Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejhezčí nudapláž v Řecku i Evropě

aktualizováno 
V Řecku je, vzhledem k velké většině věřících, těch "nahatých" pláží opravdu po málu. Ale když už jsou (na několika ostrovech), pak opravdu stojí za to. Jedna z vůbec nejhezčích v celé Evropě je na ostrově Rhodos, na jižním konci známého letoviska Faliraki.
Rhodos

Rhodos | foto: Goldair Greece ToursiDNES.cz

Nudapláž ve Faliraki leží v malém zálivu, má dokonalé zázemí (sprchy, WC), je dobře udržovaná, dvě lehátka se slunečníkem na den stojí sedm euro (jedno lehátko se slunečníkem polovic).

Naprosto skvělá je pak místní tavernička (sem se chodí ovšem s něčím přes sebe), kde čepují pivo do namražených půllitrů, můžete si tu dát řecké speciality, plody moře, ale i kus chlazeného melouna nebo vynikající jogurt s medem.

Převažují tu turisté z Německa, Británie a Skandinávie, ale objevují se už i Češi. Na denním pořádku jsou tak spontánní mezinárodní turnaje v petangue nebo ve fresbee (půjčit se dají v taverně).

Letovisko Faliraki má turisticky skvělou strategickou pozici. Leží v půli cesty mezi dvěma nejzajímavějšími místy ostrova, hlavním městem a antickým přístavem Líndos. Na obě místa se dostanete bez problémů místním autobusem (platí se přímo u řidiče). Jízdní řády jsou spíše jen folklor, takže doporučuji sednout si u zastávky do taverny, dát si frapé (hned zaplatit) a počkat, až autobus pojede. Přes den je maximální čekací doba kolem půl hodinky.

Pláž ve Faliraki. Nudapláž najdete na jižním konci letoviska.
Zdroj: www.rodos.com

Nejnavštěvovanější místo ostrova 

Antické městečko Líndos se zachovalou akropolí, je nejnavštěvovanějším místem ostrova, takže davům turistů se nevyhnete, volněji je tu leda na úplném začátku či konci sezony.

Na akropoli se dostanete pěšky křivolakými dlážděnými uličkami kolem bílých domků a výšlapem na vrcholek, nebo můžete využít služeb sympatických oslíků. Doporučuji druhou možnost, za prvé se ve vedru výstupem neunavíte a za druhé je to docela sranda. Na stanovišti oslů je nástup na zvíře vyřešen tak, že bez problémů nasedne i starší, korpulentní nebo hendikepovaný člověk, ale i dítě.

Městečko samo o sobě je kouzelné se spoustou romantických zákoutí, suvenýry i restaurace jsou tu ale samozřejmě dražší než jinde. Pokud si najdete chvilku, tak koupání na malé bílé pláži pod antickými zříceninami může být jedním z nejkrásnějších prázdninových zážitků.

Lindos

Zajímavosti z historie

* Nejvýrazněji se Rhodos do historie zapsal jedním ze sedmi divů světa, majákem, zvaným kolos rhodský. Byl údajně vysoký 30 metrů a znázorňoval boha Slunce Hélia. Zcela zničen byl zemětřesením v roce 226 před naším letopočtem. Nikdo dodnes neví, jak vlastně celý monument vypadal.

* Nejtemnější stránkou rhodské historie je cizí nadvláda, která trvala šest století (Turci, Italové). Teprve v roce 1947 byl ostrov politicky připojen zpátky k řecké pevnině.

Po stopách maltézských rytířů

Pravým pokladem Rhodu je ovšem jeho stejnojmenné hlavní město, jehož podobu a styl určili nejvýraznější pánové ostrova – johanitští (zvaní také maltézští) rytíři. Nádherně zrekonstruované hradby a rytířské paláce dávají centru města nezapomenutelnou, honosně středověkou atmosféru.

Úplně nejlepší je návštěva starobylého centra v brzkých ranních hodinách (pokud si chcete v klidu meditovat) nebo po západu slunce (když toužíte prožít kosmopolitní atmosféru v uličkách plných taveren a krámků).

Nenechte si ujít prohlídku impozantního Paláce velmistrů, pokud si chcete koupit nějaký suvenýr nebo koření, odolejte všudypřítomné nabídce v centru města, totéž pořídíte levněji ve svém letovisku (pokud se týče koření třeba v místním supermarketu, kde zaplatíte za stejný pytlíček méně než polovinu).

Řecký ostrov Rhodos, ležící ve východním Středomoří, objevili turisté z celého světa teprve před několika lety. Největší hotely a letoviska byly postaveny na východním pobřeží, ten, kdo dává přednost liduprázdným plážím a klidu, ten si přijde na své na jihovýchodě či jihu Rhodu. Vzhledem k tomu, že tam ovšem hotelová výstavba ještě nepostoupila, je možné sem zajet pouze autem z půjčovny. To ovšem není takový problém, protože Rhodos měří v nejdelším místě od severu k jihu pouhých 78 kilometrů a v nejširším místě, jen 38 kilometrů.

Kouzlo Rhodosu

Ostrov se chlubí největším počtem slunečných dní z celého Řecka (přes 300) a voda kolem něj je díky mořským proudům křišťálově čistá. A kdy na Rhodos zajet? Kdykoliv od začátku května až do konce října.

Opravdoví znalci vyhledávají východní Středomoří od konce září do konce října, kdy je tu voda nádherně prohřátá, slunce už tolik nepálí (bývá "jen" kolem 28 stupňů), ceny jsou mírnější a místní obchodníci i restauratéři spokojení a usměvaví, protože už počítají výdělek za celou sezonu.

Tipy

* Nenechte si ujít procházku starým přístavem Mandraki v hlavním městě s pohledem na dvě sochy laně a jelena (někdo tvrdí, že to je ovšem daněk a jeho družka) - právě v těchto místech měl údajně rozkročeny nohy jeden ze sedmi divů světa, kolos rhodský, čili bůh slunce Hélios. Řekové uvažují o tom, že kolos znovu postaví!

* Nejtypičtějším suvenýrem z Rhodu je keramika. Keramické dílny najdete zejména v městečku Archangelos a v jeho okolí, a dá se v nich úspěšně smlouvat. Vyhledávané jsou zejména přesvědčivé kopie antických váz a soch.

* I když potápění je ve vodách kolem ostrova povoleno, je striktně zakázáno cokoli z vody vytahovat - mohlo by se jednat o skutečné antické artefakty nebo jejich fragmenty.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz