Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejkrásnější laguna Tichomoří

aktualizováno 
Ostrov Bora Bora leží ve Francouzské Polynésii, na samém konci souostroví Společenských ostrovů. Obrovská odlehlost tohoto místa, neuvěřitelně vysoké ceny a drahá letenka – nic z toho neodrazuje návštěvníky, kteří se rozhodnou spatřit nejhezčí lagunu Tichomoří na vlastní oči.

Bora Bora

Ostrov Bora Bora, nazývaný také "perla Pacifiku," je velký pouhých 38 km2 a leží 280 km severozápadně od Tahiti. Stejně jako všechny ostatní Polynéské ostrovy je i Bora Bora vulkanického původu.

První Polynésané sem přišli kolem roku 900, z bělochů byl ostrov "objeven" roku 1722 a roku 1796 sem zavítal i James Cook. Nyní patří ostrov k francouzské Polynésii, která je zámořským územím Francie. Kromě domorodé tahitštiny se zde mluví převážně francouzsky.

Nejhezčí je z letadla

Hlavní přestupní stanicí, odkud začíná poslední úsek dlouhé cesty na Bora Bora, je neméně známý ostrov Tahiti. Odtud, konkrétně z hlavního města Papeete, čeká cestovatele buďto padesátiminutový let s místními aerolinkami, nebo mnohahodinová cesta lodí.

Ačkoliv romantická plavba pod jižním křížem má něco do sebe, asi největší šok zažijete při přistání letadlem na Bora Bora. Jenom z ptačí perspektivy totiž plně vynikne neskutečná paleta modré a zelené barvy, jež vytváří mělká laguna ostrova obklopeného temně modrým Pacifikem.

Teď teprve si uvědomíte, proč se tomuto souostroví říká nejhezčí laguna Tichomoří. Hlavnímu ostrovu dominuje skalnatý vrchol Mount Otemanu tyčící se přes 700 m nad hladinou oceánu. Hlavní ostrov jako perly náhrdelníku obkružují desítky dalších ostrůvků – některé z nich jsou obydlené, na většině však jenom šumí palmové listí a moře omývá bílé písečné pláže.

Chýše za 1000 Euro

Když už jste v takové nádheře, říkáte si, co se tady kromě opalování a koupání dá dělat? Není však třeba zoufat – kolem dokola hlavního ostrova vede úzká silnička, kterou za půl dne pohodlně obkroužíte na kole. Provoz na ní je minimální, a tak si můžete v klidu vychutnat neopakovatelné pohledy na lagunu i pláže. Zjistíte však, že doba Robinsonů tady nenávratně patří minulosti, neboť sebemenší kousek pobřeží někomu patří.

Najdete tu nejenom domy domorodců se zahrádkami tropického ovoce, ale také nespočet hotelů a bungalovů. Dlouhá mola vybíhají do laguny a na jejich koncích stojí na dřevěných kůlech chatrče se střechou z palmového listí. Říkáte si, že tam bydlí asi místní chudina, opak je však pravdou! Zdánlivě polorozpadlé chatrče ukrývají uvnitř luxusní apartmány, za které vydáte i 1000 euro za noc!Bungalovy na Bora Bora

Krmení žraloků a plavání s rejnoky

Snad nejzajímavějším programem, kterým si můžete na poměrně malém ostrově vyplnit drahocenný čas, je celodenní plavba po laguně. Brzo ráno nasednete do člunu s postranním plovákem – jde o klasickou Polynéskou konstrukci, tzv. vahadlovou loď (jen místo plachet obstarává pohon motor).

Loď po klidné hladině laguny klouže k první zastávce, kde je připraveno krmení žraloků. S potápěčskými brýlemi a šnorchlem můžete pozorovat, jak kousek od vás domorodí průvodci lákají dvoumetrové žraloky na kusy masa. Většinou jde o malé, maximálně metr a půl dlouhé druhy žraloků, takže ukousnutí nohy se rozhodně bát nemusíte.

