Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší plzeňské v Praze ochutnáte v chrámu českých pivařů U Zlatého tygra

  6:00aktualizováno  6:00
Bohumil Hrabal psal o desítkách hospod. Pivnice U Zlatého tygra však byla jeho nejoblíbenější. Výborné pivo a hlavně její atmosféra přetrvala dodnes.

Praha, pivnice U Zlatého tygra - Na luxusní interiér, kulinářské speciality nebo dvacetileté číšnice se k Tygrovi nechodí. Jediným lákadlem je tradice a kvalita plzeňského piva. | foto: Nikola HronkováMF DNES

Karlova ulice v samém centru staré Prahy je přeplněná turisty, korzujícími mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Málokterý z nich se však nepatrně vychýlí z trasy, aby vkročil do nedalekého chrámu českých pivařů - pivnice U Zlatého tygra, kterou ve svých povídkách proslavil Bohumil Hrabal.

Česká oáza v centru Prahy

Tento podnik je v centru Prahy přeplněném kavárnami a luxusními restauracemi téměř oázou. Pokud nejdete najisto, skoro byste ho v Husově ulici přehlédli. Na šedivém domě je sice nápis U Zlatého tygra, ale něco jako výloha, pivní poutač nebo naháněči turistů postávající na chodníku s jídelním lístkem? Zapomeňte.

Dovnitř se vstupuje tmavou chodbičkou a vy si do poslední chvíle nejste jistí, zda skončíte ve výčepu, nebo v uhelném sklepě domu, jehož historie sahá až do 14. století.

Jsou tři hodiny odpoledne a číšníci otvírají dveře nevelkého podniku se dvěma místnostmi s klenutými stropy, o němž se říká, že má nejlepší plzeňské v Praze. To je ještě šance urvat tady místo.

Jakmile se blíží pátá až sedmá hodina, bez rezervace nemá k Tygrovi cenu chodit. Bývá beznadějně plno. A to i přesto, že tady na luxusní interiér, kulinářské specialitky nebo dvacetileté číšnice nenarazíte. Kvůli tomu se sem nechodí.

U zlatého Tygra

Kde: Husova 228/17, Praha 1
Co si dát: Plzeňský prazdroj (0,5 l za 38 Kč) a řízek v bramboráku (120 Kč)
Proč přijít: výborné pivo a atmosféra klasické pivnice
Více na: www.uzlatehotygra.cz

Tady jste v opravdové české hospodě, kde na place kmitají tři klasičtí hospodští tatíci, kteří se na nic neptají a ještě před dosednutím před vás na stůl postaví bachratý půllitr plzeňské dvanáctky. V tomhle počasí je to dar z nebes. A kdo má rád dobré pivo, ocení to za všech okolností.

U okolních stolů sedí party kamarádů, z nichž někteří sem chodí už desítky let, studenti a sem tam i nějaký ten zkušenější turista. Stejně tak tu sedával i Bohumil Hrabal. Třebaže je více než deset let po smrti, má u Zlatého tygra stále rezervované "své" místo.

Že byl nejváženějším hostem, lze odvodit i podle jeho busty naproti vstupním dveřím či společné fotografie z památného setkání s prezidenty Havlem a Clintonem.

Praha, pivnice U Zlatého tygra

Hrabal se s pivem mazlil

Na setkání s českou literární legendou vzpomíná v knize Příběhy slavných hostinců bývalý výčepní Václav Bašta.

"Při každé návštěvě si Hrabal užíval svůj rituál: ještě než se stačil usadit ke stolu, už na něm měl oblíbenou plzeň. Zvedl sklenici, podíval se skrz sklo a labužnicky se napil. S tím půllitrem se úplně mazlil. A dokázal dlouhé minuty povídat o tom, jak je krásný. Říkal: "To pivo má nádhernou pěnu! To není pěna, to je šlehaná smetana, to je chladivý puding," vzpomíná Bašta.

Jedním z pravidel bylo Hrabala nerušit, dokud sám někoho neosloví, líčí dále výčepní Bašta. Když to někdo neznalý "protokolu" udělal, nešel Hrabal pro ostré slovo daleko. "Jednou přijel z Jugoslávie jeho dvorní překladatel i se svou družkou a ta si třikrát objednala něco, co jsme neměli na jídelním lístku. A Bohouš se na to už nemohl dívat: Ty krávo, zařval na ni. Jestli máš žízeň, tak před hospodou je hydrant, jdi se tam nachlastat a nezdržuj číšníky od práce."

Dnes už na vás pravděpodobně nikdo tak drsný nebude, ale je dobré vědět, že U Zlatého tygra kromě piva, vína, koly a sodovky k pití nic jiného nedostanete. A jestli budete mít chuť na něco k jídlu, asi nejlepší volbou je vepřový řízek v bramboráku se zelným salátem a chlebem.

Další klasikou, kterou stojí za U Zlatého tygra ochutnat, je pivní sýr. Tahle pivnice totiž byla první, kam výrobce slavnou hospodskou pochoutku začal pravidelně dodávat.

Praha, pivnice U Zlatého tygra

Cesty po slavných českých hospodách a kavárnách

Seriál z cest po slavných a zajímavých hospodách, kavárnách a bufetech v celé České republice sledujte na cestovani.idnes.cz.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Najdete na iDNES.cz