Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejezděte do Vancouveru! Nejlepší backcountry kousek za Prahou

  5:00aktualizováno  5:00
Na okraji Prahy leží nebývalá, až půlmetrová nadílka sněhu. Tentokrát vám ale nenabídneme běžkařskou klasiku v podobě Kunratického lesa, obory Hvězda nebo brdských hřebenů, kde budou stopy plné lidí. Příval sněhu nám umožní vydat se do končin dosud neprobádaných a jinak než na lyžích těžko dostupných.

Kanadská poštovna u Jarova | foto: Jan HocekiDNES.cz

Vezměte si starší běžky nebo ještě lépe telemarkové či backcountry vybavení a vydejte se na jih Prahy do povltavských kaňonů. Jestliže olympijský Vancouver hlásí 11 stupňů Celsia a 0 cm sněhu, ušetříte tak výrazně za letenku a přitom najdete podobné podmínky. Jen namísto obřích tújí budete kličkovat mezi habry a olšemi.

Panorama Závisti od Lhoty

Panorama Závisti od Lhoty

Károvské údolí

Vyrážím z obce Lhota u Dolních Břežan. Od zastávky autobusu je to po modré značce směr Károv asi 200 metrů k okraji obce. Tady začíná pravá středočeská divočina. Mažu modrý extra, nazouvám staré telemarky a kloužu po cestě do lesa. Asi 100 metrů od obce z modré uhýbám doprava do Károvského údolí.

Cesta sleduje Lhoteckou naučnou stezku s občasnými rozcestníky. V habrovém lese panuje klid a ticho, jednolitou sněhovou pokrývku narušují jen stopy zvěře. Doufám, že zahlédnu muflony, kteří zde žijí. Mám smůlu. Ukázal se mi jen malinký střízlík.

Sněhová lávka přes Károvský potok

Sněhová lávka přes Károvský potok

Trošku odvážnějším sjezdem mezi stromy kloužu na dno kaňonu ke Károvskému potoku. Voda není ještě zamrzlá, jenom kameny v korytě pokrývají vysoké čepice sněhu. Několikrát musím cestou k Vltavě potok překonat, ale vždy bez problémů. Navíc se dá očekávat, že při současném počasí potok brzy zamrzne.

Nikde žádná lidská stopa či stopy lyží. Jen tam, kde se zprava připojuje žlutá značka, kdosi sjížděl na lyžích, ale stopy jsou již notně zaváté.

Zasněžený Károvský potok

Zasněžený Károvský potok

Stopy po sjezdu

Stopy po sjezdu

Podél Vltavy

Po zhruba třech kilometrech se přede mnou objevuje chata. Vývěsní štít "POST OFFICE" a vlajka oznamují, že jsem přijel ke kanadské poště a díky bohaté rampouchové výzdobě by se tomu dalo uvěřit.

Zakrátko dokloužu k železniční trati a dám se doleva po červené značce směrem k Davli. Po jedné straně vede železnice a za ní Vltava, po druhé cestu lemují ploty zahrádek chatové osady. O dva kilometry dále, u železniční zastávky "Jarov", Vltavu opouštím a stoupám po červené Jarovským údolím směrem k Ohrobci.

Ukazatel na Lhotecké stezce

Ukazatel na Lhotecké stezce

Cesta u Lhoty

Cesta u Lhoty

Jarovské údolí

Cesta vede podél chatové osady, kde kupodivu i za těchto třeskutých podmínek sem tam najdu obydlenou chatku či domek.

V místě, kde červená odbočuje strmě vzhůru na Zvoli, chvíli váhám, nakonec pokračuji rovně údolím po pohodlnější cestě. U posledního domečku se dávám doleva, cesta strmě stoupá svahem a nakonec se po ní zdárně vyšplhám na hranu Vltavského kaňonu. Díky širokým telemarkům odtud mohu odtud pohodlně pokračovat hlubokým sněhem po hraně údolí s občasnými výhledy na řeku a protější svahy.

Západ slunce u Károva

Západ slunce u Károva

Nakonec se napojuji na modrou značku, která sem také vystoupala z Jarova, a po ní pokračuji zpět do Lhoty. Cesta projíždí osadou Károv a nakonec vyústí na loukách mezi Károvem a Lhotou s hezkým výhledem na siluetu vrchu Závist.

Tady se okruh dlouhý zhruba devět kilometrů uzavírá, nicméně možností jak pokračovat dál, je spousta. Mnoho variant nabízí samotný vrch Závist s hezkými pohledy na vltavské údolí směrem ke Zbraslavi. Jinou možností je pokračovat z Jarova na Zvoli a případně dále k Davli do Záhořanského údolí.

může se hodit

Doprava: oblast obsluhuje bus č. 333, který odjíždí z Budějovické, lze využít i železniční trať Praha Braník - Davle.

Občerstvení na trase: Pizzeria "Aristokrat", Károv.

Běžkařský výlet u Prahy

Mapy Plan Studio - trasu zakreslil Jan Hocek

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Najdete na iDNES.cz