Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakupování v Turecku? O ceně musíte smlouvat

  0:01aktualizováno  0:01
Chystáte se na dovolenou do Turecka a hodláte si něco přivézt? Tak musíte počítat s tím, že budete smlouvat o ceně. V Turecku to je totiž národní sport a pro prodavače je to prostě zábava. Pokud nesmlouváte, jako kdybyste v Turecku ani nebyli.

Když se rozhodnete jít v Turecku nakupovat, nesahejte na to, co si nechcete koupit, a neptejte se na cenu. | foto: Profimedia.cz

Člověk neznalý místních poměrů nakoupí za mnohonásobek toho, za kolik by nakoupil zkušený nákupčí. Pokud se tedy chystáte do Turecka, bude se vám hodit několik pravidel, která uplatníte, když budete smlouvat o ceně. 

Na smlouvání neexistuje manuál. Musíte si ale uvědomit, že prodavači mají talent najít jakoukoliv vaši slabinu a hrát na ni. Takže to chce obrnit se pevnými nervy a hurá na nákupy. 

bazar v Istanbulu, Turecko

První rada zní: nevypadejte "draze"
Než půjdete na bazar či nakupovat k nějaké památce, přemýšlejte chvíli o tom, jak zrovna vypadáte. Máte drahé hodinky, zlatý řetízek či luxusní oblečení? Ceny pro vás budou několikrát vyšší. Vypadáte jako průměrný turista? Dostanete turistické ceny, což je pořád hodně.

A co když vypadáte jako někdo, kdo se tváří, že má ještě méně peněz než prodavač? Tak to pro vás ceny začínají být na snesitelné úrovni. Od této sumy se smlouvá. Takže pravidlo první, nevypadejte "draze".

nakupování v Turecku

Druhá rada: co nechcete, na to nesahejte
Nesahejte na to, co si nechcete koupit, a neptejte se ani na cenu. Samozřejmě, že i z toho se dá "vymluvit", ale nepatří to mezi nejlehčí úkoly. Proto pokud něco nechcete, neptejte se a neberte to do rukou.

Třetí rada: navrhněte o půlku méně, než jste ochotni zaplatit
Pokud něco budete kupovat a nebude se vám zdát cena, nesnažte se tvářit, že toužíte právě po téhle věci. Prodavač pak bude vědět, že o danou věc opravdu stojíte, a cenu bude držet. 

nakupování v Turecku

Pokud pak navrhnete nějakou cenu, buďte si vědomi toho, že cena, kterou jste řekli, je ta nejnižší, za kterou danou věc dostanete. Navrhujte tedy minimálně o půlku méně, než jste ochotni zaplatit. Smlouvá se tak lépe.

Vy chcete, aby prodavač cenu snižoval, on, abyste ji vy zvyšovali. Jednoduché předpoklady. Pokud i vy půjdete najednou s cenou níž, nebude to fér. Vámi stanovená nejnižší cena je jednou nejnižší, menší už nebude.

nakupování v Turecku

Čtvrtá rada: fráze pouštějte z hlavy
"
Mám tři děti, umírá mi rodina", "Vy jste skvělý obchodník", "Cena extra pro vás". To jsou jen fráze. Nereagujte na ně vůbec, či s vtipem. Obchodník se vám snaží vlichotit do přízně, ale vězte, že to dělá s vidinou výdělku.

Obzvláště lichocení na téma "skvělý obchodník" mnoha turistům vleze do hlavy. Buďte jiní. Nenechte si tuhle frázi vnutit. Buďte si jistí, že ve chvíli, kdy si myslíte, jak jste neudělali výborný obchod, si obchodník myslí, jak jste naivní, že jste tuhle hloupost koupili za tolik.

nakupování v Turecku

Pátá rada: nikam nespěchejte
Nespěchejte, obchodník má čas a těží z toho, že spěcháte. Udělejte si pohodlí, nechte se pozvat na čaj a pěkně prodiskutujte ceny.

Čas je mocná veličina a osobní kontakt dobrým začátkem pro dobrý obchod. Nechte se vtáhnout do hovoru a buďte připraveni na malá intermezza o ceně. Nenechejte se nachytat.

bazar v Istanbulu, Turecko

Kdy je cena dobrá?

Pokud smluvíte o dvě třetiny původní ceny, jste skutečně úspěšní. Nicméně to vyžaduje používat na obchodníky jejich vlastní zbraně: "... jsem chudý obchodník – já jsem chudý student (turista)...". Slovíčkaření zabírá.

Ve chvíli, kdy jste jen kousek od vaší vysněné ceny, stojí za to riskovat. Pokud prodavač nechce slevit, zkuste naznačit odchod. Zastaví vás? To je úspěch a můžete se dál bavit o cenách.

nakupování v Turecku

Jde se zeptat majitele obchodu na to, jestli vám může výrobek prodat za vaši cenu? I to je většinou náznak úspěchu, zřejmě jste se dostali na skutečnou cenu výrobku.

Zdá se vám pořád vysoká? Odejděte, o dva pulty dál mají jistě to samé, zkuste na ně stejný postup s tím, že pán vedle za to chtěl tolik a tolik. Dají vám lepší cenu? Neváhejte a berte. Stejnou? Berte také, znamená to, že níž už to skutečně nepůjde a výrobek opravdu má tuto hodnotu.

A zlaté pravidlo nakonec. Usmívejte se, nebuďte nervózní a nesví. Smlouvání je v Turecku normální, usmlouvat se dá cokoliv, co nemá na sobě cenovku. Často ale usmlouváte i to, co cenovku má. Smlouvat se nedá snad jen v supermarketech a restauracích.

nakupování v Turecku

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz