Nedotčená krása korálů jižního Thajska. Ráj potápěčů Tarutao

Barevné korály roztodivných tvarů, hejna ryb či obří manty. Za tsunami nezničenou krásou podmořského světa se musíte vydat až do nejjižnějšího mořského parku Thajska, na souostroví Tarutao. Čeká tu na vás množství potápěčských škol, resortů, ale i opuštěných písečných pláží na neobydlených ostrovech.
Jedna z opuštěných pláží na neobydlených ostrovech v okolí Koh Lipe

Jedna z opuštěných pláží na neobydlených ostrovech v okolí Koh Lipe | foto: Markéta Davidovápro iDNES.cz

Nejjižnější mořský národní park Thajska Tarutao je vhodnou destinací nejen pro potápěče či milovníky šnorchlování, ale i pro turisty, kteří hledají klidné místo pro relaxaci.

Korálové království na Koh Lipe

Centrem veškerého dění parku je malý ostrov Koh Lipe, kde najdete všechny potápěčské školy, ubytovací resorty, restaurace a obchody. Název Koh Lipe znamená v jazyce místních mořských cikánů kmene Cha ley Papírový ostrov. (Mořští cikáni jsou kočovníci, kteří si staví obydlí na vodě a mluví svým vlastním jazykem, nikoli thajštinou.)

Tvar ostrova připomíná něco mezi bumerangem a trojúhelníkem se stromy porostlým vnitrozemím a písčitými plážemi po stranách. Celkem tu najdete tři pláže. Pattaya na jižní straně je nejobydlenější a nejživější s množstvím restaurací a barů u jednotlivých resortů. Sunrise Beach, pláž východu slunce, oplývá množstvím levných bungalovů a cikánskými příbytky, vedle kterých se už staví moderní luxusní resorty. Na západě leží Sunset Beach, relativně krátká, ale nejklidnější ze všech tří pláží.

Levné bungalovy na Sunrise Beach, Koh Lipe

Levné bungalovy na Sunrise Beach, Koh Lipe

Ostrovy zůstaly před tsunami uchráněny

korálové útesy

Korálové útesy tvoří jeden z nejbohatších ekosystémů na planetě a proto jim bývá často přezdíváno "mořské deštné pralesy". Ačkoli zabírají méně než jedno procento povrchu světových oceánů, žije v nich 25 % veškerých mořských druhů ryb, měkkýšů, ostnokožců a hub.

Zdroj: Wikipedie.com

Koh Lipe ani žádný z padesáti ostatních ostrovů souostroví nezasáhla, na rozdíl od severnějších ostrovů Andamanského moře, ničivá vlna tsunami z roku 2004. Díky tomu se zde zachovaly podmořské korálové útesy v neporušeném stavu. Ročně je sem jezdí obdivovat tisíce turistů, přesto je tu daleko méně návštěvníků než v ostatních potápěčských oblastech Thajska. Může za to nejspíš tisícikilometrová vzdálenost parku Tarutao od Bangkoku, samotná poloha ostrova Koh Lipe šedesát kilometrů od pobřeží i omezená ubytovací kapacita na ploše ostrova širokého sotva dva kilometry.

Bohužel, už na tak poněkud zastavěném ostrůvku, vyrůstají další a další bungalovy a hotely, a tak se z něj možná brzy stane podobně přelidněné místo jako severněji položené turistické destinace Thajska. Snad i poté bude stačit ponořit se kousek pod hladinu, aby se člověk ocitl v tichém a klidném jiném světě, kde zapomene na ruch civilizace i vlastní starosti. Tady, v království mořských korálů, je to jako v pohádce.

Kapitán potápěčské lodi tankuje

Kapitán potápěčské lodi tankuje

TIPY NA POTÁPĚČSKÉ LOKALITY

Mytické Stonehenge

Své potápěčské základny má na Koh Lipe hned několik škol, se kterými můžete denně vyrážet lodí k nedalekým potápěčským lokalitám. Pokud ještě nejste samostatný potápěč, můžete tu absolvovat například kurz Open Water Diver, který ho z vás udělá za pouhé tři dny a za cenu srovnatelnou s cenami u nás.

Mezi nejkrásnější místa na potápění v okolí patří takzvané Stonehenge, jen pár minut jízdy lodí ze Sunrise Beach. Kolem malého ostrůvku zarostlého hustou vegetací se tu z dvacetimetrové hloubky vypínají vysoké kamenné sloupy doslova zarostlé korály s množstvím ryb a dalších podmořských obyvatel.

Při proplouvání mezi nimi si připadáte jako v mytologické říši plné barevných a tajuplných postav, které pro vás předvádějí čarokrásné divadlo. Kromě úhořů tu zahlédnete i perutýna ohnivého (Lionfish), nenápadnou a ošklivou ropušnicici (Stonefish), obrovskou murénu, hejna barakud a množství sépií a chobotnic, které sem čas od času přilákají svého predátora - plachetníka (Sailfish).

Podmořský život kolem ostrova Koh Lipe na jihu ThajskaPodmořský život kolem ostrova Koh Lipe na jihu Thajska

Yong Hua Shipwreck

Objedete-li ostrov na západ, dostanete se k dalšímu oblíbenému místu pro potápění zvanému Yong Hua Shipwreck. V hloubce zhruba 26 až 40 metrů tu od roku 1996 odpočívá vrak rybářské lodi, kterou zachvátil oheň. Loď od té doby pomalu ožívá mořskou faunou a flórou a postupně se stává nedílnou součástí místní scenérie. Občas tu ale budete muset bojovat se silným prouděním, které vám může ponor znesnadnit.

Koh Bu Tang

Zhruba půl hodiny vzdálený ostrov Koh Bu Tang, porostlý korály ze všech stran, skýtá hned několik skvělých potápěčských míst vedle sebe.

Východní část ostrova s malinkým ostrovem Koh Lokoi nabízí k objevování téměř 37 hektarů mělkých korálových porostů.

Na západní straně ostrova vás zavede Giant’s Staircase, obrovské přírodní schodiště z kamenných stupňů, až do padesátimetrové hloubky. Hned vedle objevíte v menší hloubce Sting Ray City, město rejnoků, které prý v sezoně bývá plné nádherných trnuch modroskvrnných.

Ze severu se v Monkey Bay (Zátoce opic) můžete pod vodou mezi vysokými korály potkat se vzácnými druhy mořské jehly, ryby příbuzné mořskému koníku, a žraloky odpočívajícími pod korálovým příkrovem. Při obědvání a odpočinku na břehu tu pak můžete pozorovat makaky, jak v písku loví svou oblíbenou krabí pochoutku.

Podmořský život kolem ostrova Koh Lipe na jihu Thajska

Koh Sawang

Na nejzápadnějším okraji souostroví Tarutao leží další cíl obdivovatelů podvodních krás. Malý ostrov Koh Sawang sice tvoří nad hladinou jen holá skála bez života, zato pod vodou je toto skalisko pokryté nejrůznějšími druhy korálů obývaných neuvěřitelným množstvím rozmanitých ryb.

8 Mile Rock

Po hodině a čtvrt plavby na jih se z Koh Lipe dostanete k místu zvanému 8 Mile Rock. Až pohled zpod hladiny odhalí, že na pohled asi čtrnáctimetrová skalka je ve skutečnosti mnohem vyšší. Kolem dokola ji tam dole obývají hejna rozličných mořských ryb a vzácně se tu objeví i impozantní manty, žraloci velrybí či leopardí.

A tak by mohl výčet oblíbených potápěčských míst v okolí pokračovat dlouho. Jedno však mají všechny společné, neporušenou krásu korálových ekosystémů, které zatím nestačili zničit ani potápěči, kterých tu rok od roku přibývá, ani rybářské lodě, ani tsunami.

Podmořský život kolem ostrova Koh Lipe na jihu ThajskaPodmořský život kolem ostrova Koh Lipe na jihu Thajska

Další aktivity na Koh Lipe

Kromě potápění se dá na Koh Lipe trávit čas šnorchlováním, koupáním ve velmi teplém moři, chozením na thajské masáže či pochutnáváním si na neuvěřitelně levných a chutných mořských plodech, právě vylovených z moře.

