Tak kudy? Papírové mapy stále více cyklistů nahrazuje navigačními přístroji

Tak kudy? Papírové mapy stále více cyklistů nahrazuje navigačními přístroji | foto: Profimedia.cz

Navigace není jen do aut. Už je hitem i cyklistů a turistů

  • 42
Navigační přístroj si můžete připevnit na řídítka kola, případně ho nosit při pěších výletech v přírodě i ve městech. Krabička napojená na satelity za vás nejen najde správnou cestu, ale informuje také o převýšení, které vás čeká, ujeté vzdálenosti nebo času jízdy.

Nebojí se ani deště

Zatímco pro řidiče se stala GPS navigace běžnou součástí výbav automobilů, turistů nebo výletníků na kole s tímto zařízením potkáváme zatím málo. Jedním z důvodů je poměrně vysoká cena takzvaných outdoorových navigací – jednoduché turistické přístroje s možností zobrazení mapy stojí tři až pět, kvalitnější kolem deseti tisíc korun. V ceně i levnějšího zařízení přístroje je většinou zahrnuta i digitální turistická mapa ČR.

Úplně nejlevnější přístroje k navigaci se sice dají koupit už za dva tisíce, ale ty nepracují s mapou. Navigují jen pomocí šipek. Cíl zadáte tak, že si na počítači v přiloženém softwaru najdete místo na mapě a navigace si ho sama uloží.

Hlavním plusem turistických navigací jsou jejich menší rozměry a odolnost proti vodě a prachu. Nemělo by jim ublížit ani to, když vás na kole zastihne mírný déšť. Pro cyklistiku jsou upravené i tak, že na rozdíl od automobilových navigací s dotykovým displejem se ovládají velkými tlačítky. Počítá se totiž s tím, že cyklista může funkce přepínat při jízdě a ještě při tom mít nasazené rukavice. Menší displej je navíc méně náchylný na rozbití.

Ovšem má to jednu nevýhodu: na displeji vždy uvidíte pouze malý výsek terénu. Mapu sice můžete přibližovat i oddalovat, ale rozložené papírové mapě se současné přístroje zatím nevyrovnají. Proto je lepší si do neznámého terénu s sebou vzít i mapu papírovou.

Do restaurace i k bankomatu

Všechny ostatní funkce už nechávají možnosti klasické mapy daleko za sebou. Váš přístroj bude mít v databázi přesné umístění tisíců užitečných prvků v terénu.

Kromě restaurací a nádraží jsou to například ubytovny, turistické zajímavosti, rozhledny, ale také bankomaty, benzinové pumpy a další. Z internetu si můžete stáhnout a do přístroje nahrát další prvky podle svého zájmu.

Většina turistických navigací také podporuje celosvětovou hru geocaching, kdy účastníci na různých místech celého světa ukládají a vyhledávají jednotlivé skrýše, které jsou součástí této hry.

Ověřte si výdrž navigace

Místo vestavěného akumulátoru v cyklonavigacích najdeme většinou dvě tužkové baterie. Je třeba však počítat s tím, že turistické přístroje s barevným displejem mají celkem velkou spotřebu energie. Jedna sada baterií v zapnutém přístroji s barevným displejem vydrží okolo osmi až patnácti hodin nepřetržitého
provozu.

"Ohledně výdrže baterií je nejlepší se podívat na nezávislé recenze na internetu a nespoléhat se jen na tvrzení výrobce. Jím uvedené údaje bývají občas nadhodnocené," radí Jakub Turek, šéfredaktor turistického serveru Horydoly.cz.

Katalog navigací

Více o navigacích, recenze a novinky z oblasti GPS najdete na mobil.idnes.cz

Při výběru přístroje je také dobré věnovat pozornost anténě – nejsou příliš vhodná různá vyklápěcí provedení, která mají tendenci ulomit se při prvním pádu na zem. Ne každá navigace vás povede po cyklistických stezkách Většina navigačních zařízení do přírody dnes obsahuje kromě silničních a uličních map měst a obcí i turistické trasy, cyklotrasy, polní a například i lesní cesty. Avšak ne všechny navigace dokážou po cyklotrasách nebo turistických stezkách také navigovat.

Při výběru si na to dejte velký pozor, není totiž velký problém dnes narazit na cyklistickou navigaci, která po cyklostezkách prostě navigovat nebude a povede vás jen po silnicích a dalších cestách určených pro automobily.

Nejen pro vrcholové sportovce jsou pak určeny GPS přístroje, pro které se hodí souhrnné označení fitness. Speciálně pro cyklisty najdeme na našem trhu několik zařízení, která kombinují klasický bezdrátový cyklopočítač, měřič tepové frekvence a díky vestavěnému GPS přijímači umožňují digitální zpracování tréninku včetně výškových profilů a mnoha dalších funkcí. Běžci pak nejspíše sáhnou po miniaturních tréninkových GPS sporttesterech, které vypadají jako běžné náramkové hodinky, a proto při tréninku nijak neobtěžují.

Přehled navigací na kolo, pěší turistiku a běhání

Holux GPSport 245
cyklopočítač s navigací

Cyklocomputer je určen především do rukou sportovců a cyklistických nadšenců. Nabídne všechny funkce běžného cyklopočítače a navíc vestavěnou GPS se záznamem trasy a ukazatelem směru a vzdálenosti k zadanému bodu. Nejde tak o klasickou GPS navigaci, ale spíše o vylepšený cyklocomputer s rozumnou cenou, který detailně zaznamená vaši trasu.

Cena: 2 300 Kč
Mapy: jde o nemapové zařízení
Rozměry: 82 x 53 x 23 mm
Hmotnost: 72 g


Garmin Oregon 300
první dotyková do přírody

Patří do nové série ručních navigačních přístrojů pro turistiku, které jsou použitelné i v autě. Novinkou oproti předchozí řadě Colorado je absence otočného ovladače a dalších tlačítek, nové Garminy Oregon se totiž ovládají jako jedny z mála outdoorových navigací přes rozměrný dotykový displej.

Cena: 8 600 Kč
Mapy: ČR, základní, mapa světa
Rozměry: 58 x 114 x 35 mm
Hmotnost: 193 g


Garmin Colorado 300
pro turisty i vodáky

Přístroj vhodný na turistiku, na vodu, ale je použitelný i do auta. Ovládání zajišťuje otočný ovladač Rock’n’Roller. Mezi dvěma Colorady lze bezdrátově posílat cesty, prošlé trasy a body na nich. Samozřejmostí je zvýšená odolnost přístroje, který odolá prachu i vodě.

Cena: 8 500 Kč
Mapy: ČR, základní mapa, světa
Rozměry: 61 x 140 x 36 mm
Hmotnost: 207 g


Garmin Forerunner 405 HR
nejlepší pro běžce

Sportovní vodotěsné hodinky s funkcemi sporttesteru a vestavěným GPS modulem. Díky bohatému příslušenství je toto zařízení vhodné pro sportovce v mnoha kategoriích.

Cena: 6 800 Kč
Mapy: nemapové zařízení
Rozměry: 480 x 710 x 16 mm
Hmotnost: 60 g


Garmin Edge 705 HR
pro cyklisty

Cyklopočítač, GPS navigace a sporttester v jednom zařízení. Takto lze ve zkratce popsat nejvybavenější navigaci od Garminu pro cyklisty, model Edge 705. Je určen nejen cykloturistům pro snazší orientaci při výletech krajinou, ale především sportovcům, pro které jsou naopak prioritou hodnoty tepové frekvence a výkonu.

Cena: 7 500 Kč
Mapy: ČR, základní mapa světa
Rozměry: 51 x 109 x 25 mm
Hmotnost: 105 g


Magellan Mobile Mapper 6
pro drsné chlapy

Outdoorový přístroj ve vodotěsném provedení. Je napájen dvěma tužkovými bateriemi. Nabízí širokou síť turistických a cykloturistických tras v České a Slovenské republice. Je schopný pracovat i v extrémních podmínkách při teplotě od –20 °C do 50 °C.

Cena: 14 100 Kč
Mapy: Česká republika, Slovenská republika
Rozměry: 146 x 64 x 29 mm
Hmotnost: 224 g