Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naturistů přibývá, mají své klidné místo

  9:01aktualizováno  9:01
Antošovice - Zatímco jinde v republice dnes naturismus víceméně stagnuje nebo počet zájemců klesá, v Moravskoslezském kraji a zejména na Ostravsku je vyznavačů života bez plavek stále více. Jedním z hlavních důvodů je i fakt, že ostravští naturisté mají oproti svým kolegům v jiných koutech země svou vlastní klidnou zónu - Antošovice.

Sdružení československých naturistů v Ostravě se jen za poslední tři roky rozrostlo o čtyři sta členů. "Ostrava nám umožnila mít svou vlastní lokalitu a možná i proto máme rok od roku více členů," říká člen vedení Sdružení československých naturistů se sídlem v Ostravě Václav Cyr. Zatímco před třemi lety mělo toto sdružení zhruba osm set členů, loni už vlastnilo průkaz klubu dvanáct set lidí.

Před rokem 1989 bylo koupání bez plavek spíše projevem odvahy. Policisté například na Americe u Karlštejna pořádali proslulé hony na naháče a když se někdo koupal nahý například na veřejném koupališti, mohl skončit na oddělení Veřejné bezpečnosti kvůli pohoršování, exhibicionismu či ohrožování mravní výchovy.

Po roce 1989 nastal v naturismu boom a mnohá koupaliště vytvořila zóny, kde se naturisté či nudisté mohli uchýlit. Takové dnes existují i na porubském koupališti nebo na hlučínské štěrkovně. "Ačkoliv v Hlučíně nemají tolik klidu jako v Antošovicích, protože tam často otravují různí čumilové," řekl Václav Cyr, který je zároveň členem výboru celorepublikové Naturistické unie, která je jako jediná v zemi členem mezinárodní asociace naturistů.

Tato unie na rozdíl od československých naturistů v současnosti dokonce své členy ztrácí. "Je to pravda. Ostravské sdružení má víc členů než my. My nemáme tak dobré zázemí jako českoslovenští naturisté. Lidé často říkají, že proč by měli vstupovat do nějakého sdružení, když naturismus mohou provozovat i bez něj. Pouze si stačí stáhnout plavky a jít se koupat," řekl předseda unie naturistů Mirko Černý z Kladna.

Václav Cyr řekl, že ostravští naturisté mají v Antošovicích klidnou zónu, kterou jim jejich kolegové v zemi občas závidí. "Je to pronajatý poloostrov, kde klid zajišťuje jak naše služba na bráně, tak i policejní hlídky, které k nám pravidelně přijíždějí při cestě rajonem. Nejsou tady problémy s nějakými čumily, chodí k nám i někteří Romové nebo černoši. Samozřejmě se stane, že musíme vyprovodit podezřelou partu šestnáctiletých, kteří nejsou našimi členy a evidentně k nám přijdou z jiných důvodů než kvůli naturismu," řekl Václav Cyr.

Naturisté mají stále větší zájem o antošovickou naturistickou pláž i proto, že pro ně organizátoři místo vybavili. "Letos jsme koupili například vojenský stan, kde lidé mohou být i když je venku tak jako v deštivém červenci. Pořádáme pro ně i akce jako například na sobotu chystanou letní slavnost se sportovními turnaji a táborákem. Stále antošovickou pláž vylepšujeme, příští rok chceme opravit příjezdovou cestu."

Někteří naturisté si však stěžují, že v Antošovicích není pitná voda a elektřina. Václav Cyr však namítá, že by tyto výhody popíraly ideu naturismu. "Naturismus není pouhý nudismus, tedy koupání bez plavek. Naturisté chtějí žít blíž přírodě. Takže by jim neměla scházet třeba elektřina. Ten den to určitě bez kazeťáku vydrží a večer bývají táboráky, takže i světlo je," říká s mírnou nadsázkou člen výboru sdružení československých naturistů.

Lidé na nudistické pláži v Antošovicích na Ostravsku

Nudistická pláž v Antošovicích na Ostravsku

Nudistická pláž v Antošovicích na Ostravsku

Nudistická pláž v Antošovicích na Ostravsku

Nudistická pláž v Antošovicích na Ostravsku

Nudistická pláž v Antošovicích na Ostravsku

Nudistická pláž v Antošovicích na Ostravsku

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz