Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší trekking Austrálie tasmánskou divočinou

aktualizováno 
Tasmánie sice patří administrativně k Austrálii, ale ve skutečnosti jakoby to byl svět sám o sobě. I přes invazi moderní doby na tento zapomenutý ostrov může být Tasmánie pyšná na unikátní přírodní krásy a bohatství, které nikde jinde nenajdete.

Tasmánie - Scenérie poloostrova Freycinet láká k túrám i odpočinku v zátokách | foto: Jan HocekiDNES.czNajdeme tu neprostupné eukalyptové pralesy, kde se ukrývá obávaný tasmánský ďábel, možná i tajuplný vakovlk (prý vyhynulý, ale kdo ví?) a spoustu dalších zvířat, která nežijí nikde jinde na světě.

Divoké skalnaté pobřeží střídají báječné pláže omývané Pacifikem, ve kterém si můžeme nasbírat vynikající ústřice. Dokonalé eldorádo dobrodruhů potom představují rozlehlé hory s několika skvělými pěšími stezkami.

Na druhou stranu nesmíme být překvapeni, když v této zemi kontrastů vyjdeme z lesa a vzápětí narazíme na moderní město, kvetoucí sady nebo rozlehlé lány s obilím. Proslulá jsou zejména místní jablka a v poslední době se tu dostává do popředí místní skvělé víno. Taková už je totiž dnešní Tasmánie – země kontrastů.

Tasmánie
Pusté pláže východního pobřeží

Nejlepší trekking Austrálie

Kvalitní silnice vedoucí napříč ostrovem se ve svém nejvyšším bodě přimyká k nejhlubšímu australskému jezeru, Lake St. Clair. Jsme v horách zvaných Cradle Mountains - jméno jim dala ledovcová údolí, připomínající prvním osadníkům svým kulatým tvarem kolébku (cradle).

Tady začíná proslulá tasmánská outdoorová legenda, 65 km dlouhá stezka zvaná Overland Track. Znalci o ní dokonce tvrdí, že je to nejhezčí trekkingová trasa celé Austrálie a asi nebudou daleko od pravdy. Během 5-7 dnů v nejdrsnějších australských horách projdete smíšenými lesy eukalyptů a pabuků, minete několik horských jezer, spatříte nejvyšší tasmánské vrcholy a když budete mít štěstí, možná natrefíte i na některé z místních unikátních zvířat.

Tasmánie
Pralesy začínají na Tasmánii přímo za pláží

Kdo si na Overland Track netroufá, může alespoň vyrazit na celodenní túru vedoucí na vrchol Mt. Rufus. Cesta stoupá od břehů jezera pod vysokými blahovičníky, které po pár hodinách chůze střídají mnohem menší sněžné eukalypty. V údolích, kterými se stezka klikatí, najdeme zajímavé rostliny patřící do rodu richea, místní však těmto až několik metrů vysokým rostlinám neřeknou jinak než "pandani.“

Nejzajímavější botanickou podívanou však turistům připraví až svah těsně pod vrcholem hory, jež pokrývá "les“ vybělených koster stromů, pozůstatek ničivého požáru, který se tudy přehnal v roce 1965.

Tasmánie
Mrtvý les po požáru v Národním parku Cradle Mountains

Zachráněná řeka

Zajímavý a poučný náhled na problematiku ochrany přírody nabízí divoké západní pobřeží. Přístavní městečko Strahan leží u chráněných vod zátoky Macquarie Harbour, jež spíše připomíná jezero než moře. Nízké domky lemují typickou marínu se zakotvenými rybářskými čluny a člověk by při pohledu na ně ani nevěřil, že na konci 19. století byl Strahan druhým nejlidnatějším městem Tasmánie.

Minulost kdysi rušného obchodního přístavu dnes dokládají už jen kůly z obrovských eukalyptů – zbytky po přístavních molech z předminulého století, jež po staletí odolávají agresivní mořské vodě.

Tasmánie
Obří rostliny "pandani" a eukalyptové pralesy – typická ukázka tasmánské divočiny

U mol přivázané pohupující se hydroplány lákají návštěvníky k vyhlídkovému letu nad eukalyptovým pralesem. Když už je člověk na samém kraji světa – kdo by odolal relativně snadnému způsobu návštěvy nejrozsáhlejší oblasti původních lesů Tasmánie a zároveň jedné z posledních divočin světa?

Při pohledu z okénka letadla na klikatící se řeku Gordon, si málokdo uvědomí, že v této lokalitě v roce 1983 bojovaly stovky lidí proti výstavbě přehrady, která měla zaplavit zdejší nádherné údolí a panenské pralesy. Hlavním iniciátorem kampaně za zachování tohoto přírodního bohatství byl jistý lékař, kterého k tomuto činu motivovalo splutí řek Franklin a Gordon na raftu.

Přehrada na Gordon a Franklin nebyla nakonec postavena – boj o řeku se stal ústředním volebním heslem a budoucí vítězná politická strana se zavázala prosadit její nepostavení. Peřeje řeky Franklin tak dál mohou lákat odvážné vodáky hledající vzrušení i odpovědi na nevyřčené otázky.

Tasmánie
Tasmánie je rájem i pro mořské kajakáře

Může se hodit

Celní formality
Kvůli přísným regulacím dovozu potravin do Tasmánie nesmějí být na ostrov dováženy některé potraviny, byť by byly zakoupeny v Austrálii! Týká se to zejména ovoce, zeleniny nebo brambor.
Kontroluje se často i kempingové vybavení – může obsahovat semena trav nebo půdu.

Doprava
Letecké spojení zajišťují společnosti Qantaslink, Virgin, Jetstar a Regional Express. Přímé lety existují mezi Melbourne a Sydney do Hobartu nebo Launcestonu, do Hobartu také létají přímé linky z Adelaide a Brisbane.

Kdo cestuje na Tasmánii s autem, využije lodí "Spirit of Tasmania“, které denně vyplouvají z Melbourne a Sydney do Devonportu (jídlo v ceně lístku při cestě z Melbourne je již bohužel minulostí…). Podrobné informace včetně cen naleznete na www.spiritoftasmania.com.au.

Po ostrově se můžeme dopravovat různě – autem, na kole, stopem nebo autobusem. Tři hlavní autobusové společnosti zajišťují dopravu do nejdůležitějších turistických lokalit, včetně začátku a konce Overland Tracku.

Táboření a poplatky
Tasmánie je země pro táboření v přírodě přátelská. Ve státních lesích (State forest) lze obvykle tábořit kdekoliv, pokud není konkrétní místo označeno cedulkou "No camping“. V národních parcích musíme využívat místa k táboření určená, tyto kempy jsou obvykle velice jednoduché (stůl, suché wc, přístřešek a rošt na přípravu masa).

Při pobytu v národním parku je třeba uhradit příslušný poplatek. Při delším pobytu a více navštívených parcích se vyplatí 8-týdenní pass, který stojí 30 AUD/os., resp. 50 AUD/auto do celkového počtu 8 osob. Více na www.parks.tas.gov.au.

Další informace: www.discovertasmania.com.auAutor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa

Koupání ve "vinné sklenici“

Zhruba uprostřed východního pobřeží Tasmánie leží národní park Freycinet. Členité pobřeží poloostrova, nádherné pláže a křišťálově čistá voda Pacifiku dělá z této oblasti oblíbené místo všech návštěvníků.

Většina z nich se ke své škodě spokojí s krátkou zastávkou v parku, odpoledním koupáním nebo dvouhodinovou procházkou k nejfotografovanějšímu objektu celé Tasmánie – nádherné zátoce Wineglass Bay.

Tasmánie
Vodopády Sir John Falls jsou dostupné pouze lodí nebo hydroplánem

Ti sportovnější se mohou s batohem na zádech vydat na dvoudenní cestu, během které lze prozkoumat nejrůznější zákoutí poloostrova. Cesta vede po plážích, skrze eukalyptový les a vyšplhá také na nejvyšší kopec poloostrova, 620 m vysoký Mount Freycinet.

Panoramatický rozhled odtud rozhodně stojí za vynaloženou námahu, vždyť odtud jako bychom měli celou Tasmánii jako na dlani!

Text a foto: JAN HOCEK

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Najdete na iDNES.cz