Se svými 450 parky a zahradami je Paříž jednou z nejzelenějších evropských

Se svými 450 parky a zahradami je Paříž jednou z nejzelenějších evropských metropolí. | foto: Vendula Havlíkovápro iDNES.cz

Nejhezčí zahrady Paříže. Kde si úžasně odpočinete i se pobavíte

  • 5
Vzrostlé platany, pestrobarevné exotické květiny, všudypřítomné fontány, stařečci s dýmkou i rozdováděné děti. Pařížské parky a zahrady jsou zelenou oázou klidu, ale nabízejí i spoustu atrakcí. Se svými 450 parky a zahradami je Paříž jednou z nejzelenějších metropolí Evropy.

Hlavní město země galského kohouta je neodolatelnou výletní destinací po celý rok. Od jara do podzimu se navíc veškerý život přesouvá ven, do prosluněných kavárenských zahrádek, rozkvetlých zahrad a stinných parků.

Domorodci svou flóru milují, proto může být za příznivého počasí v mnohých čtvrtích problém najít volnou lavičku. Na jedné se tak sesednou často nesourodé dvojice, třeba úředník se sendvičem a černošská chůva blonďatých dvojčat.

Pařížané si v parku s oblibou dopřejí šachovou či karetní partičku.

Kde vládnou plachetnice

Zahrada obklopující sídlo Senátu je díky své centrální poloze oblíbenou odpočinkovou destinací místních starousedlíků i turistů, kteří sem zabloudí z Latinské čtvrti. Pod vzrostlými platany jedni hrají karty, šachy či pétanque, druzí dávají spočinout svým unaveným končetinám.

Tip na dovolenou

O Paříži se tvrdí, že je jedním z nejromantičtějších měst na světě. Vyberte si zájezd na dovolená.iDNES.cz a přesvědčte se sami o pravdivosti tohoto tvrzení.

Zahrada se udržuje s pedantskou pečlivostí, snad proto je vstup na dokonale střižený trávník zakázaný (Pelouse Interdite). Bílé pískové cestičky lemují místo laviček desítky kovových židlí, které lze volně přemisťovat.

Již sto třicet let pobíhají kolem fontány před Lucemburským palácem děti s dlouhými dřevěnými tyčemi a neúnavně postrkují miniaturní plachetnice od břehu ke břehu. Rodiče rádi za půlhodinový pronájem lodní výbavy zvané 'Luco' zaplatí dvě eura, vědí, že intenzivní pohyb potomků jim zajistí klidný večer.

Dřevěné plachetnice zvané 'Luco' jsou oblíbenou dětskou kratochvílí již 130 let.

Obří fontána a létající balon

Moderní Park André Citroën vyrostl na parcele, kde původně stála továrna známé automobilky. Překvapí symetrií, ostrými liniemi zahradní architektury a důmyslným systémem vodopádů. Právě sem se chodí Pařížané v letních parnech osvěžovat, v obří fontáně s nápisem Zákaz vstupu pak skotačí desítky malých i větších dětí v plavkách i bez.

Hlavním lákadlem je však elektrický létající balon, který se svým 32metrovým průměrem drží světové prvenství. Nefouká-li příliš silný vítr, vynese návštěvníky do výšky 150 metrů, odkud mají celé město jako na dlani. Balon navíc slouží jako indikátor kvality vzduchu – zelené osvětlení značí dobré, oranžové střední a červené špatné ovzduší.

V letních parnech skotačí pařížské děti v obří fontáně.

Exotika i kuskus v mešitě

Další oblíbenou zahradou je Jardin des plantes, volně přístupná botanická zahrada s téměř tisícovkou rostlinných druhů a čtveřicí secesních skleníků: mexickým, australským, paleobotanickým a zimní zahradou. Za vstup do skleníků se platí. Maminky jistě ocení místní růžovou zahradu, tatínkové muzeum evoluce a děti druhou nejstarší zoologickou zahradu na světě.

TIP iDNES.cz: Jen přes ulici najdete hlavní pařížskou mešitu, jejíž součástí je příjemná orientální kavárna s restaurací. Ať toužíte po šálku osvěžujícího mátového čaje nebo po pravém marockém kuskusu, jste na tom správném místě.

Želvy obbrovské v menažérii botanické zahrady Jardin des plantes

Restaurace v mešitě

Piknik, divadlo i houpačky

Anglický park Montsouris v jižní části hlavního města je o poznání klidnější než všechny předchozí. Na piknik sem chodí především studenti z nedalekého mezinárodního kampusu a rodiny s dětmi.

Místní vyhlášenou zahradní restauraci si kromě mnohých pařížských filozofů oblíbili také Trockij s Leninem. Klasický kolotoč, nostalgické houpačky a loutkové divadlo připomenou celé rodině léta dávno minulá. Představení ve francouzštině se konají vždy ve středu, sobotu a neděli odpoledne.

Jezírko v parku Montsouris

Japonská oáza

Někdejší bydliště Alberta Kahna, židovského bankéře a filantropa, je sice situováno na pařížském předměstí, za dvacetiminutovou zajížďku metrem však stojí. Po krachu za burze v roce 1929 zkonfiskovali Kahnovi všechen majetek, jeho dům později přeměnili na etnologické muzeum a přilehlou zahradu na veřejně přístupný park.

Na čtyřech akrech mohou návštěvníci prozkoumat různé aspekty jednotlivých zahradních stylů počátku 20. století. Nechybí stará japonská vesnice s lucernami, kamennými chodníčky a svatyněmi, ani moderní japonská zahrada s azalkami a dřevěnými mostky.

Tradiční japonská vesnice zahrady Alberta Kahna

Věčně zelený bambus odděluje sousední francouzskou část, které kraluje majestátní skleník obklopený ovocným sadem a růžovými záhony, a část anglickou se zeleným trávníkem, umělou skálou a viktoriánským domkem. Ve vzrostlém lese na konci bílé pěšiny pak hledejte stoleté cedry. Více informací na www.albert-kahn.fr.

Může se hodit

Nejsnáze se v Paříži dopravíte metrem. Jednosměrná přestupní jízdenka přijde na 1,70 eur, koupě deseti vyjde na 12 eur. Nejbližší stanice výše uvedených parků jsou následující:
Lucemburská zahrada – Saint-Placide nebo Odéon
Park André Citroën – Javel-André Citroën
Jardin des plantes – Place Monges
Park Montouris – Porte d'Orléans nebo Cité Universitaire (zastávka tramvaje)
Japonská zahrada Albert Kahn – Boulogne-Pont de Saint-Cloud