Nad populační politikou Číňanky vyhrávají

  15:47aktualizováno  15:47
Mateřský pud Číňanek je silnější než státní příkazy a zákazy. Čínská vláda prosazuje politiku jednoho dítěte, mnohdy drastickými způsoby, jako jsou nucené potraty nebo sterilizace. Matky si ale najdou cestu, jak si pořídit i druhé dítě. Odejdou porodit jinam, vrátí se a úředníci přivřou oči...

Když byla paní Ma těhotná podruhé, tolik se bála, že úředníci pro plánování rodiny z jejich vesnice ji přinutí k potratu, že se rozhodla porodit jinde. Když se domů vrátila s čerstvě narozenou dcerkou, očekávala pokutu, nebo ještě něco horšího.

Místo toho ji úředníci na ulici uvítali košíkem plným červeně obarvených vajec, což je čínská tradice při narození dítěte.

"Úředníci mají pocit, že pokud se porod neodehrál ve vesnici, nemá to s nimi nic společného," přemítá šestatřicetiletá hospodyně, která nechce uvést své celé jméno. "Když odejdete, můžete mít tolik dětí, kolik chcete," dodává. 

Čína je Politika jednoho dítěte
Čínskou politiku jednoho dítěte ostře kritizuje zahraničí. Čínské úřady se totiž snaží snížit rychle rostoucí populaci za cenu drakonických opatření včetně nucených sterilizací a potratů.

V Číně žije 1,3 miliardy lidí. Očekává se, že v roce 2050 bude mít nejlidnatější země světa 1,6 miliardy obyvatel.

V mnoha částech venkovské Číny se však tato politika prosazuje jen ztěží. "Čína je jako rozjetý náklaďák, nemůžete očekávat, že se najednou zastaví," uvádí mluvčí státní komise pro plánování rodiny Čen Šen-li. "Když lidem řekneme, aby měli jedno dítě, můžeme být rádi, když se zastaví na dvou," vysvětluje.

Politika předepisuje většině manželských párů jedno dítě, ale některé rodiny ve venkovských oblastech mohou mít dvě a etnické menšiny, včetně Tibeťanů, tři a více dětí. Každý rok se však narodí dva miliony novorozeňat (asi desetina z celkových porodů), které by na svět nepřišly, kdyby byla politika uplatňována jednotně, říká Čen.

Vládě se podchytit porodnost nedaří
Zvláště na venkově nemá čínská vláda velké páky. V místech, kterým se říká černé díry, se porodní limity otevřeně ignorují.

Například představitelé okresu Tchan-pa v prosperující jižní provincii Kuang-tung v roce 1999 zjistili, že více než 80 procent z tamních 10 tisíc rodin má dítě mimo rámec daný politikou. Za každé další dítě potom venkovanům uložili poplatky ve výši několik tisíc jüanů (stovky dolarů), což je dvojnásobek tamního průměrného ročního platu.

Ukrývání dětí
Jednou z příčin rozsáhlého porušování populačních zákonů vlády je korupce. Další je tradiční upřednostňování několika synů v komunitách rolníků, kteří ponesou rodinné jméno, budou pracovat na poli a starat se o rodiče. 

"Rolníci ukrývají děti, aby se vyhnuli pokutám. Představitelé to tají, aby zachránili svoji politickou kůži," vysvětluje Cchao Ťin-čching, odborník na problematiku venkova z šanghajské univerzity.

Ve městech naopak mnoho lidí otevřeně vyjadřuje této politice podporu. Městští rodiče mívají pouze jedno dítě také z toho důvodu, že bydlení a vzdělávání je velmi nákladné.   

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Turistický svět objevuje Srbsko. Nejvíce se v zemi líbí Číňanům

Bělěhrad je jako tavící kotel Balkánského poloostrova. Nebude to trvat dlouho a...

Srbsko letos čeká rekordní příjmy z turistiky. Podle ministra obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Rasima Ljajiče...

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Najdete na iDNES.cz