Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejfotogeničtější vývrtka na světě

  10:00aktualizováno  10:00
V arizonské pustině nedaleko městečka Page, na území rezervace indiánského kmene Navahů, se nachází velice vzácný výtvor přírody. Jmenuje se Antelope Canyon a patří mezi nejfotogeničtější skalní soutěsky světa. V některých starších atlasech se ukrývá pod označením Corkscrew, na mnoha mapách ale chybí úplně. Teprve až se s ní seznámíte, pochopíte proč...

HRA SVĚTEL A STINŮ

Tvůrci názvu Corkscrew (v překladu Vývrtka), kterým byl kaňon kdysi pojmenován, nepochybně nalezli inspiraci v charakteristickém tvaru spirálovitě broušených stěn, skrývajících se ve skalním nitru této jedinečné lokality. Odrazy slunečního svitu v nich den co den rozehrávají tajemnou hru neustále se měnících světel a stínů.

Nejúžasnější podívaná probíhá kolem poledne, kdy zvědavé paprsky slunce svítí do úzké trhliny kolmo. Pod tímto úhlem vyniknou všechny ostré hrany, žlábky a prohlubeniny v červeno-oranžově-žlutém pískovci nejlépe.

Působivý obraz  katedrály světla se mění minutu od minuty a široká škála barevných tónů a variací vyvolá v duši směs pokory a úžasu.

REALITA, NEBO KOUZLO?

Skalních soutěsek a kaňonů je v oblasti Coloradské náhorní plošiny bezpočet a ačkoliv jsou mnohé z nich hlubší, širší, delší i barevnější, vizuálnímu kouzlu Antelope se žádný z nich nevyrovná. Co způsobilo, že ideální kombinace správných rozměrů, úžasných barev a hladkých tvarů skal z něj učinila jedno z nejfotogeničtějších míst amerického jihozápadu?

Největší podíl na tomto tisíce let trvajícím formování má, podobně jako v případě dalších přírodních krás charakteristických pro národní parky Arizony, jev zvaný eroze. Zmínka o periodickém toku potůčku, který odplavoval z  pískovcového masivu zrníčko po zrníčku, je obsažena i v původním názvu lokality. Indiáni mu říkali Tse bighanilini, což znamená "místo, v němž voda protéká skrze skály".Tajemná hra světel a stínů

DOBŘE STŘEŽENÉ TAJEMSTVÍ

Ačkoliv je Antelope místem mimořádně cenným a od jeho objevu uplynulo téměř 70 let, většina knižních průvodců se o něm až donedávna nezmiňovala.

Nenechte si ujít EXKLUZIVNÍ fotografie ve fotogalerii - ZDE

Podle jistých zdrojů za to mohou zejména tajnůstkáři z řad fotografů, kteří si chtěli informaci o přesném umístění nechat ze zištných důvodů pro sebe. Ceny originálů unikátních fotografií pořízených v těchto místech byly před léty vyšponovány vysoko zejména kvůli jejich exkluzivitě.

Podle jiných informací se lidé, kteří byli s existencí lokality seznámeni, báli neúnosné návštěvnosti, která by křehké kouzlo důstojného, a rozměry nevelkého místa narušila.

KOMERCE ZVÍTĚZILA

Snahy o utajení byly neúspěšné a nakonec zvítězily komerční zájmy indiánů, na jejichž území Antelope leží. Mimořádné atraktivity místa jsou si velice dobře vědomi a odpovídá tomu i výše vstupného. Hodinová návštěva kaňonu stojí 20 dolarů, každá další hodina o pět dolarů více.

Šedesátiminutová prohlídka je pro většinu průměrných návštěvníků dostačující, fotografům však někdy nestačí ani celodenní pobyt. Fotí za použití stativů a k expozicím používají dlouhé časy.

Tyto skutečnosti v návaznosti na fakt, že šíře chodby se pohybuje od pouhých dvou do necelých deseti metrů,  přispívají ke snížené průchodnosti kaňonu. Směr prohlídky totiž nemá charakter okruhu. Lidé vstupují i vystupují stejným otvorem a návštěvnost není nijak regulována. Pokud sem zavítáte v prázdninových měsících a stanete se součástí davu, který připomíná situaci v prostředcích veřejné dopravy v čase špičky, pochopíte, čeho chtěli původní návštěvníci a objevitelé místo uchránit...Antelope Canyon - Corkscrew


JEDENÁCT OBĚTÍ BOUŘE

Antelope Canyon je ve skutečnosti dvojicí od sebe oddělených kaňonů, kterým se říká zcela prozaicky Nižší a Vyšší. Vstupy do obou částí jsou od sebe vzdáleny několik kilometrů a do každé z nich se platí zvláštní vstupné.

Nižší kaňon bývá navštěvován o poznání méně. Není to jen díky náročnějšímu terénu (k přístupu do některých částí je nutno použít kovových žebříků upevněných ve skalách), na ztrátě popularity se nepochybně podepsala i tragická nehoda, která se zde přihodila v létě roku 1997. Při náhlé záplavě, způsobené poměrně vzdálenou, avšak mimořádně vydatnou a rychlou srážkovou aktivitou, přišlo o život 11 lidí. Většina z nich byli mladí evropští turisté.

Co bylo příčinou této tragické události? Proč nebyli oběti před záplavou varováni?

Krajina v okolí zdejších soutěsek má charakter pouště a prší zde velice zřídka. Pokud však ke srážkám dojde, obvykle to bývá v létě, často se jedná o prudkou a často i nebezpečnou bouři, jejíž následky je možné pocítit i v desítky kilometrů vzdálených místech. Stalo se tak i v onen osudný den.

Podobně jako v případě velehor, i zde je potřeba se zvýšenou mírou nebezpečí počítat a zachovávat zvýšenou opatrnost. Před návštěvou kaňonů se proto doporučuje sledovat předpověď počasí nejen v severní Arizoně, ale i na jihu sousedního státu Utah.

Obrovský příval dravé vody z 25 kilometrů vzdálené bouře, který cestou nabral tuny bahna, kamenů, větví i dřevěných klád, zaplavil soutěsku během několika vteřin. Přítomní návštěvníci neměli šanci uniknout.

Hladina vody vystoupala až do výše osmipodlažního domu a pohled na obrovské kusy tmavého dřeva, které od té doby zůstaly zaklíněné ve skalách vysoko nad hlavou, je dostatečným mementem a důkazem toho, že úžasné síly přírody mohou být kreativní i destruktivní zároveň.

Nejfotogeničtější skalní soutěska světa Antelope Canyon v Arizoně, USA. Známá je také pod jménem Corkscrew (vývrtka).

Skalní soutěska Antelope Canyon v Arizoně, USA. Nejúžasnější hru světel a stínů tady uvidíte kolem poledne, kdy zvědavé paprsky slunce svítí do úzké trhliny kolmo. Pod tímto úhlem vyniknou všechny ostré hrany, žlábky a prohlubeniny v červeno-oranžově-žlutém pískovci nejlépe.

Corkscrew, nejfotogeničtější skalní soutěska na světě v Arizoně, USA

Antelope Canyon v Arizoně patří mezi nejfotogeničtější skalní soutěsky světa. Jinak je známý pod názvem Corkscrew (vývrtka).

Corkscrew, nejfotogeničtější skalní soutěska na světě

Autoři:
Nejčtenější

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Další z rubriky

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.