpůsobují požadavkům turistů. A tak kromě čerstvého ovoce a zeleniny, nekvašených chlebových placek, fíků, ořechů  a datlí tu můžete koupit i zaručeně "pravé" papyry, kouzelné skarabey, sošky či vázy  a nejrůznější cetky z dob faraónů. Záleží jen na vás, zda podlehnete výmluvnosti místních "starožitníků" a necháte se umluvit na koupi antikvit, které byly vyrobeny asi předevčírem.

Toulky po bazaru jsou ovšem takovou nedílnou součástí návštěvy Egypta, že je absolvuje určitě každý turista a také každý si nějaký ten suvenýr odveze. Dlužno ovšem podotknout, že vývoz pravých starožitností z Egypta je zakázán! Nezapomeňte tvrdě smlouvat a nestyďte se! prodavač se taky ani za mák  nestydí, když vyřkne první horentní a naprosto nesmyslnou sumu. Při troše výmluvnosti se dostanete i na desetinu původní ceny.

Hurghada byla první

Letovisko Hurghada na západním břehu Rudého moře je vystavěno podél 30kilometrového  pásu písečného pobřeží a vzniklo jako první v zemi.

Původně tu byla jen základna hledačů ropy a teprve po uzavření míru s Izraelem v roce 1979 v Camp Davidu se zde začaly stavět hotely. Pláže jsou z jemného písku, voda je průzračně čistá a její teplota nikdy neklesá pod 20 stupňů Celsia.

Turistická část Hurghady (arabsky Ghardaka) je upravená, samotné arabské městečko není příliš přitažlivé, přesto je možné tu navštívit bazar a  mešitu.

Pokud lze srovnat Šarm - el - Šejch a Hurghadu, pak to první letovisko je modernější, hotely rozlehlejší a luxusnější, pláže čistší, Hurghada je zase levnější a to jak v ceně zájezdu tak při pobytu (restaurace apod.) a z tohoto letoviska lze bez problémů navštívit  významné egyptské pamětihodnosti nebo zkombinovat pobyt u moře s tří či čtyřdenní plavbou po Nilu.

Nejstarší egyptské město

Do nejstaršího egyptského města Luxoru, které má v současné době asi 80.000 obyvatel, jsou z Hurghady  pravidelně vypravovány autobusové výlety. Autobusy jezdí v kolonách střežených policií a tak je bezpečnost turistů stoprocentně zajištěna. Vyjíždí se brzy ráno tak, aby přímo na místě měli výletníci co nejvíce času na prohlídku těch nejzajímavějších pamětihodností.

Staří Egypťané toto město nazývali Véset, Řekové mu říkali Théby (pozor na záměnu s řeckými Thébami!). Homér použil sousloví "stobranné Théby", čímž zdůraznil velkolepost zdejších chrámů a paláců.  Arabové po dobytí Egypta nazvali místo "El-Uksor", neboli "hrady".

V letech 2100 – 750 před naším letopočtem byly Théby nejslavnějším městem celé země a odehrával se zde veškerý politický, společenský i náboženský život, který byl zdůrazněn výstavbou největších chrámů – Karnackého a Luxorského. Na druhé, západní straně řeky Nil, pak bylo "město mrtvých", thébská nekropole, zvaná také "Západní Théby", kde je Údolí králů, Údolí královen, zádušní chrám královny Hatšepsovet apod.

Vpádem Asyřanů do Egypta v 7. století před naším letopočtem skončilo čtrnáct století velkoleposti a tak pro Řeky a Římany byly Théby už  jen chátrajícím městem. O místo se začali zajímat Evropané teprve po vpádu Napoleona na přelomu 18. a 19. století a zvláště po otevření Suezského průplavu v roce 1869, kdy sem začali mířit ve větší míře nejen vědci – egyptologové, ale i první cestovatelé a turisté. Dnes patří Luxor a jeho okolí k nejnavštěvovanějším turistickým místům na světě.Hurghada 

Byli jste na dovolené v Egyptě? Kde se vám líbilo nejvíc? Doporučili byste zájezd do Egypta ostatním čtenářům? Podělte se o svoje zkušenosti v diskuzi.

 

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz