Neděláme jen folkový festival

  14:27aktualizováno  14:27
Osmnáct let pořádá Milan Medvěd Kolář Prázdniny v Telči. Dlouhé roky to byl folkový festival. Dnes se ovšem situace změnila. "Jezdí sem divadla, rockoví muzikanti a spousta performance. Už několik let tvrdíme, že nejde o festival. Chceme, aby Prázdniny v Telči byly něčím, co budou mít lidé rádi a budou se sem stále vracet," uvedl Kolář.

Letos Prázdninám v Telči počasí moc nepřeje, jak je to s návštěvností?

Počasí se lepší. Jestli je tady někdo, kdo na to má vliv a přeje si, aby bylo líp, tak se mu to chvílemi i daří. Návštěvnost je příznivá, záleží na tom, kdo hraje na hlavní scéně. Počet návštěvníků nebyl vysoký ve dnech, kdy pršelo.

Daří se na letošních Prázdninách všechno, co jste si předsevzali?

Ano. Nocturna fungují krásně. Začaly i výstavy, lidi mohou vidět spoustu fotografií z loňských Prázdnin v Telči. Trochu zápasíme s tvarem stánků před zámkem, aby to nějak vypadalo. Nechceme, aby bylo všechno zastavěné obytnými přívěsy.

Budou se letos ještě dít nějaké změny?

Pokud ano, tak k lepšímu. Třináctého srpna chystáme na závěr divadlo pro děti, přijede také divadlo Continuo a hřebem bude vystoupení divadla Sklep. To bude hrát od tří hodin na zámku. Večer bude koncertovat Českomoravská hudební společnost a Zuzka Homolová. Na náměstí zahraje Lehká noha a celé Prázdniny v Telči skončí ohňostrojem. Jen aby nám vydrželo počasí.

Na jednom z koncertů jste uvedl, že chcete, aby si Prázdniny v Telči šly vlastní cestou. Co z nich podle vás jednou zůstane?

Mluvili jsme o tom s Mildou Vokáčem z Jindřichova Hradce. Vzpomínal, jak to vypadalo před patnácti lety, a říkal, že je škoda, že už to tak není. Všechno má ale nějaký vývoj a někam to směřuje. Cítím, že společnost se vyvíjí a vybírá si. Hledá a zajímá se o nějaké krajnosti. Čím dál míň lidi zajímá to, co je všední a má plno desek, jdou spíš za tím, co není moc známé. Cítím, že je to o toleranci, že dřív lidi až tak tolerantní nebyli a chtěli své jméno. Dnes ne, chodí se dívat na menší scény. Nejde zařídit, aby se tu hrálo jako před patnácti lety. Tenkrát jsme všichni stáli v pozoru a zpívali Rosu na kolejích. To už tak není. Tenkrát to byl nějaký symbol a dneska máme jiné symboly. A já bych chtěl, aby Telč byla o prázdninách a o setkání. O způsobu života. Telč je nádherné místo, kde se dá tohle všechno nádherně prožít.


A co si o Prázdninách v Telči myslí diváci?

Pavel Valenta, 26 let, Jihlava: Jezdím sem více než osm let jako návštěvník koncertů. V letošním roce jsem se ale navíc stal i účinkujícím. Je to ten nejlepší festival, jaký znám.

Lada Truhlářová, 37 let, Kutná Hora: Přijela jsem s celou rodinou, manželem a dětmi. Festival má své kouzlo a nesrovnatelnou atmosféru s jinými festivaly.

František Mondek, 18 let, Horní Dubénky: Je to pohoda, jsou tu dobrý lidi, no prostě to tady žije. Přijel jsem proto, abych slyšel všechny kapely živě.

Milan Neklapil, 43 let, Telč: Konečně se zde alespoň něco děje. Je zde příjemně živo a za přítěž pro město to rozhodně nepovažuji. Přivítal bych ještě mnohem více lidí.

Petra Veselá, 23 let, Jihlava: Do Telče jezdím již od svých osmi let a každý rok se sem snažím vracet.

Martin Moltáž, 21 let, Znojmo: Jsem zde poprvé a jsem z toho v příjemném šoku.

Petr Píša, 35 let, Třešť: Líbí se mi tu hezké ženy, hudba, dobré pivo a vynikající gyros.

Emil a Monika, 29 a 18 let, Přerov: Jsme tu poprvé. Věděli jsme, že tu jsou nějaké Prázdniny, ale tohle jsme nečekali. Takže teď pojedeme domů pro peníze a vracíme se zpět.

Petr Švanda, 9 let: Líbí se mi, jak tu hraje strejda Ivo Viktorín.

 

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

VIDEO: Kde hledat upíry v Česku. Nenápadné hroby stále zůstávají záhadou

Hřbitov v Mikulči na Svitavsku, kde byly objeveny údajné pozůstatky upírů.

V Pardubickém kraji byla nalezena dosud neobjasněná pohřebiště s těly, u nichž i odborníci váhají, zda nejde o upíry....

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Najdete na iDNES.cz