Nejkrásnější vyhlídka na Salzburg je trochu utajená

Rakouský Salzburg se nápadně podobá Praze. Jeho dominanty tvoří stejně jako ve stověžaté matičce monumentální kostely a hrad. Podobná je i dispozice obou měst, jejichž křivolaké uličky míří k široké řece uprostřed kotliny mezi kopci. A na obě historická města jsou nejkrásnější vyhlídky od hradů. Zatímco však tu od Hradčanského náměstí znají skoro všichni návštěvníci, pohled na Salzburg je možné si vychutnat v klidu. “Sem turisté skoro nechodí,“ říká sedmadvacetiletá manažerka Uršula, která pracuje v nedaleké továrně na boty Meindl. „Právě proto sem vodím všechny své hosty.“

Podle Uršuly je nejlepší začít hodinovou procházku na plošině u Muzea moderního umění, kam se lze dostat za 33 šilinků veřejným výtahem. Za dobrého počasí je odtud ohromující výhled na město klášterů a kostelů. „Salzburg byl ještě nedávno součástí silně katolického Bavorska a navíc sídlem biskupa,“ vysvětluje Uršula. „Kapucíni, dominikáni, cisterciáci,“ ukazuje namátkou na  některé z klášterních komplexů. Stovku metrů pod nohama leží i údajně nejstarší klášterní hospoda z roku 803. Místní restauratéři se chlubí, že už dvanáct set let se v ní bez přerušení podává pivo. „Tam bydlí Michael Schumacher,“ přidává se najednou neznámá asi čtyřicetiletá žena a pyšně mává rukou směrem přes řeku.  

Procházka s leteckými výhledy pokračuje směrem k hradu úzkými uličkami, dlouhými schody a parkem. Podchází pod hradní lanovkou a schází Kokoschkovou uličkou na náměstí. Na něm vedle kostela nevzrušeně hrají s půlmetrovými figurkami dva muži šachy. „Salzburg? Krásné město!“ Víc z nich nikdo během přenášení figurek  nedostane. Ale oba zasněně vzhlédnou ke hradu.

Ti, kdo chtějí ušetřit anebo neradi jezdí výtahem, mohou zvolit opačný směr vycházky a dojít na hlavní vyhlídku u Muzea moderního umění pěšky.