Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší pláže v Řecku? Výběr máte z tisícovky

aktualizováno 
Ze všech evropských států má Řecko jednoznačně nejčlenitější pobřeží. Kromě pevninské části k němu náleží i stovky ostrovů, a tak není divu, že celková délka řeckého pobřeží činí 15 020 kilometrů. Vybrat si tu nějakou pláž rozhodně nebude problém.

Skalnaté pláže bývají na západní straně ostrovů. Na východě bývají pláže s povlovným vstupem do vody, vhodné pro děti. | foto: Greece Tours

Jedna z řeckých mobilních telefonních společností sponzorovala před rokem "sčítání pláží" a došla k celkovému počtu 1348. Patří sem jak kamenité či oblázkové, tak smíšené (písek, oblázky) i čistě písečné pláže (ze světlého i tmavého vulkanického písku).

Najdete tu opravdu všechny. Malé skalnaté a oblázkové pláže bývají vesměs na západní straně ostrovů (jsou vhodné k provozování vodních sportů, jako je windsurfing nebo potápění), na východní straně bývají pláže spíše s povlovným vstupem do vody, písečné nebo smíšené, vhodné i pro děti.

Řecko - pláž na ostrově Rhodos

Řecko - ostrov RhodosŘecko - KrétaŘecko - KrétaŘecko - ostrov VidosŘecko - pláž Marmari na ostrově KosŘecko - KrétaModrá vlajka poradí

Měřítkem kvality může být označení pláže tzv. modrou vlajkou. Kritéria, podle nichž se modrá vlajka na rok propůjčuje, jsou přísná. Sleduje se kvalita vody, průzračnost moře, čistota pláže, vybavení či možnosti zábavy.

Kritéria zabírají 25 hustě tištěných stran a dalo by se předpokládat, že pláž, nad kterou se vlajka třepotá, je opravdu jedničková. Někdy se však stává, že vlaje i nad pláží, které byla odňata. Se 411 vynamenanými plážemi je Řecko druhé v Evropě. Více jich má jen Španělsko – 480.

Modré vlajky se však udělují jen větším plážím, na nichž je veškerý komfort. Menší divoké plážičky si na místě musíte najít sami. Na místě je však opatrnost. Stručně řečeno – nejprve se pořádně podívejte, do čeho lezete. Musíte také počítat s tím, že si veškeré občerstvení (zejména nápoje), "hračky" i opalovací krémy, náplasti apod. musíte vzít s sebou.

Nudistických pláží je ve velmi religiózním Řecku opravdu poskrovnu a jsou výlučně na ostrovech. Jedna z nich je například na jižním cípu letoviska Faliraki na ostrově Rhodos. Má veškeré hygienické zázemí, jsou tu slunečníky i lehátka, je příjemná s povlovným vstupem do moře, občerstvení všeho druhu tu nabízí místní rázovitá taverna. V ní je také možné půjčit si třeba pétanque nebo "frisbíčka".

Opalování "nahoře bez" se toleruje i na ostatních plážích. Řecké slunce je však velice ostré a v hlavní sezoně opravdu zrádné. Od jedenácti do tří (ale spíše do čytř odpoledne) byste měli být ve stínu. Slunce navíc opaluje i pod slunečníkem, takže je třeba mazat se krémem s vysokým ochranným faktorem i ve stínu. Při mazání nezapomeňte na nárty a uši – časté oběti spálenin. Malé děti nepatří na přímé slunce vůbec (chraňte je kloboučkem a tričkem), jejich pleť je citlivá a nemá ještě vyvinuté potřebné ochranné vlastnosti.

Tip MF DNES

Agios Stefanos

Pláž na ostrově Korfu je dlouhá 500 metrů, široká 70 metrů, je písečná, bez náletových porostů hložiny. U pláže rostou zejména olivovníky, cypřiše a ovocné stromy. Na pláži je řada možností zábavy včetně půjčovny sportovního vybavení. Dostanete se sem autobusem z centra hlavního města, který jezdí každé dvě a půl hodiny. Cesta autem trvá 45 minut.

Laganas

9 km dlouhá pláž s jemným pískem patří k nejlepším v Řecku. Nachází se na ostrově Zakynthos. Má velmi pozvolný vstup do moře vhodný i pro malé děti, možnost pronájmu lehátek i slunečníků a nesčetné množství občerstvení v přilehlých barech, kavárnách a tavernách. Pobřežní promenáda nabízí řadu malých obchůdků, kde si turisté mohou koupit něco na zub nebo malý suvenýr. Navíc si zde můžete užít i přírodovědný zážitek. Tuto pláž si totiž oblíbily želvy karety a připlouvají sem pravidelně klást do písku svá vejce.


Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz