Nad populační politikou Číňanky vyhrávají

  15:47aktualizováno  15:47
Mateřský pud Číňanek je silnější než státní příkazy a zákazy. Čínská vláda prosazuje politiku jednoho dítěte, mnohdy drastickými způsoby, jako jsou nucené potraty nebo sterilizace. Matky si ale najdou cestu, jak si pořídit i druhé dítě. Odejdou porodit jinam, vrátí se a úředníci přivřou oči...

Když byla paní Ma těhotná podruhé, tolik se bála, že úředníci pro plánování rodiny z jejich vesnice ji přinutí k potratu, že se rozhodla porodit jinde. Když se domů vrátila s čerstvě narozenou dcerkou, očekávala pokutu, nebo ještě něco horšího.

Místo toho ji úředníci na ulici uvítali košíkem plným červeně obarvených vajec, což je čínská tradice při narození dítěte.

"Úředníci mají pocit, že pokud se porod neodehrál ve vesnici, nemá to s nimi nic společného," přemítá šestatřicetiletá hospodyně, která nechce uvést své celé jméno. "Když odejdete, můžete mít tolik dětí, kolik chcete," dodává. 

Čína je Politika jednoho dítěte
Čínskou politiku jednoho dítěte ostře kritizuje zahraničí. Čínské úřady se totiž snaží snížit rychle rostoucí populaci za cenu drakonických opatření včetně nucených sterilizací a potratů.

V Číně žije 1,3 miliardy lidí. Očekává se, že v roce 2050 bude mít nejlidnatější země světa 1,6 miliardy obyvatel.

V mnoha částech venkovské Číny se však tato politika prosazuje jen ztěží. "Čína je jako rozjetý náklaďák, nemůžete očekávat, že se najednou zastaví," uvádí mluvčí státní komise pro plánování rodiny Čen Šen-li. "Když lidem řekneme, aby měli jedno dítě, můžeme být rádi, když se zastaví na dvou," vysvětluje.

Politika předepisuje většině manželských párů jedno dítě, ale některé rodiny ve venkovských oblastech mohou mít dvě a etnické menšiny, včetně Tibeťanů, tři a více dětí. Každý rok se však narodí dva miliony novorozeňat (asi desetina z celkových porodů), které by na svět nepřišly, kdyby byla politika uplatňována jednotně, říká Čen.

Vládě se podchytit porodnost nedaří
Zvláště na venkově nemá čínská vláda velké páky. V místech, kterým se říká černé díry, se porodní limity otevřeně ignorují.

Například představitelé okresu Tchan-pa v prosperující jižní provincii Kuang-tung v roce 1999 zjistili, že více než 80 procent z tamních 10 tisíc rodin má dítě mimo rámec daný politikou. Za každé další dítě potom venkovanům uložili poplatky ve výši několik tisíc jüanů (stovky dolarů), což je dvojnásobek tamního průměrného ročního platu.

Ukrývání dětí
Jednou z příčin rozsáhlého porušování populačních zákonů vlády je korupce. Další je tradiční upřednostňování několika synů v komunitách rolníků, kteří ponesou rodinné jméno, budou pracovat na poli a starat se o rodiče. 

"Rolníci ukrývají děti, aby se vyhnuli pokutám. Představitelé to tají, aby zachránili svoji politickou kůži," vysvětluje Cchao Ťin-čching, odborník na problematiku venkova z šanghajské univerzity.

Ve městech naopak mnoho lidí otevřeně vyjadřuje této politice podporu. Městští rodiče mívají pouze jedno dítě také z toho důvodu, že bydlení a vzdělávání je velmi nákladné.   

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...Najdete na iDNES.cz