Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměštský zámek přivítá šlechtu

  13:10aktualizováno  13:10
Náměšť - Kastelán Marek Buš je na náměšťském zámku vlastně nováčkem. Nastoupil sem letos v březnu po náhlém úmrtí předchozího správce. Do Náměště přišel z Třebíče, kde dlouhých deset let vedl místní kulturní středisko. Je absolventem teologické fakulty, a než se v roce 1990 dostal ke kultuře, pracoval jako požární technik v nemocnici.
Prvotní představou nového kastelána bylo pokračovat v započaté rekonstrukci venkovního pláště zámku. Poté, co se s památkou blíže seznámil, zjistil, že je potřeba  zrekonstruovat celou řadu dalších věcí, které nejsou z pohledu běžného návštěvníka tak patrné. „Když přijdete na zámek jako návštěvník, tak vám samozřejmě ukazují hlavně to, co je hezké. Pak se člověk dostane do míst, která nejsou běžně přístupná a zjistí, že je všechno složitější. Uvidí třeba půdy a krovy a zjistí, kolik práce je potřeba udělat a co to všechno stojí," říká

V prostorách zámku a přilehlém areálu zahrad se koná řada podniků - od Folkových prázdnin až po koncerty vážné hudby. Postupně by zde proto mělo vzniknout zázemí, jež by ulehčilo pořádání akcí v zámku. “Zámeckou  hudební tradici založila rodina posledních majitelů Haugwitzů. Tento rod byl znám svými kontakty s Händlem, Salierim, či Gluckem,” řekl Buš.

Na podzim se v Náměšti ve spolupráci s rodinou Haugwitzů koná zámecký koncert. Letos to bude 22. září. Příští rok by akci mělo rozšířit muzikologické sympózium a řada doprovodných programů. „Chtěli bychom pozvat všechny žijící členy rodu," popisuje kastelán. K tomuto nápadu organizátory inspirovala iniciativa Karla Haugwitze, který všechny členy rodiny sezval na zámek už v roce 1995.

Na návštěvníky čekají dva prohlídkové okruhy, výstava znázorňující postup restaurátorských prací na čtyřech vzácných obrazech Canaletta, Tintoretta, Zampieriho a Veroneseho. Ty byly v roce 1992 ze zámku odcizeny a díky spolupráci Scottland Yardu a Interpolu se je podařilo vypátrat při prodeji v Německu a vrátit zpět do Náměště. Dalším unikátem je vzácný gobelín Verdura s Dianou ze 17. století původem z Audenarde v Belgii. Na jeho opravě nyní pracují odborníci v restaurátorských ateliérech v Praze a po dokončení bude opět vystaven na zámku.

”Práce v historickém objektu přináší řadu životních změn. Například se musím nastěhovat na zámek. Zatím bydlím v nedaleké Třebíči. Kastelán by měl bydlet na zámku nebo v jeho bezprostřední blízkosti," říká Buš. Na nového správce čeká v jeho současném působišti celá řada povinností. K těm příjemným patří studium historie náměšťského panství. K historii měl Marek Buš vztah odjakživa. Blíže se k ní však dostal až na studiích teologie. Díky znalosti latiny a řečtiny mohl číst různé prameny v originále. Přesto se rozhodně nepovažuje za odborníka. „Nejsem expert na historii," říká skromně a dodává: „Budu muset ještě hodně věcí dohnat a mám rozhodně co studovat.

Za svou současnou renesanční podobu vděčí Janu staršímu ze Žerotína. Zajímavé je druhé nádvoří s arkádami, kde dominuje fontána s Neptunovou sochou uprostřed. Renesanční arkády, původně otevřené ve všech patrech, nesou tři řady sloupů. Za pozornost bezesporu stojí také hradní kaple svatého Václava s barokními oltáři, zdobená obrazy a sochami ze zrušeného kapucínského kláštera.

Neméně pozoruhodná je knihovna s valenými klenbami a freskami. V zámku je instalována kolekce tapisérií pocházejících z doby od první poloviny 16. století do poloviny 19. století.

Otevírací doba:
duben a říjen: 9 - 16 hodin  (pouze o sobotách a nedělích)
květen, červen, září: 9 - 17 hodin  (denně mimo pondělí)
červenec a srpen: 9 - 18 hodin  (denně mimo pondělí)
Poslední prohlídka 1 hodinu před ukončením provozní doby.
Vstupné:
plné: 40 Kč
snížené: 20 Kč
Další informace o zámku na www.zamek-namest.cz

Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz