Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší pláže v Řecku? Výběr máte z tisícovky

aktualizováno 
Ze všech evropských států má Řecko jednoznačně nejčlenitější pobřeží. Kromě pevninské části k němu náleží i stovky ostrovů, a tak není divu, že celková délka řeckého pobřeží činí 15 020 kilometrů. Vybrat si tu nějakou pláž rozhodně nebude problém.

Skalnaté pláže bývají na západní straně ostrovů. Na východě bývají pláže s povlovným vstupem do vody, vhodné pro děti. | foto: Greece Tours

Jedna z řeckých mobilních telefonních společností sponzorovala před rokem "sčítání pláží" a došla k celkovému počtu 1348. Patří sem jak kamenité či oblázkové, tak smíšené (písek, oblázky) i čistě písečné pláže (ze světlého i tmavého vulkanického písku).

Najdete tu opravdu všechny. Malé skalnaté a oblázkové pláže bývají vesměs na západní straně ostrovů (jsou vhodné k provozování vodních sportů, jako je windsurfing nebo potápění), na východní straně bývají pláže spíše s povlovným vstupem do vody, písečné nebo smíšené, vhodné i pro děti.

Řecko - pláž na ostrově Rhodos

Řecko - ostrov RhodosŘecko - KrétaŘecko - KrétaŘecko - ostrov VidosŘecko - pláž Marmari na ostrově KosŘecko - KrétaModrá vlajka poradí

Měřítkem kvality může být označení pláže tzv. modrou vlajkou. Kritéria, podle nichž se modrá vlajka na rok propůjčuje, jsou přísná. Sleduje se kvalita vody, průzračnost moře, čistota pláže, vybavení či možnosti zábavy.

Kritéria zabírají 25 hustě tištěných stran a dalo by se předpokládat, že pláž, nad kterou se vlajka třepotá, je opravdu jedničková. Někdy se však stává, že vlaje i nad pláží, které byla odňata. Se 411 vynamenanými plážemi je Řecko druhé v Evropě. Více jich má jen Španělsko – 480.

Modré vlajky se však udělují jen větším plážím, na nichž je veškerý komfort. Menší divoké plážičky si na místě musíte najít sami. Na místě je však opatrnost. Stručně řečeno – nejprve se pořádně podívejte, do čeho lezete. Musíte také počítat s tím, že si veškeré občerstvení (zejména nápoje), "hračky" i opalovací krémy, náplasti apod. musíte vzít s sebou.

Nudistických pláží je ve velmi religiózním Řecku opravdu poskrovnu a jsou výlučně na ostrovech. Jedna z nich je například na jižním cípu letoviska Faliraki na ostrově Rhodos. Má veškeré hygienické zázemí, jsou tu slunečníky i lehátka, je příjemná s povlovným vstupem do moře, občerstvení všeho druhu tu nabízí místní rázovitá taverna. V ní je také možné půjčit si třeba pétanque nebo "frisbíčka".

Opalování "nahoře bez" se toleruje i na ostatních plážích. Řecké slunce je však velice ostré a v hlavní sezoně opravdu zrádné. Od jedenácti do tří (ale spíše do čytř odpoledne) byste měli být ve stínu. Slunce navíc opaluje i pod slunečníkem, takže je třeba mazat se krémem s vysokým ochranným faktorem i ve stínu. Při mazání nezapomeňte na nárty a uši – časté oběti spálenin. Malé děti nepatří na přímé slunce vůbec (chraňte je kloboučkem a tričkem), jejich pleť je citlivá a nemá ještě vyvinuté potřebné ochranné vlastnosti.

Tip MF DNES

Agios Stefanos

Pláž na ostrově Korfu je dlouhá 500 metrů, široká 70 metrů, je písečná, bez náletových porostů hložiny. U pláže rostou zejména olivovníky, cypřiše a ovocné stromy. Na pláži je řada možností zábavy včetně půjčovny sportovního vybavení. Dostanete se sem autobusem z centra hlavního města, který jezdí každé dvě a půl hodiny. Cesta autem trvá 45 minut.

Laganas

9 km dlouhá pláž s jemným pískem patří k nejlepším v Řecku. Nachází se na ostrově Zakynthos. Má velmi pozvolný vstup do moře vhodný i pro malé děti, možnost pronájmu lehátek i slunečníků a nesčetné množství občerstvení v přilehlých barech, kavárnách a tavernách. Pobřežní promenáda nabízí řadu malých obchůdků, kde si turisté mohou koupit něco na zub nebo malý suvenýr. Navíc si zde můžete užít i přírodovědný zážitek. Tuto pláž si totiž oblíbily želvy karety a připlouvají sem pravidelně klást do písku svá vejce.


Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz