Singapur a Helsinki mají nejlepší letiště světa. Praha si znovu pohoršila

  • 52
V březnu udělily ocenění pro nejlepší letiště světa hned dva významné cestovatelské weby. A došly k úplně odlišným závěrům. Zatímco v jedné anketě zvítězil Singapur, ve druhé se na předních místech umístila evropská města.

Každý rok v březnu vyhlašuje organizace Skytrax, který se zabývá hodnocením letišť a leteckých společností, nejlepší letiště světa. Hodnocení se každoročně účastní miliony pasažérů a ocenění, které se uděluje už od roku 1999, je považováno za velmi prestižní záležitost.

Letiště snů

Posledních pět let se ale žádné zásadní překvapení nekoná. Letos totiž už popáté vyhrálo letiště Singapore Changi. Na druhém místě se umístilo letiště v Tokiu a třetí příčku obsadilo letiště Incheon v Soulu. Letiště Václava Havla v Praze se letos propadlo z třiadevadesátého místa na šestadevadesáté místo (mezi letišti ve střední Evropě je Praha na osmém místě).

Letošní žebříček společnosti Skytrex vychází z dotazníků 13,82 milionů pasažérů 105 různých národností. V průzkumu, který probíhal od června 2016 do konce února letošního roku, bylo zahrnuto celkem 550 letišť z celého světa.

Skytrax hodnotí letiště i v různých podkategoriích. Podle pasažérů se například nejlépe můžete najíst na letišti v Hong Kongu, nejlépe se nakupuje na londýnském Heathrow, nejčistší je letiště v Tokiu a nejlepší volnočasovou zábavu si užijete opět v Singapuru.

Právě letiště v Singapuru si své cestující totiž skutečně hýčká. Doposud otevřené tři terminály nabízejí například kino, kde se čtyřiadvacet hodin denně promítají filmy (vstup do něj je zdarma), bazén na střeše nebo zahradu s tisícem druhů motýlů a šestimetrovým vodopádem.

Najdete tu také hřiště pro děti i dospělé, zábavní halu s počítačovými hrami i venkovní parky. Čtvrtý terminál se právě dokončuje a bude otevřen v druhé polovině roku 2017 a jeho součástí by měl být i čtyřicetimetrový umělý vodopád, tedy nejvyšší vodopád na světě, jaký kdy byl v interiéru zbudován.

Konkurenční žebříček

Aby to nebylo tak jednoduché, Skytrax není jediná organizace, která ocenění nejlepších letišť světa udílí. Na konci března jí konkuruje žebříček cestovatelského webu eDreams (Porovnání obou žebříčků si můžete prohlédnout v boxíku na konci článku). Vybírá se na základě pětašedesáti tisíc cestovatelských recenzí letišť. A v tomto případě se cestující rozhodli pro zcela jiné vítěze. Na první příčce se umístilo letiště v Helsinkách, druhé místo obsadilo letiště v Glasgow a třetí místo potom letiště v Curychu.

Terminál 2 na letišti Helsinky-Vantaa

Helsinské letiště uspělo díky čistotě, bezpečnostním standardům i servisu, který poskytuje cestujícím. Nejlépe se podle recenzentů eDreams nakupuje na letišti v Tel Avivu. Letiště v Dallasu je pak údajně nejlepší nejen z hlediska stravování ale i z pohledu volnočasových aktivit. Najdete tu lázně, masážní salony i kadeřnické služby.

Nejhorší letiště světa

Web eDreams volí každoročně také nejhorší letiště světa a tento nepopulární titul letos připadl letišti Schönefeld v Berlíně. Jde o letiště, které většinou využívají low-costové letecké společnosti, a cestují tady postrádají pohodlné čekací zóny, obchody a restaurace. Navíc je podle nich vidět, že za poslední roky se do letiště neinvestovalo a vybavení je staré a nevyhovující.

Ale i žebříček nejhorších letišť světa má svého konkurenta. Web SleepingInAirports ho každoročně zveřejňuje na základě téměř třiceti tisíc hodnocení svých uživatelů.

I když je počet respondentů této ankety méně než poloviční v porovnání s eDreams, mnozí cestovatelé ji považují za objektivnější, protože se jí zúčastní více nezávislých cestovatelů a zohledňuje tedy mnohem více i země třetího světa.

V tomto žebříčku připadlo nelichotivé první místo Jeddah King Abdulaziz International Airport v Saudské Arábii. Cestující si stěžují na mnohahodinové fronty na špinavém a starém letišti a arogantní letištní personál.

Druhým nejhorším letištěm je Juba International Air v Jižním Sudánu. Nefungující toalety, nekonečné fronty, horko, zápach a nekonečný chaos, to jsou nejčastější stížnosti cestujících.

Port Harcourt International Airport v Nigérii připadlo v anketě o nejhorší letiště světa třetí místo. Místo příletové haly je tu jen stan, není si kam sednout, klimatizace nefunguje a personál je zkorumpovaný a neochotný.

Nejlepší letiště světa pro rok 2017

Žebříček nejlepších letišť podle Skytraxu:
1. Singapur - Changi
2. Haneda, Tokio, Japonsko
3. Incheon, Soul
4. Mnichov, Německo
5. Letiště v Hong Kongu
6. Hamad International Airport, Katar
7. Chubu Centrair Nagoya, Japonsko
8. Curych, Švýcarsko
9. Heathrow, Londýn, UK
10. Frankfurt, Německo

Nejlepší letiště podle eDreams:
1. Helsinki-Vantaa, Finsko
2. Glasgow, UK
3. Curych, Švýcarsko
4. Mnichov, Německo
5. Frankfurt, Německo
6. Ženeva, Švýcarsko
7. Bangkok International airport, Thajsko
8. Tel Aviv Ben Gurion airport, Izrael
9. Oslo Gardermoen airport, Norsko
10. Dublin, Irsko

, pro iDNES.cz