Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší oráč je opět Malý

  18:01aktualizováno  18:01
Zábřeh - Mistři pluhu z tuzemska a Slovenska se utkali o titul mistrů České republiky v orbě. Stovky diváků přilákalo netradiční oráčské klání, které se uskutečnilo na poli v blízkosti města Zábřehu. Domácí fandili zejména Aleši Malému z pořadatelského Středního odborného učiliště Zábřeh. Favorit nakonec příznivce nezklamal a s převahou zvítězil v kategorii oboustranných otočných pluhů a obhájil tak své loňské prvenství.

"Měl jsem skvělé fanoušky. Moc mi svým povzbuzováním pomohli," pochvaloval si Malý, který na poli vykouzlil téměř umělecké dílo. Oráči museli v soutěži zvládnout co nejrovnější brázdy nejen ve směru, ale také v hloubce.

Hodnotilo se i převracení strniště, překrytí a řada další drobností, které laický divák mohl jen stěží posoudit. Přestože vítězství Malého bylo zřejmé hned po dokončení orby, nepovažuje vítěz svůj úspěch za lehce nabytý.

"Člověk se musí soustředit každou vteřinu. Stačí málo a může následovat pád o několik míst," vysvětluje Malý, který už má letos za sebou mistrovství Evropy v Rakousku, kde skončil třináctý. Právě tam jej nepatrné zaváhání stálo místo v první desítce.

I tak vybojoval historicky nejlepší umístění českého oráče na evropské půdě. V kategorii klasických pluhů si první dvě místa ze Zábřeha odvezli členové reprezentačního týmu Zetor Antonín Krátký. Třetí byl nejlepší Slovák Daniel Neštický, který je už letošním mistrem Slovenska. "Šlo to dlouho dobře, ale závěrečná brázda mi nevyšla. Na začátku jsem zvolil o dva centimetry větší nastavení pluhu, a to se mi vymstilo," popsal Neštický.

Soutěž si pochvalovali i porotci. "Jsou tu samí mladí kluci," poznamenal Emil Cakl, účastník desítek soutěží v orbě. Podle něj byli oráči před lety  schopni zorat půdu stejně kvalitně jako nyní, i když neměli špičkovou techniku. "Tehdy zase bylo víc soutěží, takže jsme byli víc vytrénovaní. Byla okresní i krajská kola. Teď je jenom mistrovství republiky," ohlédl se do minulosti Cakl.

Mistrovství republiky v orání.Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz