Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejkrásnější laguna Tichomoří

aktualizováno 
Ostrov Bora Bora leží ve Francouzské Polynésii, na samém konci souostroví Společenských ostrovů. Obrovská odlehlost tohoto místa, neuvěřitelně vysoké ceny a drahá letenka – nic z toho neodrazuje návštěvníky, kteří se rozhodnou spatřit nejhezčí lagunu Tichomoří na vlastní oči.

Bora Bora

Ostrov Bora Bora, nazývaný také "perla Pacifiku," je velký pouhých 38 km2 a leží 280 km severozápadně od Tahiti. Stejně jako všechny ostatní Polynéské ostrovy je i Bora Bora vulkanického původu.

První Polynésané sem přišli kolem roku 900, z bělochů byl ostrov "objeven" roku 1722 a roku 1796 sem zavítal i James Cook. Nyní patří ostrov k francouzské Polynésii, která je zámořským územím Francie. Kromě domorodé tahitštiny se zde mluví převážně francouzsky.

Nejhezčí je z letadla

Hlavní přestupní stanicí, odkud začíná poslední úsek dlouhé cesty na Bora Bora, je neméně známý ostrov Tahiti. Odtud, konkrétně z hlavního města Papeete, čeká cestovatele buďto padesátiminutový let s místními aerolinkami, nebo mnohahodinová cesta lodí.

Ačkoliv romantická plavba pod jižním křížem má něco do sebe, asi největší šok zažijete při přistání letadlem na Bora Bora. Jenom z ptačí perspektivy totiž plně vynikne neskutečná paleta modré a zelené barvy, jež vytváří mělká laguna ostrova obklopeného temně modrým Pacifikem.

Teď teprve si uvědomíte, proč se tomuto souostroví říká nejhezčí laguna Tichomoří. Hlavnímu ostrovu dominuje skalnatý vrchol Mount Otemanu tyčící se přes 700 m nad hladinou oceánu. Hlavní ostrov jako perly náhrdelníku obkružují desítky dalších ostrůvků – některé z nich jsou obydlené, na většině však jenom šumí palmové listí a moře omývá bílé písečné pláže.

Chýše za 1000 Euro

Když už jste v takové nádheře, říkáte si, co se tady kromě opalování a koupání dá dělat? Není však třeba zoufat – kolem dokola hlavního ostrova vede úzká silnička, kterou za půl dne pohodlně obkroužíte na kole. Provoz na ní je minimální, a tak si můžete v klidu vychutnat neopakovatelné pohledy na lagunu i pláže. Zjistíte však, že doba Robinsonů tady nenávratně patří minulosti, neboť sebemenší kousek pobřeží někomu patří.

Najdete tu nejenom domy domorodců se zahrádkami tropického ovoce, ale také nespočet hotelů a bungalovů. Dlouhá mola vybíhají do laguny a na jejich koncích stojí na dřevěných kůlech chatrče se střechou z palmového listí. Říkáte si, že tam bydlí asi místní chudina, opak je však pravdou! Zdánlivě polorozpadlé chatrče ukrývají uvnitř luxusní apartmány, za které vydáte i 1000 euro za noc!Bungalovy na Bora Bora

Krmení žraloků a plavání s rejnoky

Snad nejzajímavějším programem, kterým si můžete na poměrně malém ostrově vyplnit drahocenný čas, je celodenní plavba po laguně. Brzo ráno nasednete do člunu s postranním plovákem – jde o klasickou Polynéskou konstrukci, tzv. vahadlovou loď (jen místo plachet obstarává pohon motor).

Loď po klidné hladině laguny klouže k první zastávce, kde je připraveno krmení žraloků. S potápěčskými brýlemi a šnorchlem můžete pozorovat, jak kousek od vás domorodí průvodci lákají dvoumetrové žraloky na kusy masa. Většinou jde o malé, maximálně metr a půl dlouhé druhy žraloků, takže ukousnutí nohy se rozhodně bát nemusíte.

Za doprovodu ladných fregatek přejíždí loď na korálový útes, kde vás čeká šnorchlování mezi hejny pestrobarevných ryb, hvězdic, korálů, sasanek a dalších mořských živočichů. Voda v laguně je velmi teplá a neuvěřitelně čistá, takže se nikomu ani nechce vylézat ven.

V poledne nakonec loď zakotví u jednoho z ostrůvků na laguně, kde ve stínu palem čeká oběd: syrové ryby, sladké brambory taro, krevety, papáje, mango a k tomu osvěžující šťáva z kokosových ořechů. Odpoledne se rychle krátí, a tak poté, co si na poslední zastávce ještě jednou pohladíte rejnoky, čeká vás za zvuků ukulele návrat domů.

Kde večeřela Pamela Anderson

Ale ani po západu slunce se život na ostrově nezastaví. Můžete například navštívit ukázku tahitských tanců nebo zajít do některé z restaurací. Místní gurmánskou specialitou je tzv. ahima'a – jídlo připravované v zemi pomocí rozpálených kamenů.

Pokud skutečně nemáte hluboko do kapsy a chcete zažít atmosféru na místě, kde před vámi například večeřeli Cameron Diaz, Pamela Anderson, Harison Ford, David Copperfield nebo Kurt Russel, navštivte restauraci Bloody Mary´s. Ta je tady bezesporu nejvyhlášenější a také nejdražší. Ostatně – na Bora Bora stejně peníze neušetříte a pokud chcete škudlit, tak to raději zůstaňte doma nebo si vyberte jiný ostrov!

Může se hodit

Jak se tam dostat:
Mezinárodní letiště s neobvyklým názvem Faaa leží nedaleko Papeete na ostrově Tahiti. Z Evropy se sem nejlépe dostanete linkami Air France, či Air New Zealanad (lze se tu zastavit při cestě na Nový Zéland). Zpáteční letenka včetně tax z Prahy do Papeete se dá pořídit přibližně za 35.000 Kč. Z Papeete na Bora Bora létají denně místní aerolinie, zpáteční letenka stojí cca 8.000 Kč. Mnohem levnější je cestovat lodí, plavba trajektem ovšem zabere daleko více času a nelze počítat s velkým komfortem.

Jak se pohybovat po ostrově:
Vzhledem k jeho velikosti je nepraktičtější kolo, půjčení auta je také možné, ale ceny jsou příliš vysoké.

Ubytování:
Na ostrově najdeme široké spektrum ubytování – od kempů a bungalovů až po luxusní hotely s cenami přes 1000 € za noc. Nejlevnější spaní pod střechou ve společných noclehárnách pořídíte za cca 20 €; středně drahý bungalov pro dvě osoby pořídíte již od 100 € za noc.

Aktivity:
Kromě již zmíněné celodenní plavby po laguně lze vyzkoušet celou řadu, především vodních aktivit: potápění, plavbu pronajatou jachtou, windsurfing, vodní lyžování, šnorchlování, rybolov a mnohé další. Místní průvodci vám také rádi ukážou hornaté vnitrozemí ostrova – buďto v džípu nebo pěšky můžete zblízka prozkoumat strmé útesy, či se vydat na některý z těžko přístupných vrcholů. Milovníci umění jistě zavítají do některé z mnoha místních galerií nebo prodejen bižuterie vyráběné z místních černých perel. Po západu slunce pak rozhodně nezapomeňte navštívit tradiční polynéský večer s hudbou a domorodými tanci. 

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Bora Bora, jachta zakotvená v laguně

Bora Bora, krmení rejnoků patří k nejoblíbenějším aktivitám

Bora Bora, vzhůru na lagunu!

Bora Bora: mnozí volí exotickou Polynésii jako místo pro svoji svatbu

Vrchol Mount Otemanu občas zahalí nízké mraky

Bora Bora

Letecký pohled na ostrov Bora Bora

Bungalovy na Bora Bora

Mapa Bora Bora

Katamarán na Bora Bora

Bora Bora

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Zapomenutá legenda českého outdooru. Eugen Freud a jeho osudový uzel

Eugen Freud miloval hory, vybudoval jednu z největších outdoorových firem v...

Horolezec Eugen Freud se po listopadu 1989 vrhl na podnikání a vybudoval tehdy největší outdoorovou firmu v Česku. Pak...

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Najdete na iDNES.cz