Nakřáplý tác prince Charlese

aktualizováno 
Na cestách se člověk nevyhne sídlům státníků a jiných osob, které jsou přesvědčeny o své nesmrtelnosti. V tom smyslu má v mém archivu výlučné postavení fotografie prezidenta Turkmenistánu Saparmurada Nijazova, který si říká Turkmenbaši, Otec Turkmenů. Nechal si postavit sochu v nadživotní velikosti, které se tajně přezdívá gril, neboť se otáčí za sluncem.
Vojenská přehlídka poblíž londýnského sídla britského prince Charlese

Vojenská přehlídka poblíž londýnského sídla britského prince Charlese (snímek od Putinových) | foto: MF DNES

Dodnes mi je líto, že jsem se s ním potkal ještě předtím, než zavedl povinné oslavy Dne melounů, neboť melouny jsou v Turkmenistánu dobré.

Omlácené nádobí u Charlese
Moc se mi líbilo doma u britského prince Charlese. Londýnský Palác svatého Jakuba je nenápadná cihlová stavba a podnos, z něhož mě jeho mluvčí naléval čajem, měl uražený roh, a proto jsem byl nadšen, neboť monarchie, jak známo, stojí na důležitějších věcech, než jsou neomlácené čajové podnosy či blýskavé paláce, například na tradici honit o víkendu na koni lišku.

O Charlesovi jsem se tehdy od mluvčího například dozvěděl, že rád jí čerstvou zeleninu, nerad jí kořeněná jídla, že dobře hraje pólo, rád maluje vodovými barvami, a dokonce se dívá na televizi. Ano, to nejsou příliš vzrušující informace, ale rolí státníků je neříkat o sobě pokud možno vůbec nic.

Význam Chicago Bulls
Někdy je však možné udeřit a hovor rozproudit. Například rozhovor s litevským prezidentem Valdasem Adamkusem začal být napínavý až v okamžiku, kdy jsem se ho otázal, zda opravdu fandí týmu Chicago Bulls, na což on řekl: "Jistěže mám rád Bulls, když jsem žil v Chicagu!" a celý se rozzářil, neboť nechtěl už postotřicátédeváté říkat, proč chce Litva do NATO. Já se jen musel snažit neplést si baseball a basketbal.

Blízcí a vzdálení Putinovi
Zajímavou rezidenci mají Putinovi, leží za Moskvou, v nenápadném sosnovém lese, za devatero zdmi a branami, přes něž smrtelník nikdy nepohlédne. Kreml je mohutný palác, ale tahle rezidence působí spíše jako něco mezi lázeňským altánkem a ospalou loveckou chatou, které dominuje obrovský a dlouhý stůl, neboť vládce musí vždy sedět v čele něčeho velkého.

Když jsem do toho centra ruské moci vstoupil, nad velkým kulečníkových stolem běžel zrovna fotbal, Putin spolu s manželkou vystoupili z masivních dřevěných dveří a tvářili se dokonale blízce a zároveň dokonale vzdáleně, jako lidé z jiného světa, za něž je ostatně Rusové považují.

Zlo v Saddámově paláci
No, a také jsem byl doma u Saddáma Husajna, v paláci v jeho rodném Tikrítu. Bylo to skoro přesně před rokem, den poté, co jeho rodné město padlo. Američtí vojáci pojídali rýži s masem, Saddám se krčil schován v "liščí noře", kolem paláce procházeli členové jeho klanu se samopaly v rukou a v očích měli šílenství, neboť tomu všemu nemohli uvěřit, zato rabujícím lupičům došlo, že přichází jejich čas.

Na schodech jeho krásné vily - rozbombardované a vyloupené - s výhledem na zelené háje ležely dvě polámané kýčovité sochy lvů. Bylo to tísnivé místo, paláce v sobě vždy nesou něco ze svého vládce. A tady bylo cítit zlo, věřte nebo ne.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Jak fotit podzim. Mlha a nízké slunce umí čarovat, naučte se to taky

Foťte proti slunci a najděte si takovou pozici, kdy je slunce ideálně zakryto...

Podzim patří k fotograficky nejvděčnějším ročním obdobím. Zejména krajináře láká k výpadům do terénu vybarvené listí,...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz