Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bečov ukáže Hitlerův stůl, na zámku se u něj donedávna konaly porady

  13:21aktualizováno  13:21
Pompézní stůl, který daroval v roce 1937 německý architekt Woldemar Brickmann nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, ukážou v květnu na výstavě v Bečově nad Teplou. Organizátoři však mají obavy, že exponáty přilákají i neonacisty.

Na bečovském hradu a zámku připravují exponáty pro výstavu ´Příběh stolu´. Její součástí bude soubor stolu, křesla a psacích potřeb, které ve 30. letech 20.století vytvořil německý architekt Woldemar Brinckmann a daroval je Adolfu Hitlerovi. Správce sbírek Josef Rozinek při očišťování křesla. | foto: MF DNES

"Celou věc jsme proto konzultovali i s policisty," uvedl bečovský kastelán Tomáš Wizovský. Ve výstavních prostorách bude proto umístěny kamery.

Společně se stolem bude vystaveno i křeslo, židle a mramorová psací souprava. Další součásti daru architekta Brickmanna nacistickému vůdci.

"Výstavu nepojímáme jako oslavu Adolfa Hitlera, ale jako ukázku historicky pozoruhodných a nečekaných souvislostí," konstatoval Wizovský. Dodal, že stůl se momentálně nachází rozložený v depozitáři zámku.

Dary německého architekta Woldemara Brickmanna pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera měly být původně součástí velkolepého muzea v rakouském Linci. Nakonec se ale v 50. letech letech minulého století dostaly na zámek v Bečově nad Teplou. Tady však mnoho let nikdo nevěděl, že právě jejich stůl patřil arcizločinci moderních dějin.

"Tušili jsme nacistickou minulost pompézního stolu, za který se vejde až deset lidí. Na evidenční kartě bylo totiž napsáno, že může jít o monumentální stůl říšského protektora Heydricha," poznamenal kastelán. Sám při běžných pracovních poradách v jednací síni zámku strávil u Hitlerova stolu nespočet hodin.

Teprve po návštěvě badatele Stanislava Motla v roce 2008 se kastelán dozvěděl, pro koho byl stůl vyroben. Motl přijel na zámek pátrat právě po tomto kusu nábytku společně se spisovatelem Jiřím Kuchařem, autorem dvoudílné knihy Hitlerova sbírka v Čechách.

Výstava nazvaná "Příběh stolu" začne 22. května a potrvá tři týdny. Na vernisáž přijede i spisovatel Kuchař a rád zodpoví zájemcům všechny otázky. Už nyní vysvětlil, proč vybavení stolu není kompletní. "Desky na spisy mi někdo nabídl za pět tisíc eur. Nekoupil jsem."

Kuchař připouští, že ke stolu můžou obdivně vzhlížet neonacisté. I kdyby ale na výstavě chtěl některý z nich hajlovat nemá šanci. Výstavní prostory jsou totiž kvůli relikviáři sv. Maura, který má nevyčíslitelnou hodnotu, prošpikovány kamerami. Areál střeží i bezpečnostní agentura.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Najdete na iDNES.cz