Také si můžete najmout některou z "long-tail" lodí (dlouhou bárku s motorem z náklaďáku a lodním šroubem na dlouhé tyči sloužící zároveň jako kormidlo) i s kapitánem a nechat se zavést na jednu z nádherných opuštěných pláží okolních ostrovů na piknik nebo tam i přenocovat pod hvězdami.

Výlet do legendární věznice na Koh Tarutao

Až vás ostrůvek Koh Lipe omrzí, zastavte se na zpáteční cestě na pevninu ještě na ostrově Koh Tarutao, který dal jméno celému národnímu mořskému parku. Čeká vás tu velmi odlišná atmosféra prostá turistických resortů a komerčních aktivit. Na celém ostrově se dá ubytovat jen v chatkách provozovaných správou národního parku, kde neteče teplá voda a elektřina funguje jen do půlnoci. Najíst se můžete v jediné restauraci a skromně nakoupit v jediném malém obchodě.

Budovy opuštěné věznice na Ko Tarutao pomalu zarůstají v džungli

Budovy opuštěné věznice na Koh Tarutao pomalu zarůstají v džungli

Na Ko Tarutao jste stále pozorování bystrýma očima drzých opic

Na Koh Tarutao jste stále pozorování bystrýma očima drzých opic

Mají tu ale pomalu vznikající muzeum parku a půjčovnu celkem zachovalých kol. Za sto korun na den na nich dojedete po zpevněné cestě hustým pralesem až na druhý konec ostrova k bývalé věznici. Po cestě kromě divokých prasat a varanů nepotkáte živáčka.

A stejně opuštěná tu stojí i věznice v Talo Wao, kde během druhé světové války selhalo zásobování, a z vyhladovělých vězňů i jejich stráží se stali mořští piráti. Konec jejich běsnění udělal až zákrok britského válečného loďstva, po kterém se začali na ostrově usazovat první vesničané z okolí.

V roce 1974 po vyhlášení souostroví Tarutao národním parkem, v pořadí teprve druhým mořským parkem v Thajsku, se však většina přistěhovalců opět odstěhovala. Na největším ostrově souostroví tak v současnosti žije jen okolo 60 stálých obyvatel, kteří jsou zároveň zaměstnanci správy národního parku.

Molo na Ko Tarutao, u kterého přistávaly stovky vězňů měšíčně

Molo na Koh Tarutao, u kterého přistávaly stovky vězňů měšíčně

Vedle opuštěné věznice se na Koh Tarutao ještě můžete zajet podívat na tři kilometry dlouhou písčitou pláž Ao Son, kam připlouvají naklást vajíčka mořské želvy. Jinak tu kromě drzých opic, které vám bez váhání vytrhnou jídlo z rukou, a dotěrných komárů není už nic moc k vidění. A to překvapivě ani pod vodou. Kolem břehu je tu jen pár malých oblastí s korály, ke kterým se ale většinou dostanete jen na pronajatém člunu a šnorchlovací vybavení musíte mít vlastní. Přesto je ostrov před návratem na horkou thajskou pevninu příjemnou relaxační zastávkou.

může se hodit

Doprava do NP Tarutao (Koh Tarutao i Koh Lipe)

Z Bankgoku vlakem či letadlem do Trangu nebo Hat Yai, odtud mikrobusem do přístavu Pak Bara.

Z Pak Bara lodí (speedboat ferry) - v sezoně (listopad-duben) jezdí několikrát denně, poslední vyjíždí ve 14.00 (cca 400 korun zpáteční).
Tip iDNES.cz: Na ferry je výhodné koupit si rovnou zpáteční lístek. Jinak se totiž dá z ostrovů dostat jen na výletní lodi, což je mnohonásobně dražší.

Ceny potápění na Koh Lipe

Den potápění pro zkušené potápěče (OWD) stojí cca 1 500 korun (dva ponory s dive mastrem z lodi včetně oběda a veškerého vybavení a servisu).
Noční ponor stojí zhruba 900 korun.
Za kurz potápění pro začátečníky OWD zaplatíte cca 7 500 korun (celkem pět ponorů s instruktorem)
Více na www.kohlipedivers.com

Mapy © Google

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...