Kypr, Afroditina skála

Kypr, Afroditina skála | foto: Profimedia.cz

Nádherné pláže, kde se vyhřejete i v říjnu. Ostrov bohyně Afrodity

  • 20
Dny plné slunce a příjemných teplot kolem 25 stupňů, krásně vyhřáté moře a žádný déšť. Takové počasí vládne na Kypru po celý říjen a často i v první polovině listopadu. Třetí největší ostrov Středomoří totiž leží jen kousek od pobřeží Afriky či Libanonu, daleko od evropských břehů.

Kostlivec pod podlahou

Na Kypru najdete téměř vše - úžasné pláže, divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek. Kyprem totiž kráčely dějiny. Už sedm tisíc let před Kristem žili na ostrově lidé, kteří si stavěli první kamenné domy v Evropě. Kulaté místnosti měly v průměru tři až čtyři metry.

Typické pro tyto obyvatele bylo, že své mrtvé zakopávali pod podlahu. V jednom obydlí se například nalezlo 26 hrobů v osmi vrstvách nad sebou.

Kypr - nejstarší domy v Evropě

Léčivá moc Afrodity

Každý návštěvník Kypru se musí zastavit v městečku Pafos, nedaleko něhož se podle legendy zrodila v mořské pěně nejkrásnější antická bohyně Afrodita. Tak alespoň rozhodl trojský princ Parid, když mu tři rozhádané bohyně svěřily do rukou jablko s nápisem té nejkrásnější. Podal ho Afroditě, čímž nastartoval slavnou trojskou válku.

Ale zpátky k naší krásné bohyni. Na místě jejího zrození stojí nedaleko břehu tři skaliska, jejichž obeplutí je povinností každé turistky - umazávají se tím totiž vrásky. Jiné ženy zase uvazují na malé keříčky kapesníčky a prosí tak Afroditu, která je také bohyní plodnosti, aby jim nadělila potomka. Prapodivné prosebné keře jsou ovázány stovkami kapesníčků.

Kypr, Afroditina skála

Afroditina skála

Kypr, místní zvyk - ženy uvazují kapesníčky na keře a prosí Afroditu, aby jim nadělila potomka

Ženy uvazují kapesníčky na keře a prosí Afroditu, aby jim nadělila potomka

Hrobky králů

Ale nejen ženy najdou v Pafosu povyražení. Ve městě si můžete prohlédnout slavné hrobky králů. Systém stovek chodeb a umělých jeskyň vytesaných do skály, kde se od třetího století před Kristem pohřbívali zámožní měšťané, je opravdu fascinující.

Na kopci nad Pafosem pak stojí ruiny antického města, které názorně vypovídají o tom, v jakém luxusu se zde žilo v dobách, kdy u nás byla vrcholem přepychu chýše usmolená z hlíny a chrastí.

Kypr, hrobky králů v městečku Pafos

Rozpolcené město

nejhezčí pláže

Na Kypru je množství nádherných a čistých pláží, označených Modrou vlajkou.

Rozlehlé písečné pláže najdete hlavně na jihozápadním pobřeží - např. v okolí Pafosu. Vyhlášené pláže jsou i na jihozápadě - např. Nissi u Agia Napa.

Menší skalnaté zátoky a krásné písečné pláže (např. Kermia) a jeskyně jsou severněji od Aja Napa na mysu Greco. K nim se dá dostat jen pěšky po divokých stezkách.

Jedinečným zážitkem je návštěva metropole, která je posledním evropským městem rozpolceným na dvě části patřící k různým státům.

Historický střed Nikósie je celý obehnán ohromnými, čtyři a půl kilometru dlouhými hradbami, které v 16. století vystavěli Benátčané obávající se turecké expanze.

Úchvatné centrum města, které by mohlo přilákat statisíce návštěvníků, je však už desítky let rozkrojeno přesně v polovině.

Celý Kypr se rozdělil na dvě části, řeckou a tureckou, už před 35 lety, ale následky jsou pro oba národy bolestné dodnes. A přestože se nyní jedná o sloučení Kypru, dohoda je stále v nedohlednu.

Kypr, Nikósie. Hranice rozdělené metropole – celnice na cestě z řecké do turecké části

Hranice rozdělené metropole – celnice na cestě z řecké do turecké části

Hurá do minulosti

Je to absurdní pocit. Kráčíte po hlavní městské třídě v Nikósii, všude kolem jsou venkovní kavárničky, obsazené restaurace a obchody plné luxusního zboží. Stačí však ujít pár set metrů a život najednou končí. Ulice sice pokračuje dál, ale po stranách již stojí jen polorozbořené domy. Území nikoho, mrtvá zóna ohraničená dvěma celnicemi. A za chvíli už jdete po orientálním arabském bulváru, který lemují stánky s falešným zbožím, kavárny plné kouře z vodních dýmek a prodavači gyrosu.

Na Kypru stojí spousty středověkých klášterů, v nichž najdete unikátní pravoslavné ikony

Na Kypru stojí spousty středověkých klášterů, v nichž najdete unikátní pravoslavné ikony

Kypr, Nikósie. V turecké části hlavního města se člověk ocitne o třicet let zpátky v minulosti

Nikósie. V turecké části hlavního města se člověk ocitne o třicet let zpátky v minulosti

Katedrála a minaret

Najednou jste v úplně jiném světě. Špičky minaretů vyrůstají z gotických chrámů, vzduchem se ozývá hlas muezzina svolávající k modlitbě. Všechno je mnohem syrovější, exotičtější a špinavější. Řezník přímo na ulici porcuje malé stažené kůzle a o kousek dál nese poslíček tureckou kávu.

Za návštěvu rozhodně stojí starý zájezdní hostinec Büyük Han, který je jednou z nejkrásnějších staveb na celém ostrově, či slavná katedrála svaté Sofie, postavená ve stylu lusignanské gotiky ve 13. století. I ta byla přestavěna na mešitu. Na podlaze tudíž klečí několik Arabů a modlí se, kříž s Ježíšem nahradily svaté klikyháky.

Kypr. Starý zájezdní hostinec Büyük Han je jednou z nejkrásnějších staveb na celém ostrově

Starý zájezdní hostinec Büyük Han je jednou z nejkrásnějších staveb na celém ostrově

Zaostalý sever

Přestože kráčíte po stejném městě, platí zde úplně jiná pravidla a zákony. Jiný jazyk, jiné peníze a jiné zvyky. Pokud se však Kypr v budoucnu opět sjednotí, může návštěvníkům nabídnout unikátní porovnání dvou odlišných světů přítomných na jednom jediném ostrově.

Ale už i dnes je možné využít dokonalé turistické infrastruktury na jihu ostrova a přitom si půjčit auto a na vlastní kůži ochutnat divoký a zapomenutý sever, kde turecká okupace zakonzervovala podobu Kypru někdy z poloviny 60. let, tedy z doby před masivním nástupem turistů. A to stojí určitě za vidění.

Kypr, Akamas Natural Park, Lara Bay

Akamas Natural Park, Lara Bay

Kypr, pláž Nissi

Pláž Nissi

Víno sladké jako láska

Každý, kdo navštíví Kypr, by měl ochutnat jedno z nejslavnějších vín světa - sladkou commandarii. Tohle víno milovala už samotná Kleopatra a říkala o něm, že je sladké jako láska. Ostatně právě egyptská kráska dostala Kypr jako dárek od Caesara.

Víno husté jako med nadchlo také krále Richarda Lví srdce. Legendární anglický vládce dobyl ostrov v roce 1191 a v přístavu Limassolu se oženil se svou snoubenkou Berengarií. A právě prostory zdejšího hradu, ve kterých vše mělo proběhnout, jsou další povinnou zastávkou všech milovníků historie i obyčejných turistů.

může se hodit

Podzim ve znamení festivalů
V září probíhá celokyperský festival Kypria s řadou divadelních představení, mimo jiné Donem Quijotem v podání řeckého divadla, hrou Dva sirotci divadla Diadromi, koncerty Kyperské filharmonie, tanečními představeními klasiků i současných choreografů - to vše se bude v pestrém sledu střídat v Nikosii, Pafosu a Larnace po celý měsíc.

V Agia Napa je konec září již tradičně ve znamení festivalu, na němž zazní jazz, děti potěší loutkové divadlo a turisty místní umění a řemesla. Seznámit se lze s tradičním uměním mozaiky, malováním ikon či krajkářstvím.

Mapy © Google