Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejezděte do Vancouveru! Nejlepší backcountry kousek za Prahou

  5:00aktualizováno  5:00
Na okraji Prahy leží nebývalá, až půlmetrová nadílka sněhu. Tentokrát vám ale nenabídneme běžkařskou klasiku v podobě Kunratického lesa, obory Hvězda nebo brdských hřebenů, kde budou stopy plné lidí. Příval sněhu nám umožní vydat se do končin dosud neprobádaných a jinak než na lyžích těžko dostupných.

Kanadská poštovna u Jarova | foto: Jan HocekiDNES.cz

Vezměte si starší běžky nebo ještě lépe telemarkové či backcountry vybavení a vydejte se na jih Prahy do povltavských kaňonů. Jestliže olympijský Vancouver hlásí 11 stupňů Celsia a 0 cm sněhu, ušetříte tak výrazně za letenku a přitom najdete podobné podmínky. Jen namísto obřích tújí budete kličkovat mezi habry a olšemi.

Panorama Závisti od Lhoty

Panorama Závisti od Lhoty

Károvské údolí

Vyrážím z obce Lhota u Dolních Břežan. Od zastávky autobusu je to po modré značce směr Károv asi 200 metrů k okraji obce. Tady začíná pravá středočeská divočina. Mažu modrý extra, nazouvám staré telemarky a kloužu po cestě do lesa. Asi 100 metrů od obce z modré uhýbám doprava do Károvského údolí.

Cesta sleduje Lhoteckou naučnou stezku s občasnými rozcestníky. V habrovém lese panuje klid a ticho, jednolitou sněhovou pokrývku narušují jen stopy zvěře. Doufám, že zahlédnu muflony, kteří zde žijí. Mám smůlu. Ukázal se mi jen malinký střízlík.

Sněhová lávka přes Károvský potok

Sněhová lávka přes Károvský potok

Trošku odvážnějším sjezdem mezi stromy kloužu na dno kaňonu ke Károvskému potoku. Voda není ještě zamrzlá, jenom kameny v korytě pokrývají vysoké čepice sněhu. Několikrát musím cestou k Vltavě potok překonat, ale vždy bez problémů. Navíc se dá očekávat, že při současném počasí potok brzy zamrzne.

Nikde žádná lidská stopa či stopy lyží. Jen tam, kde se zprava připojuje žlutá značka, kdosi sjížděl na lyžích, ale stopy jsou již notně zaváté.

Zasněžený Károvský potok

Zasněžený Károvský potok

Stopy po sjezdu

Stopy po sjezdu

Podél Vltavy

Po zhruba třech kilometrech se přede mnou objevuje chata. Vývěsní štít "POST OFFICE" a vlajka oznamují, že jsem přijel ke kanadské poště a díky bohaté rampouchové výzdobě by se tomu dalo uvěřit.

Zakrátko dokloužu k železniční trati a dám se doleva po červené značce směrem k Davli. Po jedné straně vede železnice a za ní Vltava, po druhé cestu lemují ploty zahrádek chatové osady. O dva kilometry dále, u železniční zastávky "Jarov", Vltavu opouštím a stoupám po červené Jarovským údolím směrem k Ohrobci.

Ukazatel na Lhotecké stezce

Ukazatel na Lhotecké stezce

Cesta u Lhoty

Cesta u Lhoty

Jarovské údolí

Cesta vede podél chatové osady, kde kupodivu i za těchto třeskutých podmínek sem tam najdu obydlenou chatku či domek.

V místě, kde červená odbočuje strmě vzhůru na Zvoli, chvíli váhám, nakonec pokračuji rovně údolím po pohodlnější cestě. U posledního domečku se dávám doleva, cesta strmě stoupá svahem a nakonec se po ní zdárně vyšplhám na hranu Vltavského kaňonu. Díky širokým telemarkům odtud mohu odtud pohodlně pokračovat hlubokým sněhem po hraně údolí s občasnými výhledy na řeku a protější svahy.

Západ slunce u Károva

Západ slunce u Károva

Nakonec se napojuji na modrou značku, která sem také vystoupala z Jarova, a po ní pokračuji zpět do Lhoty. Cesta projíždí osadou Károv a nakonec vyústí na loukách mezi Károvem a Lhotou s hezkým výhledem na siluetu vrchu Závist.

Tady se okruh dlouhý zhruba devět kilometrů uzavírá, nicméně možností jak pokračovat dál, je spousta. Mnoho variant nabízí samotný vrch Závist s hezkými pohledy na vltavské údolí směrem ke Zbraslavi. Jinou možností je pokračovat z Jarova na Zvoli a případně dále k Davli do Záhořanského údolí.

může se hodit

Doprava: oblast obsluhuje bus č. 333, který odjíždí z Budějovické, lze využít i železniční trať Praha Braník - Davle.

Občerstvení na trase: Pizzeria "Aristokrat", Károv.

Běžkařský výlet u Prahy

Mapy Plan Studio - trasu zakreslil Jan Hocek

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat

Je druhá polovina října a na sjezdovce v Monínci už zasněžují.

Monínec bude prvním místem v Česku, kde začne lyžařská sezóna. Díky nové zasněžovací technologii Snowfactory zde bude...

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...Najdete na iDNES.cz