Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na výlet do Milevska

  10:51aktualizováno  10:51
Pokud zavítáte do jihočeského Milevska, nezapomeňte si prohlédnout velice zajímavou expozici místního muzea. To je umístěno v areálu premonstrátského kláštera. Dozvíte se zde mnoho zajímavého o historii města a jeho okolí. Muzeum je otevřeno od 9.00 do 18.00, od října končí o hodinu dříve a na jeho návštěvu si vyčleňte tak dvě hodiny. Vstupné 20 korun je vzhledem k rozsahu expozice skutečně symbolické.

V přízemí se seznámíte s historií Milevska a kláštera premonstrátů. Jsou zde umístěny podrobné popisky, které se věnují dějinám města i jednotlivým osobnostem (Jiří z Milevska, opat Jarloch). Jsou tu také vystaveny vykopávky, které spadají až do doby bronzové. Archeologické práce, které ve městě probíhaly a dosud probíhají, dokumentuje množství fotografií. V této části expozice najdete také obrazy a řezby z 16.-19. století, nejrůznější mapy a staré tisky.

Muzeum zde však nekončí. Prohlídka pokračuje na chodbách a v místnostech prvního patra. Jsou zde vystaveny tradiční kroje a uvidíte také ukázky řemesel, která jsou pro tento kraj typická. Dále je tu několik místností věnovaných novodobější historii města. Uvidíte dobové fotografie, pozvánky na tehdejší ochotnické představení, historický nábytek, staré zbraně a další zajímavosti.

Část výstavy je věnována také historii města za první i druhé světové války. V posledním patře se nachází expozice etnografická a podél schodiště je stálá výstava „Stará Vltava na fotografiích“. Uvidíte zde obrázky, které dnes kvůli Orlické přehradě už nezahlédnete. Fotografie zachycují řadu vesnic, které jsou od roku 1962 ukryty na dně jezera. Z oken muzea je výhled na rajský dvůr, v dohledné době se počítá s jeho rekonstrukcí.

Muzeum se pyšní také několika vzácnými exponáty. Jde o dva cenné gotické kalichy, oltářní obrazy a řezby apoštolů z poloviny 16. století. Tyto exponáty však v areálu muzea nejsou, protože zde chybí kvalitní elektronické zabezpečení. Po telefonické domluvě se však dají do muzea dovézt. V muzeu mají sice pevné otevírací hodiny, vše však záleží na dohodě.

PROCHÁZKA MĚSTEM

Ve městě se nachází několik dalších památek. Náměstí Eduarda Beneše dominuje kostel sv. Bartoloměje z druhé poloviny 19. století. Velmi krásná je barokní radnice ze 17. století, kterou najdete také na náměstí. Přiléhá k ní renesanční budova bývalého pivovaru a poblíž je fara z počátku 18. století. Ukázkou spojení empíru a kubismu je kostel církve českobratrské.

Budova dokončená v roce 1919 bývala kdysi židovskou synagogou. Asi 1 kilometr od města se nachází židovský hřbitov z náhrobky z 18. a 19. století. V Milevsku se po celá staletí rozvíjela tradiční řemesla, dodnes se tu pravidelně konají masopustní maškarní průvody.

HISTORIE MILEVSKA

Historie Milevska spadá až do doby kamenné, od 8. století se datuje slovanské osídlení. Na konci 12. století se město stalo  významnou obchodní křižovatkou. Důležitou postavou místních dějin je Jiří z Milevska. Byl prvním písemně doloženým majitelem milevského panství a především založil premonstrátský klášter. V roce 1187 sem přišli z kláštera Porta Coeli v Želivě první řeholníci.

Téměř v každém městě se stal klášter kulturním i hospodářským centrem, stejně tomu bylo i v Milevsku. Po letech rozkvětu následovalo období husitských válek. V roce 1420 byl klášter dobit husity a vypálen, bývalá sláva se mu už nikdy nevrátila. V 16. a 17. století se tu u moci střídali Rožmberkové, Švamberkové a také rod Hodějovských z Hodějova.

Po bitvě na Bílé hoře byl klášter vrácen premonstrátům, spadal a dodnes spadá pod Strahovský klášter. V areálu premonstrátského kláštera se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, románské bazilika založená na konci 12. století. Ve 13.století následovala gotická přestavba, v o čtyři sta let později barokní. Dnešní pseudorománská podoba kostela pochází z konce 19. století.

Všechny premonstrátské kláštery mají víceméně stejné stavební prvky, proto i zde najdeme tři křídla konventu a čtvercový rajský dvůr. K areálu také patří kostel sv. Jiljí, který byl postaven údajně už roku 1184. Původně ho vlastnil již zmiňovaný Jiří z Milevska. Kostel měl nejprve podobu románskou, z této doby se dochovala zvonice. Ve 14. století byl objekt goticky přestavěn. Zajímavá je síťová žebrová klenba nad sakristií a kněžištěm. Jde totiž o nejstarší klenbu tohoto druhu u nás. Normálně není klášter veřejnosti přístupný. Pokud jde o početnější předem objednané skupiny, je možné si prohlídku vyjednat. Návštěva určitě stojí zato.

Premonstrátský klášter, ve kterém je umístěno milevské muzeum

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz