Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší londýnské galerie: světové sbírky zdarma, občas i se skleničkou

  6:00aktualizováno  6:00
Národní galerie, Tate Modern a Tate Britain jsou tři nejvýznamnější galerie Londýna. Vstup do nich je zdarma a když máte štěstí, hraje vám při prohlídce živá kapela a rozlévá se alkohol. Taková je návštěvnická politika, kterou Velká Británie razí v řadě prestižních muzeí a galerií v celé zemi.

K Tate Modern vede nádherný most pro pěší Milenium | foto: Libor Budínskýpro iDNES.cz

V londýnské Národní galerii je k vidění jedna z největších světových sbírek evropského malířství. Tate Modern otevřená v bývalé elektrárně vystavuje zase šokující a provokující díla evropské moderny 20. století. Trojici nejvýznamnějších galerií Londýna doplňuje Tate Britain, nabízející impozantní pohled na domácí britské umění.

Klasika z botanické zahrady

Londýnské galerie mají také jednu obrovskou přednost, která posouvá jinak "akademické" umění běžným divákům a návštěvníkům. A to je lidský faktor. Zatímco běžné galerie uvádějí u uměleckých děl název obrazu, autora, rok vzniku a techniku (třeba olej na plátně), v Národní galerii v Londýně vám na popisce obrazu odvyprávějí i pikantní historky ze zákulisí. Tak třeba o Pissarrově obrazu zimní Paříže se dozvíte, že ho maloval z okna svého bytu. Nebo u malby Henri Rousseaua "Suprised" zjistíte, že svou imaginární džungli vytvořil podle tropických rostlin z pařížské botanické zahrady.

Zajímavý je i příběh velkého Manetova plátna s Popravou císaře Maxmiliána v Mexiku, o němž se dozvíte, že bylo po malířově smrti rozřezáno a některé části chybí.

Pokud jsme u zajímavostí – ještě jeden návštěvnický postřeh k obrazu Gerarda Davida "Kristus přibitý na kříži", na kterém dnes módní pes naháč s holým tělem a chlupatou hlavou očichává lebku. "Myslela jsem, že pes byl vyšlechtěn až ve 20. století, a teď vidím, že je to úplně jinak. Obraz totiž pochází z roku 1481," svěřuje se překvapená studentka Joanne.

Vstup do Národní galerie na Trafalgarském náměstí

Vstup do Národní galerie na Trafalgarském náměstí

Národu zdarma

V Národní galerii upoutá především famózní sbírka francouzských impresionistů. Přestože od vzniku obrazů uplynulo téměř celé století, působí neuvěřitelně mladě. Z nepřeberného množství nádherných děl jmenujeme alespoň Renoirovy Deštníky, Picassovo úchvatné poselství nevinnosti na obraze Dítě s holubicí či slavné Goghovy Slunečnice.

Když se posuneme na časové lince ještě dál, musíme obdivovat nádherný obraz Gainsborougha "Malířovy dcery chytají motýla" z roku 1756, který dodnes přitahuje úžasnou energií.

Národní galerie byla založena v roce 1824 a protože patří "národu", vstup je zdarma. Dnes se však potýká s ekonomickými problémy, proto se za plánek galerie platí jedna libra a současně jsou návštěvníci žádáni o dobrovolný příspěvek.

Palác Národní galerie na slavném Trafalgarském náměstí byl vybudován záměrně právě zde, aby byl lehce přístupný jak pro bohaté obyvatele Západního Londýna, tak pro chudší Londýňany z East Endu. Dnes galerie vlastní více než dva tisíce obrazů a získáte zde ucelený přehled o evropském umění z období 1250 – 1900. Britské umění najdete v Tate Britain, zatímco modernu 20. století v Tate Modern.

Půlnoční párty

Mnoho skupin školáků sedí na zemi a průvodce jim vykládá o obrazech. Občas je nechá zatleskat či zaťukat do parket, jinde zase leží před obrazem a malují. Národní galerie je prostě pro lidi.

Tate Britain: To není neuklizená dílna, ale dílo Mike Nelsona s názvem Korálový útes

Tate Britain: To není neuklizená dílna, ale dílo Mike Nelsona s názvem Korálový útes

Tate Britain: portrét nahé ženy malíře Luciana Freuda, vnuka Sigmunda Freuda

Tate Britain: portrét nahé ženy malíře Luciana Freuda, vnuka Sigmunda Freuda

Ještě dál však toto pravidlo posunuli v druhé nejvýznamnější londýnské galerii Tate Britain, kde se jednou za měsíc koná párty s rockovým koncertem a rozlévaným alkoholem. To bylo vůbec největší překvapení při návštěvě britské metropole. Pravidelně první pátek v měsíci hraje v Tate Britain živá skupina a v improvizovaném baru si můžete koupit pivo či víno a u skleničky si vychutnat to nejlepší z britského umění. Například drsný triptych Francise Bacona, úchvatné obrazy geniálního krajináře Williama Turnera či velmi emotivní plátna Luciana Freuda.

Tate Britain: jeden z nejslavnějších obrazů, drsný triptych Francie Bacona

Tate Britain: jeden z nejslavnějších obrazů, drsný triptych Francise Bacona

Galerie z elektrárny

Nejmodernější londýnskou galerií je Tate Modern, která byla otevřena při příležitosti oslavy milénia v roce 2000. Tate Modern se nastěhovala do bývalé elektrárny Bank Side Powerstation na pravém břehu Temže. Ke galerii vede nádherný pěší most Milénium, který "zničili" Smrtijedi v šestém dílu filmové série o Harry Potterovi.

Na první pohled nevzhledná obrovitá elektrárna nabízí úžasné vnitřní prostory, v nichž je místo nejen na stálou expozici, ale i na příležitostné výstavy. V sedmém patře se navíc můžete občerstvit v restauraci s terasou s nádherným výhledem na Londýn.

Tate Modern: vyhlášená tapeta Andy Warhola

Tate Modern: vyhlášená tapeta Andy Warhola

Tate Modern: sbírka sovětských budovatelských plakátů

Tate Modern: sbírka sovětských budovatelských plakátů

Pro Čechy je velmi zajímavá návštěva síně sovětské grafiky, kde jsou vystavené plakáty z počátku Sovětského svazu. Jako kontrapunkt k této ideologicky motivované tvorbě působí hravost Andyho Warhola a jeho tapety s kravskou hlavou.

Pokud stihnete zavítat do Tate Modern do poloviny ledna, můžete navštívit také prestižní výstavu francouzského malíře Paula Gauguina, který se proslavil především nádhernými portréty Tahiťanek. Výstava se ovšem platí zvlášť a stojí 13 a půl libry.

Obrovské prostory bývalé elektrárny už slouží pouze umění

Obrovské prostory bývalé elektrárny už slouží pouze umění

může se hodit

Jak do galerií

Národní galerie leží přímo uprostřed Londýna, na proslulém Trafalgarském náměstí (stanice metra Leicester Square).

Tate Britain najdete přímo u Temže, na okraji čtvrti Westminster (stanice metra Pimlico).

Nejmladší galerie Tate Modern sídlí v bývalé elektrárně na levém břehu Temže – ideální je cesta přes most Milénium, v jehož blízkosti stojí stanice metra Mansion House či St. Paul's.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz