Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NEJ tipy na víkend: lepidlem ke stropu a 40 druhů piv

  14:37aktualizováno  14:37
Pokud nestrávíte víkend někde u vody, máme pro vás pár tipů na zajímavé akce. V Pelhřimově můžete vidět, jak se deset lidí přilepí ke stropu vteřinovým lepidlem. S královským průvodem Karla IV. se můžete vydat na Karlštejn. Na Slavnostech piva v Českých Budějovicích zase ochutnáte 40 druhů piv z celé republiky.

Pelhřimov | foto: Václav Hubata VacekMF DNES

Za rekordy do Pelhřimova

Vzhůru nohama

O víkendu proběhne na Masarykově náměstí akce nazvaná "Vzhůru nohama". "Na hlavním pódiu proběhne rekordní pokus, při kterém bude deset chlapů co nejrychleji přilepeno ke stropu sekundovým lepidlem Loctite," přibližují show její organizátoři z agentury Dobrý den.

Tři hodiny trvající pořad Vzhůru nohama začíná v 15 hodin. "Pro další pobavení návštěvníků jsou připraveny soutěže, mobilní bar na míchané nápoje, dárky pro každého v podobě perníčků ve tvaru lepidla Super Attack nebo dětský koutek a hudební vystoupení," dodávají pořadatelé.

Milovníci techniky si přijdou na své při "rekordním" srazu historických skútrů značky ČZ, které na náměstí dorazí v sobotu asi v jedenáct hodin dopoledne a vydrží tam do půl páté odpoledne jako součást akce "přilepených mužů".

Vleže do nejmenší galerie

V Pelhřimově také můžete navštívit nově otevřenou minigalerii Vaňkovka a výstavu karikatur. Na necelých dvou a půl metrech čtverečních si tu prohlédnete 54 portrétů různých osobností - např. Jana Wericha, Alberta Einsteina, ale také Beatles či Pamely Andersonové. Prohlížet však musíte na kolenou nebo vleže, jinak to v "nejmenší galerii na světě" ani nejde.

Královský průvod na hrad Karlštejn

Již druhým rokem se bude konat velkolepý Královský průvod z Prahy na Karlštejn aneb Cesta Karla IV. s korunovačními klenoty. Báječné podívané ve středověkých kostýmech s jezdci, kočáry a povozy se může zúčastnit každý. Pěšky, na kole po cyklostezkách, a v sobotu i parním vláčkem z roku 1917. Bohatý program je připraven ve všech obcích, kde se průvod zastaví.

Karla IV. ztvární Vladimír Čech, jeho manželku Alžbětu (Elišku) Pomořanskou příbramská herečka Debora Štolbová, která už s lehkostí improvizuje ve staročeštině.

V podhradí už od dopoledne pobaví středověké kratochvíle s klauny, soubory starého tance a hudby. Slavnost po příjezdu císaře vyvrcholí rytířským turnajem a uložením replik císařských korunovačních klenotů do kaple svatého Kříže na Karlštejně. Bude možné zde také sledovat utkání fotbalových mužstev ČR a Švýcarska z mistrovství Evropy. Večer zakončí koncert Miro Žbirky a skupiny Gulo Čar. Více na www.kralovskypruvod.cz.

Z Prahy-Smíchova vyjede v sobotu na Karlštejn historická souprava v 9.16 hod., zpět z Karlštejna se vlak vydá v 18.36. "Během dne navíc kapacitně posílíme většinu spojů. Pro návrat z akce vypravíme v sobotu večer speciální osobní vlak. Ten vyjede z Berouna ve 23.30 a do Prahy přijede v 0.16. V Karlštejně také mimořádně zastaví ve 23.15 vlak EuroNight," uvedl Alois Kašpar, ředitel Krajského centra osobní dopravy pro Prahu a Středočeský kraj.

Vehlovice: Jedinečný lom se otevírá veřejnosti

Unikátní podzemní lom na opuku v Mělníku-Vehlovicích, jediný v České republice, se mimořádně otevírá návštěvníkům v sobotu od 15 do 17 hodin. Zvláštní je lom tím, že se zde opuka do 30. let minulého století těžila v podzemí, nikoli z povrchu. Sobotní zpřístupnění je součástí Dětského dne na hřišti ve Vehlovicích, který začíná ve 14 hodin.

Parním vláčkem do České Kanady

Parní vláček povozí v sobotu děti i dospělé Českou Kanadou. Na výlet vyjede v 9 hodin z jindřichohradeckého nádraží, v cílové stanici Albeř připravili organizátoři hry a soutěže pro děti, táborák a koncert folkové skupiny Jen tak tak. Na zpáteční cestu vyrazí vlak v 15.45 hodin, do Jindřichova Hradce přijede kolem páté.

"Letos máme navíc projížďku na ponících. Ve vlaku bude i vůz, kam si mohou cyklisté dát kola. Občerstvení najdou všichni v hostinci U Bobase," informovala Yvetta Papežová z hradeckého odboru kultury. Děti do šesti let pojedou zdarma, dospělí zaplatí za zpáteční lístek 100 korun.

Brno: Veteráni na Veveří

Příznivci aut i historie by měli v sobotu zamířit na hrad Veveří. Od 10 do 18 hodin tu na louce pod hradem najdou třicítku vystavených dědečků automobilů. V některých se lidé i projedou. Pro děti tu budou soutěže, ukázky dravých ptáků, zpřístupněny budou hradní ochozy, sklepy i šatlava.

České Budějovice: Maso z berana lze zapít 40 druhy piv

Až čtyřicet druhů piv mohou ochutnat v pátek a v sobotu příznivci tohoto zlatavého moku na českobudějovickém výstavišti. Už dvanáctý ročník Slavností piva nabídne i hudební doprovodný program a slavnostní vyhlášení dvou soutěží. "Nedílnou součástí je degustační klání o titul Pivo České republiky. Odborníci budou v několika kategoriích hodnotit 209 vzorků piv ze 44 pivovarů," řekla ředitelka výstaviště Marcela Payerová.

Letos pořadatelé nově do soutěže zařadili i polotmavé pivo a světlý a tmavý chmelový mok z minipivovarů. "Přihlásily se i malé zajímavé podniky, které Jihočeši příliš neznají, například minipivovar z Lipníku nebo Pivovarský Dvůr Chýně," podotkl jeden z pořadatelů Alois Srb.

Nevybrali jste si? Nevadí, další desítky tipů z celého Česka najdete v našem kalendáři akcí - ZDE. Nebo napište své tipy a inspirace do diskuse i pro ostatní čtenáře!

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

Najdete na iDNES.cz