Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejhezčí skály moravských Karpat

  16:10aktualizováno  16:10
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit s prvními jarními paprsky, máme pro vás tip. Udělejte si výlet na horu Skalný v Hostýnských vrších. O této oblasti, která je právě teď nejkouzelnější z celého roku, se "naštěstí" moc nepíše... Přitom se tady skrývají nejhezčí skály moravských Karpat.

Pískovce ze starších třetihor

Kopec Skalný, který je v turistických mapách zaznamenán pouze kótou 709 m a značkou dalekého rozhledu, se může zdát na první pohled obyčejný, ale mile vás překvapí.

Na jeho protáhlém, mírně se svažujícím jihovýchodním temeni totiž v lese vystupují pitoreskní skalní útvary. V létě se ukrývají za hustou clonou listí a prakticky je není vidět. Na podzim, když listí opadá, jsou pro změnu krátké dny a dlouhé stíny, v zimě zase sníh. Nejlepší doba pro shlédnutí či fotografování skal na Skalném zkrátka začíná právě teď.

Skaliska na Skalném jsou tvořeny masívními pískovci a slepenci z období starších třetihor (eocénu). Ne každý přitom ví, že ve flyšovém pásmu Západních Karpat patří k těm nejhezčím.

Vytvořila je mrazová destrukce výrazného strukturního hřbetu protaženého přibližně ve směru SZ-JV. Nejpůsobivější skaliska představují nejvyšší části mrazových srubů a mají podobu izolovaných torů. Jejich současný tvar určují jednak ukloněné horninové vrstvy (sklon zhruba 45° k jihozápadu), jednak vertikální plochy puklin ve směru SSV-JJZ a SZ-JV.

JAK SE DOSTAT NA SKALNÝ

1) Z Bystřice pod Hostýnem pěšky (4 km) nebo autobusem na Hostýn, odtud pohodlně po hřebeni 2 km, nejdříve lesem, pak po loukách. Pro osobní automobily je silnice na Hostýn uzavřena!

2) Z Bystřice pod Hostýnem autobusem do Rusavy, odtud příkrým, 2 km dlouhým výstupem po modré značce.

3) Z Bystřice pod Hostýnem nebo ze Zlína autobusem na Tesák, odtud pohodlně bez převýšení hřebenovkou po zelené značce v délce  6 km.

Od Orla k Zubu

Nejčastějším východiskem na Skalný bývá poutní areál na Svatém Hostýně, který je vzdálen přibližně dva kilometry. Modře značená hřebenovka z Hostýna k chatě Tesák však vrchol Skalného obchází a mnohým turistům tak zůstávají krásy a zajímavosti Skalného utajeny. Domnívají se, že o název Skalný  se zasloužilo několik balvanů mezi břízami vpravo od cesty při rozcestníku turistických tras.

Chcete-li jít kolem skal, musíte právě zde odbočit vlevo po zřetelné pěšince přes louku k vrcholu hory. Stačí pět až deset minut chůze a stojíte na vrcholu před nejznámější a nejhezčí skálou, která připomíná s trochou fantazie ptáka se sklopenými křídly. Jmenuje se Orel a dosahuje výšku kolem osmi metrů.

Vydáte-li se odtud po skalnatém hřebínku dále k jihovýchodu, dojdete asi po 50 metrech k 13 m vysoké rozeklané věži zvané Zub, která přesvědčivě připomíná korunku stoličky i s kořenem. Uplatňování mrazového zvětrávání při její modelaci dokládají zřícené bloky ostrohranných balvanů na úpatí.

Ze hřbetu Koně na hlavu Žáby

Vyšlapané stezky horolezců, kteří Skalný s oblibou vyhledávají, vedou k dalším dvěma skalám ve svahu.

Šikmá skalní plotna Kůň vysoká 15 m si vysloužila svůj název díky charakteristickému obkročnému posezení lezců na vrcholové hraně skály. Při troše odvahy se o něj můžete pokusit i vy, když na hřbet Koně pohodlně nasednete z horní části svahu, z něhož skalisko vyčnívá.Posezení na Koni

Posezení na koni opravdu stojí za to, jelikož se odtud otevírají nádherné pohledy do zalesněného údolí říčky Bystřičky a na hřebeny Hostýnských vrchů s nejvyšším Kelčským Javorníkem (865 m).

Čtvrtý pozoruhodný skalní útvar ve vrcholových partiích Skalného se nachází na opačné straně kopce a zcela přesvědčivě připomíná žábu, dokonce i s okem. Pokud byste ji však chtěli shlédnout v létě, v době vrcholného vegetačního období, nemáte šanci, protože je celá skryta za neproniknutelnou clonou listí.

Po zádech sedící Žáby vedou schůdky pro odvážné až na její hlavu, která je ozdobena skalní mísou o průměru asi 30 cm. Ta je spolu s dalšími dutinkami ve skalních stěnách, zvanými voštiny, zajímavým dokladem probíhajících zvětrávacích a erozních procesů, kterým vděčí všechny výše uvedené skály za svůj vznik i neobvyklé tvary.

Přestože na Skalném se vyřádí především horolezci, je prohlídka tohoto nezapomenutelného místa zážitkem pro všechny. Je však skutečně dobré vyrazit brzy zjara, v létě již může být pozdě.

Navštivte v okolí:

HOSTÝN – legendami opředená 735 m vysoká hora na severovýchodním okraji Hostýnsko-vsetínské hornatiny, jedno z nejznámějších poutních míst v ČR. Na vrcholu zdaleka viditelný poutní chrám Panny Marie, rozhledna, větrná elektrárna, křížová cesta, hostinec, mnoho obchůdků, zbytky pravěkého hradiště. Autobusová kyvadlová doprava.

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM – město na severním úpatí Hostýna, známé továrnou na ohýbaný dřevěný nábytek. K památkám patří původně renesanční zámek v centru města a malý šlechtický hřbitov (zvaný Laudonův) s cennými kamennými náhrobky z 19. století.

RUSAVA – nejzápadnější valašská obec v hlubokém údolí pod horou Skalný. Vznikla v polovině 17. století a byli sem násilím přesídleni valašští rebelanti ze Vsetínska, kteří povstali proti Habsburkům. Malebné okolí lákalo v minulosti mnoha umělců. Zachovalé lidové zvyky a architektura.

OBŘANY – skromná zřícenina jednoho z nejvýše položených moravských středověkých hradů na vrcholu 704 m vysokého stejnojmenného kopce. Hrad byl patrně stavěn bez povolení a z rozkazu moravského markraběte a pozdějšího krále Karla IV musel být ještě před dokončením zbořen.

TESÁK – rekreační a lyžařské středisko na horském sedle uprostřed Hostýnských vrchů. Autobusové spojení z Bystřice pod Hostýnem nebo ze Zlína, restaurace.

 

 

Posezení na skalisku Kůň

Přiléhavě pojmenovaná skála Zub

Skalisko Zub modelované plochami puklin a vrstevních ploch

Skalní útvar Žába

Skalisko Kůň

Autoři:
Nejčtenější

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Další z rubriky

Chvalkovický větrný mlýn
Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu plyne tiše, čas pomalu a turisté sem...  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.