Za doprovodu ladných fregatek přejíždí loď na korálový útes, kde vás čeká šnorchlování mezi hejny pestrobarevných ryb, hvězdic, korálů, sasanek a dalších mořských živočichů. Voda v laguně je velmi teplá a neuvěřitelně čistá, takže se nikomu ani nechce vylézat ven.

V poledne nakonec loď zakotví u jednoho z ostrůvků na laguně, kde ve stínu palem čeká oběd: syrové ryby, sladké brambory taro, krevety, papáje, mango a k tomu osvěžující šťáva z kokosových ořechů. Odpoledne se rychle krátí, a tak poté, co si na poslední zastávce ještě jednou pohladíte rejnoky, čeká vás za zvuků ukulele návrat domů.

Kde večeřela Pamela Anderson

Ale ani po západu slunce se život na ostrově nezastaví. Můžete například navštívit ukázku tahitských tanců nebo zajít do některé z restaurací. Místní gurmánskou specialitou je tzv. ahima'a – jídlo připravované v zemi pomocí rozpálených kamenů.

Pokud skutečně nemáte hluboko do kapsy a chcete zažít atmosféru na místě, kde před vámi například večeřeli Cameron Diaz, Pamela Anderson, Harison Ford, David Copperfield nebo Kurt Russel, navštivte restauraci Bloody Mary´s. Ta je tady bezesporu nejvyhlášenější a také nejdražší. Ostatně – na Bora Bora stejně peníze neušetříte a pokud chcete škudlit, tak to raději zůstaňte doma nebo si vyberte jiný ostrov!

Může se hodit

Jak se tam dostat:
Mezinárodní letiště s neobvyklým názvem Faaa leží nedaleko Papeete na ostrově Tahiti. Z Evropy se sem nejlépe dostanete linkami Air France, či Air New Zealanad (lze se tu zastavit při cestě na Nový Zéland). Zpáteční letenka včetně tax z Prahy do Papeete se dá pořídit přibližně za 35.000 Kč. Z Papeete na Bora Bora létají denně místní aerolinie, zpáteční letenka stojí cca 8.000 Kč. Mnohem levnější je cestovat lodí, plavba trajektem ovšem zabere daleko více času a nelze počítat s velkým komfortem.

Jak se pohybovat po ostrově:
Vzhledem k jeho velikosti je nepraktičtější kolo, půjčení auta je také možné, ale ceny jsou příliš vysoké.

Ubytování:
Na ostrově najdeme široké spektrum ubytování – od kempů a bungalovů až po luxusní hotely s cenami přes 1000 € za noc. Nejlevnější spaní pod střechou ve společných noclehárnách pořídíte za cca 20 €; středně drahý bungalov pro dvě osoby pořídíte již od 100 € za noc.

Aktivity:
Kromě již zmíněné celodenní plavby po laguně lze vyzkoušet celou řadu, především vodních aktivit: potápění, plavbu pronajatou jachtou, windsurfing, vodní lyžování, šnorchlování, rybolov a mnohé další. Místní průvodci vám také rádi ukážou hornaté vnitrozemí ostrova – buďto v džípu nebo pěšky můžete zblízka prozkoumat strmé útesy, či se vydat na některý z těžko přístupných vrcholů. Milovníci umění jistě zavítají do některé z mnoha místních galerií nebo prodejen bižuterie vyráběné z místních černých perel. Po západu slunce pak rozhodně nezapomeňte navštívit tradiční polynéský večer s hudbou a domorodými tanci. 

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Bora Bora, jachta zakotvená v laguně

Bora Bora, krmení rejnoků patří k nejoblíbenějším aktivitám

Bora Bora, vzhůru na lagunu!

Bora Bora: mnozí volí exotickou Polynésii jako místo pro svoji svatbu

Vrchol Mount Otemanu občas zahalí nízké mraky

Bora Bora

Letecký pohled na ostrov Bora Bora

Bungalovy na Bora Bora

Mapa Bora Bora

Katamarán na Bora Bora

Bora Bora

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz