Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedostupná a krásná Villa Borghese

aktualizováno 
- Možná první věc, kterou byste měli udělat, než se vydáte do Říma, je dopředu si objednat lístky pro vstup do galerie Borghese.

"Máme vyprodáno na dva týdny dopředu, a to ještě není sezona," říká zaraženým turistům slečna Bianca v pokladně jedné z nejznámějších expozicí umění. "Gratuluji!" reaguje na její sdělení pán s knírem anglického gentlemana a ve svém dokonalém obleku se otáčí na podpatku a s dalšími se vydává na ústup.
"Máme limit 360 lidí na dvě hodiny," vysvětluje nepřístupnost muzea Bianca s úsměvem.
Galerii Borghese otevřeli znovu po třináctileté rekonstrukci loni v červnu a od té doby je tu plno. Každý návštěvník chce vidět nejen zdejší sbírky, za něž vděčí Itálie rodu Borghese, z něhož vzešel v 17. století papež Pavel V. a jeho bratranec kardinál Scipione. Především on proslul jako mecenáš umění, který se stal patronem například umělcům, jako byl Caravaggio, Nicolas Cordier, Rubens nebo Gian Lorenzo Bernini. Nechal také vybudovat Villu Borghese.
Na vysvětlenou: výraz villa označoval dříve park a postupně se přenesl na vznosné budovy v něm stavěné, až se ujal i v češtině jako vila - výraz pro dům.
Se shromažďováním uměleckých děl začal už kardinál Scipione. Další generace pak pokračovaly v rodinné tradici a následující tři století sbírku střídavě obohacovala i ochuzovala. Milovníci umění zde tak naleznou vše od antiky přes renesanci po baroko a díla z počátku devatenáctého století.
A tak se zde nachází soška Bakcha připisovaná Praxitelovi, mozaika znázorňující boj gladiátorů ze 4. století po Kristu i socha bohyně Isis z černého mramoru stará více než šestnáct set let. Jí konkuruje ležící Canovova socha Napoleonovy sestry Pauliny.
Mezi obrazy patří pak k nejznámějším kromě Tizianových Caravaggiův autoportrét v podobě Opojeného Bakcha nebo David s hlavou Goliáše od stejného autora. Sbírka se však pyšní i Raffaelovými obrazy, mezi nimi například Dáma s jednorožcem nebo Snětí Krista z kříže - tento námět je tu vyobrazen i v Rubensově podání.
Ke sporným unikátům patří i Léda s labutí, která byla připisována nejdříve Leonardovi da Vinci, ale později byla označena za napodobeninu. Nyní se soudí, že původní malbu započal sám před svou smrtí, ale dokončil ji pravděpodobně jeho žák.
K nejvyhledávanějším "kouskům" ve vile Borghese patří pravděpodobně ukázky Tizianova umění, z nichž se obraz Láska nebeská a pozemská stal symbolem galerie.
Pokud bude někdo unaven mramorem i cennými oleji a malbami na stěnách, může si pak odpočinout v kouzelném okolí rozlehlých parků. Kromě romantických zákoutí s možností miniplavby loďkou za 3000 lir na osobu si lze půjčit i kolo či brusle.
Levnější je však jen tak se brouzdat nebo si lehnout do trávy jako stovky mladých Italů. Nedaleko je i zoologická zahrada.

JAK SE DO GALERIE BORGHESE DOSTAT:
Doporučená cesta je metrem linkou A na stanici Spagna nebo Flaminio a odtud příjemnou procházkou přes kostel Nejsvětější Trojice, Medicejský palác a parky až na místo. Línější mohou dojet téměř na místo autobusy č. 52, 53, 510.
Otevřeno je zpravidla od 9.00 do 18.00.
Bez zamluvených lístků můžete zajít do galerie ráno po půl deváté a nechat se zapsat do listu čekatelů, zda se neuvolní místo. Je možné, že někdo nevybere rezervovaný lístek.
Časy pro vstup jsou 9.00, 11.00, 13.00, 15.00.
Telefonní číslo pro rezervace:
0039684241607

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz