Trovat

Trovat | foto: Michal Buličkapro iDNES.cz

Po schodech, skobách i stezce s mlékem. Nejkrásnější ferraty Graubündenu

  • 8
Kdo má rád ferraty a ještě za nimi nebyl ve švýcarském kantonu Graubünden, měl by tam tyto zajištěné horské stezky vyzkoušet. Jsou pestré se skvělými výhledy a panoramaty a nabízejí dokonalou kombinaci adrenalinu a zážitků z přírodních krás. Pro našince to je navíc nejdostupnější Švýcarsko.

Nad údolím St. Antönien se tyčí vápencové pohoří Rätikon - parádní kombinace bílých skal a svěže zelených luk. Díky vysokohorské vícedenní túře Rätikon Höhenweg je vyhledávanou oblastí trekařů, putujících od chaty k chatě.

Tip na zájezd

Vyberte si z pestré nabídky sportovních zájezdů na dovolena.iDNES.cz.

Jedna z chat jménem Carschina leží pod impozantní horou Sulzfluh, na které vybudovali v roce 2005 první ferratu Graubündenu. Výsledkem je poměrně dlouhá linie vedoucí od úpatí stěny až k mohutnému vrcholovému kříži. Cesta na Sulzfluh je podařenou kombinací zajímavého lezení a dalekých výhledů, mj. na ledovce Berniny.

Oprášená historie

Kousek nad Flimsem trůní vesnička Fedaz, nad níž se pne mohutný vápencový masiv, který ve třech stupních překlenuje „historická“ ferrata Pinut. Ne náhodou je na začátku cesty lanovka pro transport mléka. Nahoře nad skalami totiž najdete rozsáhlé louky poseté krávami s hlasitými zvonci. Kdysi dávno, na začátku 20. století, začal chovat na Pinutu krávy pan Meiler, který vybudoval ve skalách přístupovou cestu. A protože byl podnikavý a turismus začínal vzkvétat, vsadil do skály dveře a za vstup na atraktivní schodiště vybíral peníze.

Postupně však cesta chátrala a upadla v zapomnění. Až v roce 2007 se podařilo spolku nadšenců cestu obnovit a dát tak začátečníkům výbornou možnost jak si vyzkoušet ferratu.

Pinut

Carschina Huette

Klettersteig Pinut je unikátní tím, že výstupovou trasu tvoří výhradně schody, samozřejmě pouze pokud jde o umělé stupy. Ve třech sekcích se stoupá mezi skalami až k loukám pod monumentální horou Flimserstein. Sestup po kamenné cestě po jeho úpatí s výhledem do horského údolí říčky Mulins je úchvatný a končí v Bargisu na autobusové zastávce.

Ferrata na třítisícovku

Hodinku cesty autem od Flimsu leží v tisícimetrové výšce rodinné lyžařské středisko Savognin. Na opačné straně od sjezdovek vyčnívají tři významné hory úctyhodných tvarů - Piz Mitgel, Tininzong a Piz Ela. Podstatná část výstupu na prvně jmenovaný vrchol vede po docela obtížné ferratě.

Ferrata začíná spíše nenáročnými pasážemi, linie často traverzuje a obtížnost strmých úseků se pozvolna zvyšuje. V tomto trendu to jde až k vrcholové knize. Až za ní však přijde to nejtěžší, výšvih přes převis na závěr zajištěné cesty.

Piz Mitgel

Ale to není všechno. Když počasí a čas dovolí, nabízí se ještě pěší výstup na vrchol Piz Mitgel (3.159 m). Po kamenité stezce je to zprvu docela snadné, vrcholová část už je opět zajištěná. Výhledy z vrcholu na sousedící Elu, Piz Platta a Tinizong jsou zaslouženou odměnou.

Na dosah ledovcům

Přes sedlo Julier nás silnice dovedla do údolí Innu, přesněji k jezeru Silvaplana. Oblast Engadin je opravdovým rájem pro ty, kdo milují hory a pohyb v nich. Hlavními letovisky oblasti jsou St. Moritz a Pontresina. Ta byla v první polovině 20. století mekkou alpinismu a její věhlas byl díky čtyřtisícovému hřebenu Berniny srovnatelný s Zermattem a Chamonix.

Z ferraty, která vede na Piz Trovat, je Piz Palü jako na dlani. Velice oblíbený vrchol se třemi pilíři je stále oblíbenou klasikou, patrně jde o nejvyhledávanější „nečtyřtisícovku“ Alp.

Cesta na prvotřídní vyhlídkový vrchol Trovat vede buď po lehké ferratě nebo po velmi náročné, před dvěma lety postavené linii. Pokud máte chuť na svezení po tyrolské lávce a toužíte sledovat ledovec pod sebou z visu, pak odbočte doprava u nepálského mostu. Ten si ovšem nesmíte nechat ujít. Po skvělém zážitku prověří vaše síly třicet metrů dlouhý převislý úsek. Ovšem za tu námahu to stojí, pohledy na Piz Bernina, jedinou čtyřtisícovku Východních Alp i dvojici ledovců Pers a Morteratsch nezapomenete.

Po žule vedle vodopádu

Ferratové dobrodružství ještě nekončí. Na okraji Pontresiny byla postavena cesta La Resgia. Lano vytyčuje cestu po žulových blocích kolem bystřiny občas přerušenou vodopády. K tomu borovice a při každém pohledu zpět věčně bílé Piz Palü.

Specialitou ferraty jsou dvě lanové sítě a dlouhá lávka přes propast, po jejímž přejití následuje převis. Mírně nadprůměrně obtížná ferrata uspokojí i náročné borce.

FERRATY GRAUBÜNDENU

• Informace o ferátách přehledně: http://www.graubuenden.ch/klettern-bergsteigen-schweiz/klettersteige.html
• Klettersteig SULZFLUH, 2.817 m, obtížnost KS4(C), převýšení 600 m, délka 750 m, čas 5-6 hod., výchozí bod Carschina Hütte (www.carschinahuette.ch) nebo Partnunsattel, místní info www.st-antoenien.ch.
• Klettersteig PINUT, 2.054 m, obtížnost KS2(B), převýšení 865 m, čas 4-5 hod., výchozí bod Fidaz 1189 m, místní info www.flims.com.
• Klettersteig PIZ MITGEL, 3.159 m, obtížnost KS5(D), převýšení 1319 m, délka feráty 750 m, čas 7-9 hod.(včetně vrcholu), výchozí bod Plang la Curvanera nad střediskem Savognin, místní info www.savognin.ch.
• Klettersteig PIZ TROVAT, 3.146 m, obtížnost KS2-3(B-C) / KS5-6 (E-F), převýšení 300 m, čas 2,5 / 3,5 hod., výchozí bod Berghaus Diavolezza (www.diavolezza.ch) nebo Pontresina, místní info www.pontresina.ch.
• Klettersteig LA RESGIA, 2.817 m, obtížnost KS3-4 (C-D), převýšení 600 m, čas 3-4 hod., výchozí bod Pontresina (horní okraj obce – Seiler AG), místní info www.pontresina.ch.
• Povinné vybavení: přilba, sedací (kombimovaný) úvazek, jisticí set s tlumičem pádu (sešitý popruh), rukavice, odpovídající oblečení.