Na bečovském hradu a zámku připravují exponáty pro výstavu ´Příběh stolu´. Její součástí bude soubor stolu, křesla a psacích potřeb, které ve 30. letech 20.století vytvořil německý architekt Woldemar Brinckmann a daroval je Adolfu Hitlerovi. Správce sbírek Josef Rozinek při očišťování křesla. | foto: MF DNES

Bečov ukáže Hitlerův stůl, na zámku se u něj donedávna konaly porady

  • 17
Pompézní stůl, který daroval v roce 1937 německý architekt Woldemar Brickmann nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, ukážou v květnu na výstavě v Bečově nad Teplou. Organizátoři však mají obavy, že exponáty přilákají i neonacisty.

"Celou věc jsme proto konzultovali i s policisty," uvedl bečovský kastelán Tomáš Wizovský. Ve výstavních prostorách bude proto umístěny kamery.

Společně se stolem bude vystaveno i křeslo, židle a mramorová psací souprava. Další součásti daru architekta Brickmanna nacistickému vůdci.

"Výstavu nepojímáme jako oslavu Adolfa Hitlera, ale jako ukázku historicky pozoruhodných a nečekaných souvislostí," konstatoval Wizovský. Dodal, že stůl se momentálně nachází rozložený v depozitáři zámku.

Dary německého architekta Woldemara Brickmanna pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera měly být původně součástí velkolepého muzea v rakouském Linci. Nakonec se ale v 50. letech letech minulého století dostaly na zámek v Bečově nad Teplou. Tady však mnoho let nikdo nevěděl, že právě jejich stůl patřil arcizločinci moderních dějin.

"Tušili jsme nacistickou minulost pompézního stolu, za který se vejde až deset lidí. Na evidenční kartě bylo totiž napsáno, že může jít o monumentální stůl říšského protektora Heydricha," poznamenal kastelán. Sám při běžných pracovních poradách v jednací síni zámku strávil u Hitlerova stolu nespočet hodin.

Teprve po návštěvě badatele Stanislava Motla v roce 2008 se kastelán dozvěděl, pro koho byl stůl vyroben. Motl přijel na zámek pátrat právě po tomto kusu nábytku společně se spisovatelem Jiřím Kuchařem, autorem dvoudílné knihy Hitlerova sbírka v Čechách.

Výstava nazvaná "Příběh stolu" začne 22. května a potrvá tři týdny. Na vernisáž přijede i spisovatel Kuchař a rád zodpoví zájemcům všechny otázky. Už nyní vysvětlil, proč vybavení stolu není kompletní. "Desky na spisy mi někdo nabídl za pět tisíc eur. Nekoupil jsem."

Kuchař připouští, že ke stolu můžou obdivně vzhlížet neonacisté. I kdyby ale na výstavě chtěl některý z nich hajlovat nemá šanci. Výstavní prostory jsou totiž kvůli relikviáři sv. Maura, který má nevyčíslitelnou hodnotu, prošpikovány kamerami. Areál střeží i bezpečnostní agentura.