Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nákupní turistika? Jistě, v Dubaji

aktualizováno 
- Kdo by nechtěl za los v hodnotě 100 dirhamů (pětatřicet dolarů) vyhrát zlatou pětikilovou cihlu, či alespoň cihličku kilovou, vždyť i ta je za 10 000 dolarů. Nebo získat automobily Toyota či Nissan. Nebo zdarma jídlo pro rodinu na celý den či mnoho hraček pro děti. Kde? V Dubaji. Kdy? Při obchodním festivalu, který bude příští rok od poloviny března do poloviny dubna.

Nejde přitom o nějakou akci pro podnikatele, ale přijíždí sem většinou turisté. V době konání příláká nákupní turistika až dva miliony lidí a předpokládá se, že příští rok zde utratí až miliardu dolarů.
Na festivalu se proto podílí 2100 obchodů a vše bude zaměřeno na rodinu, proto akci doprovodí stovky programů pro děti. I hlavní heslo je tomu přizpůsobeno: "Největší rodina společně k miléniu."
"Pro turisty zde bude připraveno skutečně všechno, na co si jen vzpomenou a hotely kvůli tomu ceny nezvýší, naopak nabídnou levnější pokoje," říká Mona, jedna z pořadatelek této ohromné akce. "Cíl je jasný, teď tady nakoupí a příště se možná vrátí a stráví tady několik dní. A opět nakoupí."
Dubaj je lákáním návštěvníků na dobré ceny už léta proslavený, ale obchodní festival je každoročním vrcholem tohoto druhu turistiky.

KDY PŘIJET: Obchodní festival v Dubaji se bude konat od 19. března do 18. dubna 1999. Počasí je přijatelné, ale teploty i tak stoupají nad třicet stupňů.
INFORMACE: Pořadatelé festivalu mají adresu P.O.Box 25425, Dubaj, Spojené arabské emiráty. Telefon: 009714/235444, internet: http://DubaiSF.com
CO SI KOUPIT: Tento emirát je oblíben milovníky výrobků ze zlata, levná a kvalitní je zde elektronika, ale přívrženci romantiky zde najdou i nejrůznější koření či velký výběr látek. Ve velkých nákupních centrech můžete pořídit ale úplně všechno. Ceny jsou vždy přiznivé.
UBYTOVÁNÍ: Jenom v samotném městě Dubaj je kolem 260 hotelů a neustále se otevírají další. Většina z nich jsou luxusní zařízení, kde ubytování stojí od 100 dolarů na noc. Najdou se však i skromnější hotýlky, kde se dá přespat za dvacet-třicet dolarů pro dvě osoby. Pokud ale pojedete v době festivalu, musí se hotely objednávat předem, jinak bývají většinou obsazené.
JAK SE TAM DOSTAT: Přes několik velkých letišť Evropy (a tedy několikrát za den) se můžete do Dubaje dostat se společností Emirates, jejíž pražské zastoupení má telefon 02/24216519. V době festivalu stojí zpáteční letenka od 18 000 korun. Do Dubaje létají i ČSA.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz