Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší londýnské galerie: světové sbírky zdarma, občas i se skleničkou

  6:00aktualizováno  6:00
Národní galerie, Tate Modern a Tate Britain jsou tři nejvýznamnější galerie Londýna. Vstup do nich je zdarma a když máte štěstí, hraje vám při prohlídce živá kapela a rozlévá se alkohol. Taková je návštěvnická politika, kterou Velká Británie razí v řadě prestižních muzeí a galerií v celé zemi.

K Tate Modern vede nádherný most pro pěší Milenium | foto: Libor Budínskýpro iDNES.cz

V londýnské Národní galerii je k vidění jedna z největších světových sbírek evropského malířství. Tate Modern otevřená v bývalé elektrárně vystavuje zase šokující a provokující díla evropské moderny 20. století. Trojici nejvýznamnějších galerií Londýna doplňuje Tate Britain, nabízející impozantní pohled na domácí britské umění.

Klasika z botanické zahrady

Londýnské galerie mají také jednu obrovskou přednost, která posouvá jinak "akademické" umění běžným divákům a návštěvníkům. A to je lidský faktor. Zatímco běžné galerie uvádějí u uměleckých děl název obrazu, autora, rok vzniku a techniku (třeba olej na plátně), v Národní galerii v Londýně vám na popisce obrazu odvyprávějí i pikantní historky ze zákulisí. Tak třeba o Pissarrově obrazu zimní Paříže se dozvíte, že ho maloval z okna svého bytu. Nebo u malby Henri Rousseaua "Suprised" zjistíte, že svou imaginární džungli vytvořil podle tropických rostlin z pařížské botanické zahrady.

Zajímavý je i příběh velkého Manetova plátna s Popravou císaře Maxmiliána v Mexiku, o němž se dozvíte, že bylo po malířově smrti rozřezáno a některé části chybí.

Pokud jsme u zajímavostí – ještě jeden návštěvnický postřeh k obrazu Gerarda Davida "Kristus přibitý na kříži", na kterém dnes módní pes naháč s holým tělem a chlupatou hlavou očichává lebku. "Myslela jsem, že pes byl vyšlechtěn až ve 20. století, a teď vidím, že je to úplně jinak. Obraz totiž pochází z roku 1481," svěřuje se překvapená studentka Joanne.

Vstup do Národní galerie na Trafalgarském náměstí

Vstup do Národní galerie na Trafalgarském náměstí

Národu zdarma

V Národní galerii upoutá především famózní sbírka francouzských impresionistů. Přestože od vzniku obrazů uplynulo téměř celé století, působí neuvěřitelně mladě. Z nepřeberného množství nádherných děl jmenujeme alespoň Renoirovy Deštníky, Picassovo úchvatné poselství nevinnosti na obraze Dítě s holubicí či slavné Goghovy Slunečnice.

Když se posuneme na časové lince ještě dál, musíme obdivovat nádherný obraz Gainsborougha "Malířovy dcery chytají motýla" z roku 1756, který dodnes přitahuje úžasnou energií.

Národní galerie byla založena v roce 1824 a protože patří "národu", vstup je zdarma. Dnes se však potýká s ekonomickými problémy, proto se za plánek galerie platí jedna libra a současně jsou návštěvníci žádáni o dobrovolný příspěvek.

Palác Národní galerie na slavném Trafalgarském náměstí byl vybudován záměrně právě zde, aby byl lehce přístupný jak pro bohaté obyvatele Západního Londýna, tak pro chudší Londýňany z East Endu. Dnes galerie vlastní více než dva tisíce obrazů a získáte zde ucelený přehled o evropském umění z období 1250 – 1900. Britské umění najdete v Tate Britain, zatímco modernu 20. století v Tate Modern.

Půlnoční párty

Mnoho skupin školáků sedí na zemi a průvodce jim vykládá o obrazech. Občas je nechá zatleskat či zaťukat do parket, jinde zase leží před obrazem a malují. Národní galerie je prostě pro lidi.

Tate Britain: To není neuklizená dílna, ale dílo Mike Nelsona s názvem Korálový útes

Tate Britain: To není neuklizená dílna, ale dílo Mike Nelsona s názvem Korálový útes

Tate Britain: portrét nahé ženy malíře Luciana Freuda, vnuka Sigmunda Freuda

Tate Britain: portrét nahé ženy malíře Luciana Freuda, vnuka Sigmunda Freuda

Ještě dál však toto pravidlo posunuli v druhé nejvýznamnější londýnské galerii Tate Britain, kde se jednou za měsíc koná párty s rockovým koncertem a rozlévaným alkoholem. To bylo vůbec největší překvapení při návštěvě britské metropole. Pravidelně první pátek v měsíci hraje v Tate Britain živá skupina a v improvizovaném baru si můžete koupit pivo či víno a u skleničky si vychutnat to nejlepší z britského umění. Například drsný triptych Francise Bacona, úchvatné obrazy geniálního krajináře Williama Turnera či velmi emotivní plátna Luciana Freuda.

Tate Britain: jeden z nejslavnějších obrazů, drsný triptych Francie Bacona

Tate Britain: jeden z nejslavnějších obrazů, drsný triptych Francise Bacona

Galerie z elektrárny

Nejmodernější londýnskou galerií je Tate Modern, která byla otevřena při příležitosti oslavy milénia v roce 2000. Tate Modern se nastěhovala do bývalé elektrárny Bank Side Powerstation na pravém břehu Temže. Ke galerii vede nádherný pěší most Milénium, který "zničili" Smrtijedi v šestém dílu filmové série o Harry Potterovi.

Na první pohled nevzhledná obrovitá elektrárna nabízí úžasné vnitřní prostory, v nichž je místo nejen na stálou expozici, ale i na příležitostné výstavy. V sedmém patře se navíc můžete občerstvit v restauraci s terasou s nádherným výhledem na Londýn.

Tate Modern: vyhlášená tapeta Andy Warhola

Tate Modern: vyhlášená tapeta Andy Warhola

Tate Modern: sbírka sovětských budovatelských plakátů

Tate Modern: sbírka sovětských budovatelských plakátů

Pro Čechy je velmi zajímavá návštěva síně sovětské grafiky, kde jsou vystavené plakáty z počátku Sovětského svazu. Jako kontrapunkt k této ideologicky motivované tvorbě působí hravost Andyho Warhola a jeho tapety s kravskou hlavou.

Pokud stihnete zavítat do Tate Modern do poloviny ledna, můžete navštívit také prestižní výstavu francouzského malíře Paula Gauguina, který se proslavil především nádhernými portréty Tahiťanek. Výstava se ovšem platí zvlášť a stojí 13 a půl libry.

Obrovské prostory bývalé elektrárny už slouží pouze umění

Obrovské prostory bývalé elektrárny už slouží pouze umění

může se hodit

Jak do galerií

Národní galerie leží přímo uprostřed Londýna, na proslulém Trafalgarském náměstí (stanice metra Leicester Square).

Tate Britain najdete přímo u Temže, na okraji čtvrti Westminster (stanice metra Pimlico).

Nejmladší galerie Tate Modern sídlí v bývalé elektrárně na levém břehu Temže – ideální je cesta přes most Milénium, v jehož blízkosti stojí stanice metra Mansion House či St. Paul's.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz