Nejčistší město světa: kde žvýkačky jsou na občanky...

  • 42
Žvýkání v Singapuru není trestné! To je patrně největší šok, jenž čeká na turisty ve čtyřmilionové asijské metropoli, ležící pouhých 137 kilometrů od rovníku. Jedno z nejrušnějších center JV Asie je proslulé nevídaným pořádkem a drsnými pravidly - pokud je neznáte, můžete snadno přijít na mizinu nebo skončit za mřížemi.

Žvýkací uvolnění na občanku

Nejenže v poslední době lze - navzdory rozšířenému mýtu - žvýkačky do úzkostlivě čistotného Singapuru bez sankcí dovézt, dokonce se tam dnes už prodávají. Přestože jsou k dostání jedině v lékárnách, a některé druhy dokonce pouze na lékařský předpis, při nákupu běžných typů stačí předložení identifikačního průkazu...

Zákaz žvýkaček byl v Singapuru vydán před lety kvůli neukázněným jedincům, kteří znečišťovali ulice a také podzemní dráhu. Částečná rehabilitace žvýkaček přišla loni, když vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu s USA. Američtí vyjednavači prosadili změny, díky kterým nastalo na ostrově jisté "žvýkací" uvolnění.

Nákupní ráj: mýtus, nebo skutečnost?

Singapurská pověst nákupního ráje nelže. Ale pozor! Vyhlášené extrémně nízké ceny ve zdejších zejména elektronických obchodech jsou opět spíš mýtem než skutečností. Snad jen s výjimkou čínské čtvrti. Kdo má trpělivost, najde v jejích obchodech cokoli zhruba za polovinu evropské ceny.

Ne tak cigarety. Jejich singapurské ceny patří k nejvyšším na světě a běda tomu, kdo by se pokusil dovézt si levnější ze zahraničí. Nemá to skoro smysl, ostražití celníci na letišti vás budou nutit rozdíl v ceně doplatit. Tak lapili i mého českého spolucestujícího, náruživého kuřáka. V malajsijském Kuala Lumpuru koupil "hypervýhodně" karton cigaret po 25 korunách za krabičku. V Singapuru mu však zastoupila cestu drobná, ale energická dáma v uniformě.

"Co máte v té tašce?" "Ále, jen nějaké osobní drobnosti." "Tak mi je ukažte! A co ten karton cigaret? Půjdete do kanceláře." Dostal na výběr: buď ihned doplatí clo do výše singapurské ceny, nebo tu zboží nechá. Nejvýhodnější řešení vypadalo jasně: raději ten karton oželet a rychle zmizet.

Městská divočina

Miliony turistů ročně táhne do Singapuru pověst jednoho z nejbezpečnějších i nejčistších asijských států. V praxi to vypadá takto: 

* Hříšníky přistižené u odhození odpadku tu čeká veřejné uklízení či pokuta v přepočtu 15 tisíc korun
* pokuty stihne i provinilce, kteří kouří ve veřejných budovách, přecházejí na červenou či mimo přechod pro chodce
* za vandalismus může být udělen i fyzický trest
* za drogy platí trest smrti
* sotva kde jinde v tropech lze bez obav pít vodu z kohoutku

Někdejší britský obchodní přístav se postupně stal nejvyhledávanějším krátkodobým osvěžením cestovatelů na nekonečných letech mezi Evropou a Austrálií či Novým Zélandem. Ale stojí za to pobýt déle než pár hodin. Už jen kvůli jídlu. Zejména čínská čtvrť s přehršlí úzkostlivě čistých restaurací, slibuje nasycení v přepočtu za pár korun. Jiné chutě dráždí kuchaři ve čtvrti Little India.


Oblíbeným cílem návštěvníků Singapuru je ostrov Sentosa. Lemují ho pláže s tyrkysově modrou vodou.

Džungle a lyžování

V Singapuru můžete zajít i do džungle. Rezervace Bukit Timah čítá sice jen 200 akrů rovníkového pralesa, zato však zaručeně původního. Což často neplatí ani na nedalekém ostrově Borneo, kde se v minulosti vesele kácelo. Singapuřané (tedy od 19. století i Malajci, Číňané, Indové, Arabové, ale i Evropané či Arméni) se hrdě dušují, že na jediném akru toho jejich městského "minipralesa" je pořád víc druhů rostlin a živočichů než v celé Velké Británii. Nechybějí tady orchideje, hadi ani moskyti.

Vlastně celý Singapur připomíná přírodní rezervaci. Botanická zahrada nedaleko rušného bulváru Orchard Road, prozářená záplavou orchidejí a motýlů, je rájem pro ženy. Široké ulice lemují palmy a po betonových stěnách obchodních domů v centru šplhají gekonci.

V zoologické zahradě - s výjimkou výběhů šelem a bazénu pro ledního medvěda - těžko postřehnete ploty. Stejně tak naproti zoo v nočním safari s vydrami či obřími netopýry, kteří si pařátem přitáhnou dlaň nic netušícího Evropana a začnou ji olizovat. Nic podobného nehrozí na ostrově Sentosa.

Lemují ho takřka prázdné (přestože městské) pláže s teplým mořem a palmami.

Turistům by v Singapuru snad snesli i modré z nebe. Důkazem budiž Snow City neboli hangár s umělým sněhem a teplotou minus 5 stupňů Celsia. Návštěvníci si za stokorunové vstupné mohou vypůjčit bundu a sněhule a poté lyžovat, sáňkovat či válet se v umělém sněhu. Zde lze aspoň na chvilku zapomenout na to, že se nacházíte v tropech, kde vlhkost vzduchu přesahuje 80 procent a průměrná teplota neklesá pod 25 stupňů Celsia.

JAK SE TAM DOSTAT

Let z Evropy do Singapuru trvá kolem 12 hodin (je nutné přestupovat na některém z větších letišť). Letenku lze i s taxami pořídit do 25 tisíc.

Další informace:
www.visitsingapore.com

Čestní taxikáři

Pro člověka uvyklého pražským poměrům mohou být překvapením i singapurské taxíky. Tady se vám nestane, že vystoupíte na nádraží z vlaku a budete se muset doprošovat desítek znuděných šoférů, zda vás některý sveze. A obavy, že vás okradou? Tady to nehrozí.

Jízdné se v singapurském taxíku účtuje úzkostlivě podle taxametru. A přece jsou tarify na 42 kilometrů dlouhém a 23 kilometrů širokém ostrově sotva poloviční: kilometr stojí méně než 20 korun. Vzorová taxislužba je (spolu s komfortní městskou dopravou) jakýmsi odpustkem politiků za extrémně vysoké daně na nákup aut. A ty zase brání absolutnímu ucpání města.

Taxislužba představuje jednu z ukázek pevného řádu Singapuru rozprostírajícího se na několika ostrovech pod nejjižnějším cípem Malajsie. Pevnou rukou tu od roku 1959 vládne Lidová strana akce. Obavy z totality jsou zbytečné, mandát získává ve volbách. Na území bývalé britské kolonie vše vybudoval otec singapurského ekonomického zázraku Lee Kuan Yew, který je i dnes politicky činný: zastává funkci "Minister Mentor". I taková může být Asie.

 

Že byste v Singapuru těžko hledali restauraci, to vám opravdu nehrozí. Reklamy na jídlo jsou všudypřítomné.

Singapur

Dvojice Indů před chrámem ve čtvrti Little India v Singapuru.

Noční Singapur

Gurmáni si v Singapuru přijdou na své

Singapur

Na Bugis Street v Singapuru najdete stovky kavárniček a restaurací

Chinatown v Singapuru

Vysoké mrakodrapy a tropické dusno. Takový je Singapur. Jedním z jeho hlavních symbolů je socha Merliona (na snímku), který neúnavně chrlí vodu.

Oblíbeným cílem návštěvníků Singapuru je ostrov Sentosa. Lemují ho pláže s tyrkysově modrou vodou.

,