Námluvy po čečensku a scéna s párkem

  15:59aktualizováno  15:59
Jistý Rizvan mi jednou tvrdil, že u nich v Čečensku dotáhli do dokonalosti dvě věci. Zaprvé: s většími či menšími přestávkami bojují proti Rusům již více než dvě stě let. Zadruhé: pocítí-li muž ve svém srdci nezdolatelnou lásku, nic ho nemůže zastavit: dívku si prostě unese.
Historky z cest

Historky z cest - Mezilidská idyla: svatebčané se řítí po slavné promenádě v Havaně | foto: Jan Rybář

Diskutovat o vztahu k ženám je na cestách napínavé, ale poněkud nudné, neboť všude vám budou tvrdit, že právě u nich jsou v tomto ohledu na největší možné výši.

Pouze v Anglii se může stát, že při honu spadnete z koně, zlomíte si žebra a první, kdo se nad vámi skloní, bude mladá, asi o třicet let mladší šlechtična, jež vás zachrání a posléze pojme za manžela. (To je pravdivý příběh mých dvou známých, slavného univerzitního profesora a šarmantní ženy, co má správně být titulována "ctihodná").

V Rusku jsou hrdí na velkolepé oslavy Mezinárodního dne žen, které většinou trvají mnoho dní, muži se na ně chystají týdny, nakoupí velké množství alkoholu, připíjejí na krásu žen, šermují mezi sebou darovanými kyticemi, ochutnávají darované bonboniéry, recitují básně slavící matičku Volhu, zpívají šlágry od Ally Pugačevové a ženám opakují, že je ta oslava musí strašně bavit.

Ale zpátky k Čečensku, kde je stále možné unést si nevěstu. Rizvan, jenž to znal z vlastní zkušenosti, mi to líčil zhruba takto: "Zahlídneš na ulici krásnou dívku, vyšleš zvědy, poněvadž je důležitý, aby náhodou nebyla vdaná nebo tak, pak seženeš kámoše, dívku naložíte do auta a je to. No brání se, to jo, ale moc toho nezmůže, no když už jednou byla unesená, tak rodina ti už ji obvykle dá, neboť když už jednou byla unesená, tak stejně už by ji pak nikdo nechtěl."

Pokud by ji rodina dát nechtěla, únosce většinou zabije. Zní to vše strašidelně, únosy jsou nyní již velmi vzácné, existují však, věřte nevěřte. Rizvan si smysluplnost tohoto systému nenechal vymluvit, v Afghánistánu či Pákistánu pro změnu velkou část sňatků domlouvají rodiče a na měkkých kobercích nad hektolitry zeleného čaje jsem nedokázal vyhrát ani jednu hádku na toto téma.

Můj tlumočník a jindy doktor medicíny Rokaj mi dokonalou angličtinou dlouze vysvětloval, že rodiče jsou přece zkušenější, poznají, co je pro syna či dceru nejlepší: "Věř mi, oni to rozhodnou lépe a vyhneš se spoustě malérů! Měl bys to zkusit." Nu, nevím.

Kdysi v devadesátých letech jsem se ve státě Washington skamarádil s Američankou, jež řídila dlouhé auto a snažila se mně, návštěvníkovi z Východu, objasnit spásný vliv prosazení naprosté rovnoprávnosti mužů a žen.

Jenže pak jsem ji, oslněn teorií, při cestě lodí na Vancouverský ostrov nechal zaplatit její párek v rohlíku, a byla z toho strašná scéna. Řekla, že u nich v USA je sice rovnoprávnost, ženy mohou létat stíhačkami F-15, ale co se týče párků v rohlíku, muži je vždy platí za ženy. A že jsem nic nepochopil. Nu ano.

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz