Obyčejní hadači budoucnosti pracují doslova a do písmene na ulici

Obyčejní hadači budoucnosti pracují doslova a do písmene na ulici | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Nastav ruku, ukážu ti štěstí. Proč Indie miluje hádání a čtení z ruky

  • 5
Na jedné straně bohatí Indové skupují světově proslulé značky, jako třeba Jaguar. Dokonce druhá nejlidnatější země světa buduje vlastní atomový program a v roce 2015 se chystá do vesmíru. Přesto každý druhý Ind věří tomu, že jeho budoucnost je předem jasně daná a nechává si číst z ruky.

Obyčejní hadači pracují doslova na ulici, zatímco movitější Indové si nechávají hádat budoucnost v luxusních kancelářích, v nichž nechybí křišťálové koule a další kouzelnické rekvizity.

Naši cestu za hadači budoucnosti začínáme v klikatých uličkách jihoindického Maisúru, který patří spíše k těm tradičním městům. Na zemi sedí desítky ubohých prodejců, před nimi se v prachu válejí oschlé stroužky česneku a svraštělé nedorostlé cibule. Na rohu ulice přešlapuje žlutě nabarvená "posvátná" kráva a svatost nesvatost, nenasytně vyžírá obsah přeplněného koše. A to se vším všudy: její menu zahrnuje zvadlé palmové listy, slupky od banánů i igelitové pytlíky. Na vedlejším domě visí cedule s nápisem Astrolog. Pracovní doba od půl dvanácté do půl sedmé. Jak je vidět, moc se nepředře.

Hod devíti škeblemi

Snědý muž ve sněhobílé košili s tradiční tečkou mezi obočími nás láká do miniaturního pokoje, ve kterém má své jasnovidecké království. Tedy spíš královstvíčko, neboť je tu místo sotva pro jeden stůl a dvě židle. Nahlédnutí do budoucnosti stojí sto rupií (tedy přibližně čtyřicet korun).

Astrolog potřebuje znát jen datum narození a osudové číslo, které vznikne zvláštní hrou náhody - po hodu devíti mušličkami spočítá, kolik se jich obrátilo otvorem k zemi. Po chvíli se však chopí i hostovy ruky a začne ji podrobně zkoumat. Neuběhne ani patnáct minut, když je připraven vynést svůj ortel. A přiznejme, že se v řadě věcí trefí. Uhodne dokončené studium i rodinné poměry, s osmdesátiprocentní úspěšností popíše i charakterové vlastnosti. A vzápětí připojí celou řadu zajímavých a praktických rad.

Věštec psychologem

"Čtení z ruky má v Indii tradici už 3 000 let. Proto většina Indů chodí pravidelně ke kartářkám a jasnovidcům. Ale pozor, nikdo nechce slyšet nějakou abstraktní předpověď typu budete mít děti a budete šťastný. Naši klienti chtějí spíše odhalit své dosud skryté schopnosti či možnosti, své slabé a silné stránky, které mohou využít v dalším životě a kariéře," vysvětluje Ramesh s tím, že se cítí být daleko více moderním psychologem než věštcem v původním slova smyslu.

"Astrolog musí poznat hlavně temperament klienta, jeho osobnostní typ. Takže mu spíše naznačuje možnosti a nebezpečí jeho budoucího života, než aby mu tvrdil, že jednoho dne zdědí obrovské peníze a pak už bude navždy šťastný," doplňuje Ramesh. Na své služby nedá dopustit. "Umím lidem otevřít oči. Spousta klientů si doslova šlape po štěstí, až když odhalím jejich pravou podstatu, jejich možnosti, vyberou si tu správnou životní cestu, která je dovede ke štěstí a k úspěchu. A to je mnohem víc, než slibovat nějaké výhry v loterii či dědictví," uzavírá Ramesh.

Čtení z ruky má v Indii tradici už tři tisíce let

Vysoká hadačská ve Váránasí

Desítky astrologů pracují také ve slavném Udžajpuru. Radžastánské město proslavil britský agent 007 James Bond, právě zde se na začátku 80. let točila bondovka Chobotnička, která do města dosud přivádí zástupy turistů.

Jasnovidec Singh studoval čtyři roky astrologii ve Váránasí, nyní má pevnou pracovní dobu a vzhled úspěšného byznysmana. Díky své precizní angličtině nabízí věštecké služby také turistům a už na první pohled je vidět, že evropská a americká klientela mu jde k duhu. I když, jak tvrdí, většinu zájemců o jeho služby stejně tvoří Indové. Nejčastěji se chodí ptát na obchody či na to, zda se jim vydaří rodiči domluvené manželství. Spousta chudých Indů ovšem stále vyhledává služby nevzdělaných a nestudovaných pouličních kartářek a hadačů z ruky, kteří podle Singha blábolí jenom nesmysly.

"Kdekdo si myslí, že může věštit budoucnost, ale na jejich předpověď bych nevsadil ani rupii," popisuje s pohrdáním třetí ligu své živnosti. Nechat si od nich věštit prý představuje stejné riziko, jako když si na ulici necháte vytrhnout zub: pouliční zubaři mají své děsivé nádobíčko rozložené přímo v prachu u cesty a záruka nejrůznějších komplikací je prý vysoká. A to samé prý hrozí, když se svěříte do rukou pouličních hadačů. "Já mám úspěšnost 80 procent a často se mi stává, že mi klienti přijdou poděkovat třeba po deseti letech, jak dobře jsem jim poradil," uzavírá Singh.

Vše v jednom: během odpoledne v kosmetickém studiu nahlédnete také do své budoucnosti

Singh studoval astrologii ve Váránasí a považuje se za špičku ve svém oboru.

Proč Indie věří hadačům?

A proč má v obrovské zemi jasnovidectví tak veliký význam. Indii stále ovládají dvě zásadní tradice: kastovní systém a víra v karmu. Železný zákon kastovního systému tvoří obrovskou bariéru mezi jednotlivými vrstvami obyvatel a současně je významnou překážkou pro všechny, kteří by chtěli změnit vlastní osud. Přestože kastovní systém byl oficiálně zrušen před šedesáti lety, v praxi se stále dodržuje, zejména na venkově.

Víra v karmu a odevzdanost osudu zase vychází ze zásad hinduismu. S trochou nadsázky lze tvrdit, že pokud bude dotyčný trpělivě snášet tíhu osudu, odmění ho karma v dalším životě. Pokud předurčenou životní roli nezvládne, propadne se naopak v dalším zrození ještě níž. Právě tato skutečnost tolik nahrává astrologům, věštcům a hadačům, neboť jejich sudba může hrát roli pomyslného světýlka na konci tunelu. Tedy ještě v tomto životě.

, pro iDNES.cz