Naučné stezky mají průvodce

Na sedmadvacet naučných tras česko-rakouské příhraniční oblasti jižní Čechy-Waldviertel se nyní můžete vydat s novým průvodcem. Právě v těchto dnech se totiž v jihočeských infocentrech a vybraných knihkupectvích objevuje stodvacetistránková dvojjazyčně vydaná publikace Stezky poznání. "Při otevření novohradské naučné stezky Pamětí Novohradska jsme zjistili, že ani okolní trasy nemají dobrou propagaci. Proto jsme se rozhodli zahrnout je do společné publikace," uvedl Michal Jarolímek z Novohradské občanské společnosti.

Na projekt publikace, který se prosadil ve fondu malých projektů PHARE, dostala společnost 180 tisíc korun. "Původně jsme počítali s tím, že zmapujeme pouze naučné trasy na Českobudějovicku a příhraniční oblast Rakouska, ale nakonec jsme tam zařadili i okres Český Krumlov a Třeboňsko," řekl Jarolímek.

Publikace Stezky poznání popisuje sedmnáct českých a deset rakouských tras a její součástí je mapa celého tohoto území se speciálně vyznačenými trasami. Mezi nejkratší trasy patří zhruba 2,5 kilometru dlouhé Červené blato na  Českobudějovicku nebo asi o kilometr delší stezka zdraví v Třeboni. Naopak nejdelší je jediná přeshraniční trasa nazvaná Stezka průmyslových památek. Tento okruh měří zhruba pět set kilometrů a hranice přechází ve Slavonicích a ve Strážném. Autoři knihu představí veřejnosti dnes ve 12,30 hodin na zámku v Nových Hradech.

Novohradské hory jsou pro turisty oázou klidu a místem mnoha zajímavých výletů.