Nechutná ti večeře? Vypadni z mého hotelu

  8:27
Měl to být dárek k šedesátinám, který dostala od dcer. Pár dnů na Mallorce v klidném hotelu. Na tu dovolenou však paní E. K. z Prahy nezapomene. Dovolila si protestovat proti kvalitě večeře – a hoteliérka ji za to vyhodila na ulici.
Dovolená - ilustrační foto

Dovolená - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyhazov na hodinu

Majitelka hotelu ráno po stížnosti přišla za stěžovatelkou a nařídila jí, že se musí do hodiny vystěhovat.

"Zájezd za dva dny končil. Měla jsem ho zaplacený, takže jsem řekla, že mě nikdo vyhazovat nebude, a odešla na pláž,“ vzpomíná žena.

Počítala, že se situace uklidní. Po návratu z pláže zjistila, že si hotelový personál odemkl její pokoj, "sbalil“ jí věci do pytlů na odpadky a vyhodil je na ulici. Do hotelu už ženu nechtěl nikdo vpustit.

"Nevěděla jsem, co dělat, takže jsem se vrátila na pláž a požádala účastníky zájezdu o pomoc,“ říká žena. Přivolala také policii.

Společně s jednou z klientek, která si vedle dalších na kvalitu jídla stěžovala také, se nakonec vrátila do hotelu. Paní K. se rozhodla počkat na příjezd policie, do té doby nechtěla ani zkoumat, jaké věci jí lidé z hotelu "zabalili“.

Ukradené peníze

To zjistila až v náhradním hotelu. "Všechno bylo naházené dohromady, boty, špinavé prádlo i čisté věci. Navíc mi zmizelo 250 eur a pár drobností,“ vypráví žena.

Zájezd organizovala cestovní kancelář Tomi Tour. Turistka od ní nyní chce náhradu zhruba 11 tisíc korun. Představitelé kanceláře tvrdí, že žena si vše vymyslela. "Jestli se někdo choval neadekvátně, byla to ta paní,“ uvedla Jitka Řezáčová z Tomi Tour.

Podobně reaguje i vedení hotelu Leblon, kde se incident odehrál. "Ještě jsem nezažila to, co zde ta paní předvedla. Během večeře byla stižena hysterickým záchvatem, křičela sprostá slova a chovala se urážlivě,“ napsala majitelka hotelu Magdalena Ximenis, když se MF DNES začala o případ zajímat.

Jenže tři jiní lidé, kteří se zájezdu účastnili, verzi majitelky hotelu i cestovní kanceláře popírají. "Paní K. se chovala korektně. Jídlo se opravdu nedalo jíst, ještě jsem si dělala legraci, že alespoň zhubnu,“ řekla Zdenka R., jedna z účastnic zájezdu. Obě ženy se bojí uvést celé jméno, ale redakce jejich totožnost zná.

"Jídlo bylo skutečně hrozné. A jednání personálu hotelu ještě horší, když se rozhodla paní K. stěžovat si,“ potvrzuje její slova další účastnice zájezdu.

"Urážka národní hrdosti"

Spor se nyní přenese zřejmě k soudu. E. K. se totiž snažila ještě s Tomi Tour dohodnout na smíru, přestože jí první reklamaci zamítli.

V druhém dopise se od jednatele cestovní kanceláře znovu dozvěděla, že na náhradu rozhodně nemá nárok. Navíc ženě napsal, že "urazila španělskou národní hrdost“.

"Jestli byl někdo hrubý, tak to byli zaměstnanci hotelu. Vulgárně mě uráželi. Je mi téměř šedesát, nic podobného jsem ovšem zatím ještě nezažila,“ říká žena.

Případ jde k soudu

Požádala proto o pomoc Sdružení na ochranu spotřebitelů. Lidé ze sdružení jí poradili, že nyní už jen zbývá obrátit se na soud.

Žádost o vydání platebního příkazu, v níž žena žádá soudce, aby kanceláři nařídil uhradit škodu, poslala minulý týden. Jako důkaz přikládá policejní protokol i výpovědi několika účastníků zájezdu.

Tomi Tour přesto tvrdí, že pravda je na jejich straně a případného soudního sporu se neobávají. Na obranu cestovní kanceláře vystoupil i někdejší "prázdninový král“ Václav Fischer.

Ten totiž s Tomi Tour spolupracuje a nabízí její zájezdy, přestože oficiálně uvádí, že s firmou není nijak majetkově propojen.

"Ta paní způsobila v hotelu skandál, urazila personál i majitelku a chovala se naprosto nevhodně. Byla vystěhovaná zcela po právu, většina hoteliérů po celém světě by proti ní zasáhla ještě tvrději,“ napsal Václav Fischer v e-mailu, ve kterém nespokojenou klientku jím doporučované cestovní kanceláře označuje za "pohádkářku“.

Podle některých advokátů má žena šanci, že spor vyhraje. "Záleží samozřejmě na tom, jaké má k dispozici důkazy. Záznam od policie a výpovědi několika svědků by jí mohly stačit. Neznám ovšem to, čím se hodlá obhajovat cestovní kancelář,“ uvedl pražský advokát Dušan Doubek.


