Lisabon. Tramvaje jsou v Lisabonu zajímavou turistickou atrakcí i běžným dopravním prostředkem

Lisabon. Tramvaje jsou v Lisabonu zajímavou turistickou atrakcí i běžným dopravním prostředkem | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Nejdelší most Evropy i největší oceánárium. Skvělý víkend v Lisabonu

  • 80
Máte-li před zimou chuť vyrazit na víkend někam do světa, nabízí se Lisabon jako ideální volba. Hlavní město Portugalska s námi spojuje přímá letecká linka, není tu draho a půlmilionová metropole posazená na sedmi kopcích v ústí řeky Tejo nabízí kombinaci památek i moderní architektury.

Připočteme-li k tomu mírné klima a častý sluneční svit, výborné restaurace i pohodové obyvatele, není důvodu dále váhat.

Tramvají na nejhezčí vyhlídku

Už cestou z letiště do města zjistíte, že vzdálenosti tu nejsou opravdu veliké. Koneckonců letiště opravdu leží skoro v centru města a při přistání máte dojem, že pilot se rozhodl přistát na některém z lisabonských náměstí…

Cestování po městě je nenáročné a většinu přesunů zvládnete v pohodě pěšky. Kromě metra, autobusů a příměstských vlaků se Lisabon jako jedno z mála evropských měst může pochlubit tramvajovými linkami. Pojedete-li tramvají, vrátíte se díky historickým vozům v čase o několik desítek let nazpět.

Proslulou tramvajovou linku č. 28 lze určitě doporučit jako přibližovací prostředek při cestě na jednu z nejvýše položených památek města – hrad Castelo do Sao Jorge. Budete překvapeni, jak velký výškový rozdíl tramvaj překoná v úzkých a křivolakých uličkách podhradí!

Z hradních ochozů se vám naskytne jeden z nejhezčích pohledů na město, ležící přímo pod vámi. Dobře odtud můžete přehlédnout hlavní vodní tepnu, řeku Tejo, přes kterou se klene nejdelší evropský most. V samotném hradu, který je národní památkou, najdeme multimediální výstavu lisabonské historie zvanou Olisipónia. Většina návštěvníků ale dá přednost pouhé procházce po zahradách a hradbách s panoramatickými rozhledy.

Lisabon. Pohled na hrad Castelo do Sao Jorge

Lisabon. Pohled na hrad Castelo do Sao Jorge

Z nejstarší čtvrti k nejdelšímu mostu Evropy

Sestup pěšky si nejlépe vychutnáte, pokud se zanoříte do labyrintu strmých uliček čtvrti Alfama. Domy v této lisabonské čtvrti jako jedny z mála přečkaly ničivé zemětřesení v roce 1755 a díky tomu můžete nasát atmosféru místa, kde se bojovalo o nezávislost se Španělskem, formoval se nový stát a odolávalo se maurským útokům.

Většina obyvatel Alfamy jsou drobní prodejci a rybáři, a tak je tato čtvrť na strmém svahu pod hradem jedním velkým tržištěm. Zkuste chvíli nechat mapu a průvodce v kapse a veďte své kroky úzkými uličkami a schodišti. Zastavte se v některé z kaváren, pozorujte ševce při práci ve své dílně nebo obdivujte miniaturní předzahrádky z květináčů na balkonech a zápražích.

Lisabon. Zákoutí ve čtvrti Alfama

Zákoutí ve čtvrti Alfama

Lisabon. Obuvnická dílna v Alfamě

Obuvnická dílna v Alfamě

Když sestoupíte až k nábřeží, můžete pro kontrast zamířit proti proudu řeky Tejo k moderní čtvrti Parque das Naçoes neboli Park národů. Celá tato čtvrť byla od základu přestavěna pro světovou přehlídku EXPO 1998.

Dnes tu najdeme moderní budovy z oceli a skla mezi nimiž se vyjímá futuristická stavba největšího oceanária Evropy s přibližně osmi tisíci živočichy a rostlinami. V obrovské centrální nádrži můžete například obdivovat žraloky, rejnoky, tuňáky, mořské vydry a řadu dalších druhů.

Lisabon. Lisabonské Oceanárium je největší v Evropě

Lisabon. Lisabonské Oceanárium je největší v Evropě

U příležitosti Expa Portugalci také zprovoznili monumentální most nesoucí jméno portugalského objevitele a mořeplavce Vasco de Gamy. Přes 17 km dlouhá konstrukce je stále nejdelším mostem Evropy a nese šestipruhovou autostrádu překonávající široký záliv řeky Tejo.

Most i město můžete obhlédnout z pobřežní promenády, kde se místní projíždějí na kole nebo kolečkových bruslích. Pro lenivější návštěvníky tady dokonce postavili kruhovou lanovku, vedoucí podél pobřeží.

Lisabon. Promenáda v Parque das Naçoes s mostem Vasco de Gamy v pozadí

Lisabon. Promenáda v Parque das Naçoes s mostem Vasco de Gamy v pozadí

Skvost manuelské architektury

Vraťme se ale k do samého centra Lisabonu a vydejme se po stopách mořeplavců k jednomu z architektonických skvostů města i celého Portugalska. Je jím Belémská věž, stojící osaměle na pobřeží řeky Tejo.

Impulzem ke stavbě se stala objevná expedice mořeplavce Vasco da Gamy, který v roce 1497 doplul až do Indie. Postupně se ale věž ve tvaru lodi stala symbolem všech portugalských mořeplavců a objevitelů, neboť u ní se mořeplavci loučili se svou zemí a po návratu byla první stavbou, kterou spatřili.

Věž nechal postavit Manuel I. počátkem 16. století v tzv. manuelském slohu, charakteristickém výraznou a originální dekorativností. V roce 1983 byla Belémská věž spolu s nedalekým klášterem sv. Jeronýma přidána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Lisabon, Belémská Věž

Belémská Věž

Lisabon

Náměstí Praça do Comércio, jedno z nejhezčích v Lisabonu

Tato strážní věž kdysi stála na ostrově, dnes je obklopena vodou už jenom za přílivu, takže pokud chcete ulovit stylový snímek, zjistěte si čas přílivu.

Nedaleko odtud najdeme přístav, odkud vyplouvají výletní vyhlídkové lodě. Chcete-li zažít romantický večer nasedněte na jednu z nich a nechte se oddávat zhruba 3hodinové plavbě, během které se vám odkryjí zajímavé pohledy na město. Než doplujete k otočce u mostu Vasco de Gamy, tak slunce zapadne a vy si během návratu můžete vychutnat večeři na palubě doplněnou tesklivými melodiemi fado.

Lisabon. Výtah Elevador de Santa Justa

Výtah Elevador de Santa Justa, pozoruhodná památka z roku 1901, která vám pomůže překonat 52m převýšení mezi čtvrtěmi Baixa a Chiado

může se hodit

Doprava tam

Přímé linky z Prahy do Lisabonu provozuje portugalský TAP.

Doprava po Lisabonu

Málokteré město nabídne tolik druhů dopravy jako Lisabon – kromě čtyřech linek metra, autobusu, vlaku a tramvaje se můžete svézt několika lanovkami a dokonce výtahy! Nejznámějším výtahem je ocelový Elevador de Santa Justa, pozoruhodná památka z roku 1901, která vám pomůže překonat 52m převýšení mezi čtvrtěmi Baixa a Chiado.

Plánujete-li cestovat po městě více, pořiďte si zvýhodněnou vícedenní jízdenku, která platí v autobusech, tramvajích a lanovkách. Pozor - nikoliv už v metru.

Turistické jízdenky (passes turísticos) na čtyři nebo sedm dní platí i v metru. Výhodná je také Lisboa Card, která Vám navíc zajistí volný vstup do muzeí a dalších pamětihodností. Dvoudenní karta pro dospělého stojí 28,50€. Více na www.golisbon.com/Lisboa-Card

Ubytování

V Lisabonu najdete poměrně hustou síť hotelů a apartmánů všech kategorií. Doporučujeme ubytovat se spíše v centru města nebo poblíž stanice metra a vyhnout se tak zdlouhavému dojíždění autobusy.

Počasí

Lisabon je klimaticky jedním z nejmírnějších a nejslunečnějších měst v Evropě a díky jeho jižní poloze zde panuje podnebí podobné středozemním destinacím. V zimě bývá průměrně 8-15˚C, občasné deště, ale vyskytnou se slunečné dny, během kterých teploty mohou vystoupat až na 25˚C.

Užitečný web

www.golisbon.com

Mapy © Google

V příštím díle se budeme věnovat okolí Lisabonu, nejzápadnějšímu mysu Evropy atd..