Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejhezčí pohled na svět je z velorexu

  9:28aktualizováno  9:28
Ostrava - "Velorex je tak škaredý, až je nádherný. Tak nádherný, že na na něj nikdy nedám dopustit. Pro mne je to krasavec," vyznal se ze své lásky k tomuto historickému vozítku osmačtyřicetiletý Stanislav Swaczyna z Albrechtic. Je majitelem jednoho ze dvou exemplářů velorexu Hoba vyrobených v mladoboleslavské automobilce v roce 1964.
Velorexům je pan Swaczyna věrný už přes třicet let. Napůl auto a napůl motorka mu učarovala už v sedmnácti letech, kdy nahlédl do garáže svého strýce. Tehdy si vozítko pro invalidy na rodičích doslova vyvzdoroval. Chodil na brigády a do sběrny tak vytrvale, až si něco našetřil a rodičům nakonec nezbylo, než aby zarputilému synkovi něco přispěli.

"Můj první velorex byla starší dvěstěpadesátka. Byl v dost ubohém stavu a na hodinu jízdy potřeboval hodinu servisu. Ale překonal jsem půlroční inkubační dobu, stále jsem ho opravoval a vylepšoval, a tehdy se zrodil citový vztah, který trvá dodnes," vzpomíná.

Když přišly na trh třistapadesátky se silnějším motorem a dynamostartérem, vyměnil hadroleta za třistapadesátku. Po třech letech si koupil další s místem i vzadu. "Udělal jsem generálku a dal ho do gala. Sbalil jsem na něj i manželku. Měl totiž krásnou červenou barvu lásky," směje se a dodává, že dodnes neví, jestli jí víc učaroval on nebo velouš.

Tříkolku s volantem prý tehdy používal k ježdění do práce, vytrvale i v zimě ve sněhu. Kromě menší kolize s autobusem, který ho na uježděném sněhu vytlačil z cesty, nezažil pan Swaczyna při svých častých jízdách žádné krušné chvilky. Velorex mu získal popularitu a stal se jeho krevní skupinou.

"Tehdy jsem ho opravdu používal k běžnému ježdění, teprve po devadesátém roce, kdy si začali veteráni získávat stále větší pozornost, se pro mě stal zábavou. Zblbnul jsem i bratra, syna a dceru. Dnes jsme taková velorexová rodina," vypráví Stanislav Swaczyna.

Podobných nadšenců je podle něj dnes v republice na sto devadesát. Nesetkávají se však jen na srazech veteránů. Ve větších či menších skupinách vyrážejí na výlety také o víkendech. "Všude, kam přijedeme, působíme rozruch. Povznášející není jenom samotná jízda, ale také ta pozornost lidí," přiznává.

Obzvlášť velkou euforii zažívá, když někoho předjede. Není to prý zas tak velký problém, protože velorex může jet i něco přes stovku. "Musí mít dobrý motor, jet po rovné cestě a nesmí být silný protivítr," přibližuje čtverácky příznivou konstelaci, při níž se mu podaří někoho "osolit". Čeští řidiči ale mají podle jeho slov naštěstí velký smysl pro recesi, jsou k veteránům ohleduplní a dávají jim přednost v jízdě.

Swaczynova rodina dnes vlastní tři velorexy. Poslední, velorex Hoba z roku 1964, se sklolaminátovou karosérií, koupil otec vloni v Brně. Hodlá jej však uvést do původního stavu a lituje, že nemá pro svého koníčka víc volného času.

Stanislav Swaczyna se svým velorexem.

Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Najdete na iDNES.cz