Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší lyžování sezony, ale i mimořádný počet úrazů

  15:00aktualizováno  15:00
Letošní výjimečná zima umožňuje kvalitní březnové lyžování v řadě horských středisek v Česku. Například skiareál Bílá v Beskydech dokonce hlásí jedny z nejlepších podmínek sezony. Právě v Bílé však o uplynulém víkendu zasahovala horská služba u 17 úrazů.
Záchranáři transportují zraněného lyžaře - ilustrační foto

Záchranáři transportují zraněného lyžaře - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V sobotu před polednem vyjely do Bílé hned dvě posádky záchranářů z Frýdlantu nad Ostravicí a Frýdku-Místku a přiletěl i vrtulník z Ostravy. Důvodem byla srážka tří lyžařů, dvou dospělých a šestileté dívky. Ta s podezřením na otřes mozku putovala do úrazové ambulance nemocnice ve Frýdku-Místku. Dospělí lyžaři si zranili ruce.

"Záchranáři po příjezdu nakonec poskytli pomoc celkem čtyřem lidem. Čtvrtý, devětačtyřicetiletý lyžař, se zranil v jiné části areálu. Zasahující lékařka zjistila, že má poraněná žebra a ruku," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Po ošetření zraněného muže převezl vrtulník do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Úrazů, které si vyžádaly pomoc záchranářů, se na beskydských svazích o víkendu odehrály téměř dvě desítky. "Zasahovali jsme u sedmnácti případů," potvrdil Pavel Masopust z Horské služby Beskydy.

Vysoký počet úrazů

Vzhledem k letošní mimořádné zimní sezoně záchranáři evidují mnohem více úrazů na sjezdovkách v celé zemi. Za zranění často může i fakt, že čím dál víc lyžařů jezdí za hranicemi svých možností. V nedávné anketě na cestovani.idnes.cz přiznalo 914 čtenářů, že si je vědomo, že někdy svoje schopnosti a síly přecenilo.

Od začátku roku přitom platí nová státní norma o značení a zabezpečení v zimních střediscích s deseti základními pravidly Mezinárodní lyžařské federace (FIS) pro bezpečný pohyb na sjezdovkách.

Podle nich by měli lyžaři jezdit ohleduplně a podle toho, jak své lyže zvládají a jaké jsou právě sněhové a povětrnostní podmínky. Tomu by měla odpovídat i náročnost zvoleného svahu a rychlost jízdy. Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu si musí vybrat takovou cestu, aby neohrožoval sjezdaře jedoucí před ním. Při vjíždění na sjezdovku musí lyžař vždy dát přednost jedoucím sjezdařům a musí se ujistit, že jim nepřekříží trasu.

Za nedodržení nových legislativních doporučení hrozí poprvé i právní postihy včetně až dvou let vězení.

Hodně lyžařů ale vůbec ani netuší, že nějaké desatero existuje, upozornil nedávno v rozhovoru Jiří Králík z Pece pod Sněžkou, vedoucí jednoho z nejnavštěvovanějších středisek v Česku. Podle něho sice střediska vystavila desatero na pokladnách, ale to moc účinné není. "Reklamní kampaň státu nebo ministerstva pro místní rozvoj, že 'Desatero' existuje, by se měla zlepšit," domnívá se Jiří Králík s tím, že osvěta by měla začít už ve školách.

Desatero pro chování na sjezdových tratích

1. Ohled na ostatní lyžaře - každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy - každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy - lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění - předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění - každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení - každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě.

Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup - lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek - každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech - při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se - každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Najdete na iDNES.cz