Ubytovna místo luxusu aneb když cestovky slibují modré z nebe, ale "skutek utek"

Kateřina Bajčiová z Chomutova měla v červenci odletět do Tuniska. Teprve na letišti v Praze se dozvěděla, že se její vysněná dovolená u moře nekoná. Dívka, která si zájezd zaplatila se svým přítelem, byla totiž jednou z klientek zkrachovalé cestovní kanceláře I’m Traveling. Za zahraniční dovolenou zaplatila dvacet tisíc. "Požádali jsme samozřejmě o navrácení peněz. Zatím nám ale nikdo neřekl, jestli dostaneme celou částku zpět. Prý se vše dozvíme nejpozději do šesti měsíců,“ řekla dívka.

Náladu si s přítelem zlepšili jiným zájezdem, který klientům zkrachovalé cestovky I’m Traveling nabídla další cestovní kancelář. "Před pár dny jsme se vrátili. Zaplatit můžeme až za tři měsíce, takže doufám, že ty peníze za první zájezd dostaneme do té doby zpět,“ dodala.

Reklamace zájezdu

V případě, že nejste spokojeni s kvalitou zaplaceného zájezdu, můžete podat reklamaci. Podle zákona ji musíte podat nejpozději do tří měsíců po ukončení zájezdu. Je ovšem lepší, pokud tak uděláte co nejdříve.

Reklamaci podejte písemně přímo u toho, kdo zájezd pořádal. Pochopitelně to lze udělat i v cestovní agentuře, která jen prodává zájezdy někoho jiného. Pořadatel zájezdu je zodpovědný za vše, co je uvedeno v uzavřené smlouvě.

Můžete reklamovat veškeré služby, které kancelář slíbila zajistit – tedy i kvalitu jídla nebo ubytování. Pokud se zájezd uskutečnil, nemáte nárok na vrácení jeho plné ceny, ale pouze na rozdíl mezi poskytnutými službami a těmi, které jsou obsaženy v uzavřené smlouvě.


Místo hotelu ubytovna

Tak nepříjemný zážitek jako Kateřina Bajčiová, naštěstí letos příliš lidí nemělo. Od začátku roku totiž zkrachovala kromě I’m Traveling jen cestovní kancelář Detur, přičemž obě měly stejného majitele.

Na chování některých cestovních kanceláří si však řada lidí stěžuje. Vadí jim, že jim zaměstnanci kanceláře naslibují, co je v zahraničí čeká. Skutečnost je občas úplně odlišná. Manželé Myškovi si například zaplatili u cestovní kanceláře Blue Travel pobyt v Turecku. Vybrali si z katalogu konkrétní hotel, který vypadal na fotografiích velmi luxusně. "Bohužel to nebyl ani špatný hotel. Spíš to byla ubytovna,“ citovala Tomáše Myšku před několika dny televize Prima, která o stížnostech klientů informovala.

"Na kvalitu hotelu si nám lidé stěžují nejčastěji,“ řekla Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitelů. "Stává se, že je po příletu na místo delegát cestovní kanceláře pošle do úplně jiného hotelu, než na který mají dotyční lidé smlouvu,“ dodala.

Podle Tomio Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří by se něco takového přitom nemělo vůbec stát. "Něco podobného dělají jen nesolidní kanceláře. Bohužel se však stává, že kanceláře nabírají v případě nějakého konkrétního hotelu víc klientů, než je jeho kapacita, a pak doufají, že se to prostě nějak vyřeší,“ uvedl Okamura.

Další častá stížnost se týká i kvality jídla. Picková nespokojeným klientům cestovních kanceláří doporučuje, aby si stěžovali ihned na místě. "Za kvalitu jídla odpovídá samozřejmě cestovní kancelář. Stejně jako za vše ostatní, co je uvedeno v uzavřené smlouvě,“ dodala.

Léto, dovolená - ilustrační foto

Stížnosti nikdo neeviduje

Na Sdružení na obranu spotřebitelů se letos obrátilo už několik desítek lidí. Přesnější údaje o lidech nespokojených s průběhem dovolené sdružení neeviduje.

Nedělá to ani Asociace českých cestovních kanceláří. „Odhaduji, že nás o pomoc zatím žádalo asi osmdesát lidí,“ řekl Okamura.

V asociaci však nejsou registrované všechny tuzemské cestovní kanceláře, zákon jim to nepřikazuje. Nikdo proto nemá představu, kolik lidí je nespokojeno s "neregistrovanými“ kancelářemi nebo cestovními agenturami. "Osobně si ale myslím, že se situace na cestovním trhu postupně zlepšuje. Počet stížností se totiž nezvyšuje, několik posledních roků jich je stejně. Oproti tomu se ale zvyšuje počet prodaných zájezdů,“ dodal Okamura.

Cestovní kanceláře mohou mít „radost“ i z něčeho jiného. Většina jejich nespokojených klientů nakonec spor dobrovolně vzdá. Jen zlomek z nich se nakonec odhodlá jít k soudu. "Řada firem na to spoléhá. Buď nabídnou nespokojenému klientovi slevu na další zájezd, nebo dotyčného neustále odmítají a čekají, až ho to přestane bavit,“ řekla Ivana Picková. "My můžeme lidem jen poradit, aby se snažili vydržet a nebát se v krajním případě i podání žaloby,“ dodala.

Dovolená, pláž

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...