Jižní Moravu koncem listopadu obsadí vojska, začínají vzpomínkové akce Austerlitz 2014 | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte odhalit jeho taktiku

Dupot koní, výstřely z děl a vojáci z celé Evropy. Slavkov se koncem listopadu promění v bitevní pole a připomene svým návštěvníkům důležité okamžiky bitvy tří císařů. Portál Kudy z nudy vás zve na vzpomínkovou akci do bývalého Austerlitzu, kde se vrátíte do období Napoleonova řádění v Evropě.

Píše se 2. prosinec 1805 a na jihu Moravy se schyluje k největšímu vítězství francouzského císaře. Napoleon se svými jednotkami díky promyšlené taktice a nezbytné štěstěně porazil početnější vojska rakouského a ruského panovníka, čímž ovládl na několik let celou Evropu.

Legendární bitva tří císařů se odehrála mezi vesnicemi Tvarožná a Telnice, ovšem do dějin se zapsala jako bitva u Slavkova. Vydejte se 29. a 30. listopadu na jižní Moravu, kde se konají vzpomínkové akce Austerlitz 2014.

Slavkov obsadí 900 vojáků z celé Evropy

Program letošního 25. ročníku vzpomínkových akcí odstartuje v sobotu bitevní ukázkou na slavkovském bojišti. Pod kopcem Santon se od 14 hodin shromáždí téměř 900 vojáků v dobových uniformách nejenom z Česka či Francie, ale i z Itálie, Litvy či Maďarska.

Elitní gardy pak návštěvníkům předvedou dramatické boje u Holubic, do nichž zapojí také 15 děl a 60 koní. I když ve skutečné bitvě se bojovalo až do západu slunce, v ukázce se Napoleon svého vítězství dočká mnohem dřív, abyste si mohli užít i další program. V sobotu vás kromě vojenských manévrů čekají kostýmované prohlídky slavkovského zámku, řemeslný jarmark či večerní ohňostroj.

Do bojů se zapojí téměř 900 vojáků z celé Evropy, nebude chybět ani palba z děl

V neděli se vzpomínkové akce přesunou na Pratecký kopec, rozhodující místo celé bitvy. Podle legendy ho v roce 1805 tak ozářilo rudé slavkovské slunce, že Napoleonovi se odkryly nepřátelské kolony a začala se jeho cesta k vítězství. Dnes nám návrší spíš než taktické boje připomíná tisíce obětí, jimž byla věnována kamenná kaple Mohyla míru. U památníku budete moci od 12 hodin zhlédnout tradiční pietní akt k uctění padlých a lampiónový průvod. 

Nelehký život vojáků budete moci po celý víkend pozorovat také v ležení v Křenovicích, Tvarožné, Zbýšově či na Staré poště pozořické. Vydáte-li se na jižní Moravu už v pátek, v obci Jiříkovice si v 18 hodin připomenou smutnou událost z podvečeru bitvy, takzvané "Jiříkovické ohně", kdy většina místních přišla o střechu nad hlavou.

Nehledejte za tím žádný strhující boj, jenom malé zakopnutí. Když totiž francouzský císař obhlížel postavení svých vojsk, ve tmě o něco klopýtl. Vojáci začali pálit nejdřív svazky slámy, aby posvítili svému vůdci na cestu, a pak z jiříkovických domů začaly mizet střechy, krovy, vrata či ploty a měnily se na oheň pro císaře.

Po stopách napoleonských bojů

Nadchla vás historie bitvy tří císařů? Vydejte se po její naučné stezce! Na mapových panelech se dozvíte víc o velitelích, jejích taktice či o hlavních operacích. Stezka vede od Šlapanic, které byly v roce 1805 důležitou zásobárnou chleba a mléka pro Brno, přes Mohylu míru s novým muzejním pavilónem až k Slavkovu u Brna.

Slavkovský zámek se také přenese do atmosféry proslulé bitvy, dokonce se potkáte i s Napoleonem

Tamní zámek obýval před bitvou rakouský i ruský panovník, pak si ho za dočasné sídlo zvolil sám Napoleon. V historickém sále bylo 6. prosince podepsáno příměří a francouzský císař z balkónu provolal k svým jednotkám: "Řeknete-li ‚bojoval jsem u Slavkova‘, pak vám každý odpoví - to je hrdina."

Slavkovský zámek má dokonce pro své návštěvníky připravený i poznávací okruh napoleonskou bitvou se zastávkami na Santoně či Mohyle míru. Cena speciálních prohlídek závisí na zvolené variantě, základní cena je 160 korun pro dospělého. Ovšem okruh po stopách napoleonské bitvy si musíte naplánovat až na příští rok, protože slavkovský zámek se v zimě otevře jenom během vzpomínkových akcí a pak své brány zavře až do dubna.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz