Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejkrásnější české vesničky uprostřed močálů

aktualizováno 
Západně od jihočeské Soběslavi se skrývá unikátní kout Česka, Soběslavská blata. Oblast je jedinečná nejen osobitou lidovou architekturou, která ponechala zdejším vískám původní ráz, ale i drsnými půvaby přírody.

Víska Vlastiboř patří do Soběslavských blat. Ta jsou jednou z nejcennějších oblastí lidové architektury u nás. | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Soběslavská blata, která patří k nejcennějším oblastem lidové architektury u nás, vlastně zahrnují souvislou řadu vesnic vystavěných kolem původních rašelinišť. Ve směru od Soběslavi k Bechyni se nacházejí Záluží, Vlastiboř, Svinky, Komárov, Klečaty, Zálší, Mažice a Borkovice. Na sever od Vlastiboře pak leží Debrník a Nedvědice, na jih lze ještě k centru Soběslavských blat počítat Sviny u Veselí nad Lužnicí, Hatrmanice a Kundratice.

Výlet k českým "perníkovým chaloupkám" však zahájíme právě uprostřed drsné přírody.

Mezi temnými močály

Na první pohled se ani nechce zdát, že zdejší přívětivá rovina v sobě tají místa, kde jediný chybný krok může znamenat zápas o holý život. Severně od Borkovic se však v hustých lesích nalézají rašeliniště, která jsou od 80. let chráněnou přírodní rezervací Borkovická blata.

Na přibližně pětikilometrové trase naučné stezky mohou návštěvníci obdivovat vzácnou flóru - bažinné borovice zvané blatky, kapraď hřebenitou, suchopýr pochvatý, rosnatku okrouhlolistou, bublinatku jižní, rojovník bahenní či brusnici vlochyni...

Nově upravená naučná stezka Borkovickými blaty

Rašeliniště začalo vznikat zhruba před 10 000 lety, mocnost rašeliny dosahovala místy až 8 metrů. Všude kolem dokola se rozprostírají nepřehledné porosty, bez viditelné stezky by se tak pořádné bloudění stalo otázkou několika minut. Procházka po naučné trase je krásná po celý rok, teď na podzim ji zpestřují červené bobule klikev.

Charakteristickým stromem rezervace je borovice blatka, jež se vyznačuje tím, že nemá hlavní kořen a že větve vyrůstají rovnou odspoda stromu. Nejstaršímu a nejvyššímu exempláři se přezdívá "Blatská princezna" - má chybou růstu rozdvojený kmen, přičemž obě části měří 13 metrů.

Bohužel, bohatství Borkovických blat se po staletí snažil přivlastnit člověk. Nejprve ukrajoval rašelinu poměrně jednoduchou ruční těžbou, později využil mechanizace. Část území tak padla za oběť povrchovému dolování. Dnes jsou místa těžby převážně zaplavena, což jim pozvolna vrací, aspoň opticky, zdánlivě nenarušený charakter. Ukázky důlní techniky si zájemci mohou prohlédnout v počátečním úseku naučné stezky.

Borkovická blata

Domy jako z pohádky

Hned za luhy Borkovických blat se sluní usedlosti vísky Záluží. Rozhlédneme-li se po návsi, ovane nás dech lidového baroka 19. století. Zdobené štíty statků, lesklé oko rybníčku, košaté lípy... Zkrátka, domácí česká idylka. Zdejšímu selskému baroku (tzv. blatskému baroku) vtiskli nezapomenutelnou tvář místní zedničtí mistři Jan Šoch a Martin Paták.

Typická blatská usedlost (Záluží)

Selské baroko se uplatnilo během 19. století hlavně v jižních Čechách. Vychází z klasicistní a barokní architektury, jejíž prvky využívá ve zcela specifických, z hlediska čistoty původního slohu vlastně chybných kombinacích, které jsou však nesmírně malebné.

Kouzelná kovárna a loutky

Pokud zamíříte do Záluží, rozhodně musíte vidět také místní kovárnu. Od roku 1899 chaloupka sloužila kovářským mistrům, kteří se tu střídali v desetiletých cyklech, jelikož zdejší pyšní statkáři nehodlali poskytnout domovské zázemí kdekomu, kdo sem přivandroval. Později budova dokonce degradovala na autobusovou zastávku. Nakonec se ale dočkala záchrany a pod klenutým obloukem nyní vystavuje nejen vybavení kovářské dílny, ale i různé pozoruhodné železné exponáty.

Záluží

V přilehlém selském stavení pak majitel znovuzrozené kovárny pootevřel pro veřejnost vrátka další své vášni, sbírání loutek. To asi ocení zejména ti nejmenší, i když pohled do obličeje loutky znázorňující smrtku může snadno rozesmát (nebo vyděsit) též dospělého.

Ve stísněných prostorách vedlejší černé kuchyně mohou hlavně návštěvnice obdivovat um bývalých hospodyněk, které v těchto podmínkách zvládaly péči o hladovou domácnost a připravovaly mimo jiné i tradiční koláč, tzv. řičici.

Další místnost je věnována etnografické expozici. Prohlédnout si zde můžete například keramický hrnec "koutňák" - servírovala se do něj slepičí polévka určená výhradně pro šestinedělky a podávaná vždy do kouta za plentu, kde se novopečená matka zotavovala.

Pokud vás nadchlo Záluží, zamířit můžete i do sousední Vlastiboře, dále do Svinek, Komárova a dalších blízkých vesniček, které tvoří nejcennější přihrádku šperkovnice Soběslavských blat. Hravé tóny ornamentů omítek se vám budou vracet ještě dlouho po návratu z výletu.

Záluží

Záluží


Lidové baroko Soběslavských Blat (Vlastiboř)

Vlastiboř

Může se hodit

Jak se tam dostat

Ideálním východiskem výletu je železniční zastávka Soběslav, odkud vychází modře značená cesta k počátku naučné stezky Borkovickými blaty. Dále pak můžete navázat prohlídkou některé z obcí Soběslavských blat. Plusem pro cykloturisty je nenáročný terén a nízký silniční provoz.

Motoristé se k Borkovickým blatům dostanou pomocí komunikace Vesce – Mažice (při výjezdu z lesa před odbočkou do Borkovic leží po pravé straně parkoviště). V Soběslavi se rovněž nachází detašovaná expozice táborského Husitského muzea, věnovaná Soběslavským blatům.

Možná nevíte, že

Soběslavská blata patřila k velmi bohatým regionům Čech. Ke zdrojům příjmů patřilo výnosné zemědělství – pěstování obilnin kombinované s těžbou rašeliny, dřeva a chovem ryb. Proto se i zdejší kroje zařadily mezi nejvíce výtvarně propracované, ihned za kroji ze zámožných oblastí Moravy. Tradice nošení lidového oděvu tu zanikla přibližně v období první republiky.

Užitečné weby
www.selskebaroko.cz
www.zaluzi.estranky.cz
www.sobeslav.cz

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz