Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na výlet do Milevska

  10:51aktualizováno  10:51
Pokud zavítáte do jihočeského Milevska, nezapomeňte si prohlédnout velice zajímavou expozici místního muzea. To je umístěno v areálu premonstrátského kláštera. Dozvíte se zde mnoho zajímavého o historii města a jeho okolí. Muzeum je otevřeno od 9.00 do 18.00, od října končí o hodinu dříve a na jeho návštěvu si vyčleňte tak dvě hodiny. Vstupné 20 korun je vzhledem k rozsahu expozice skutečně symbolické.

V přízemí se seznámíte s historií Milevska a kláštera premonstrátů. Jsou zde umístěny podrobné popisky, které se věnují dějinám města i jednotlivým osobnostem (Jiří z Milevska, opat Jarloch). Jsou tu také vystaveny vykopávky, které spadají až do doby bronzové. Archeologické práce, které ve městě probíhaly a dosud probíhají, dokumentuje množství fotografií. V této části expozice najdete také obrazy a řezby z 16.-19. století, nejrůznější mapy a staré tisky.

Muzeum zde však nekončí. Prohlídka pokračuje na chodbách a v místnostech prvního patra. Jsou zde vystaveny tradiční kroje a uvidíte také ukázky řemesel, která jsou pro tento kraj typická. Dále je tu několik místností věnovaných novodobější historii města. Uvidíte dobové fotografie, pozvánky na tehdejší ochotnické představení, historický nábytek, staré zbraně a další zajímavosti.

Část výstavy je věnována také historii města za první i druhé světové války. V posledním patře se nachází expozice etnografická a podél schodiště je stálá výstava „Stará Vltava na fotografiích“. Uvidíte zde obrázky, které dnes kvůli Orlické přehradě už nezahlédnete. Fotografie zachycují řadu vesnic, které jsou od roku 1962 ukryty na dně jezera. Z oken muzea je výhled na rajský dvůr, v dohledné době se počítá s jeho rekonstrukcí.

Muzeum se pyšní také několika vzácnými exponáty. Jde o dva cenné gotické kalichy, oltářní obrazy a řezby apoštolů z poloviny 16. století. Tyto exponáty však v areálu muzea nejsou, protože zde chybí kvalitní elektronické zabezpečení. Po telefonické domluvě se však dají do muzea dovézt. V muzeu mají sice pevné otevírací hodiny, vše však záleží na dohodě.

PROCHÁZKA MĚSTEM

Ve městě se nachází několik dalších památek. Náměstí Eduarda Beneše dominuje kostel sv. Bartoloměje z druhé poloviny 19. století. Velmi krásná je barokní radnice ze 17. století, kterou najdete také na náměstí. Přiléhá k ní renesanční budova bývalého pivovaru a poblíž je fara z počátku 18. století. Ukázkou spojení empíru a kubismu je kostel církve českobratrské.

Budova dokončená v roce 1919 bývala kdysi židovskou synagogou. Asi 1 kilometr od města se nachází židovský hřbitov z náhrobky z 18. a 19. století. V Milevsku se po celá staletí rozvíjela tradiční řemesla, dodnes se tu pravidelně konají masopustní maškarní průvody.

HISTORIE MILEVSKA

Historie Milevska spadá až do doby kamenné, od 8. století se datuje slovanské osídlení. Na konci 12. století se město stalo  významnou obchodní křižovatkou. Důležitou postavou místních dějin je Jiří z Milevska. Byl prvním písemně doloženým majitelem milevského panství a především založil premonstrátský klášter. V roce 1187 sem přišli z kláštera Porta Coeli v Želivě první řeholníci.

Téměř v každém městě se stal klášter kulturním i hospodářským centrem, stejně tomu bylo i v Milevsku. Po letech rozkvětu následovalo období husitských válek. V roce 1420 byl klášter dobit husity a vypálen, bývalá sláva se mu už nikdy nevrátila. V 16. a 17. století se tu u moci střídali Rožmberkové, Švamberkové a také rod Hodějovských z Hodějova.

Po bitvě na Bílé hoře byl klášter vrácen premonstrátům, spadal a dodnes spadá pod Strahovský klášter. V areálu premonstrátského kláštera se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, románské bazilika založená na konci 12. století. Ve 13.století následovala gotická přestavba, v o čtyři sta let později barokní. Dnešní pseudorománská podoba kostela pochází z konce 19. století.

Všechny premonstrátské kláštery mají víceméně stejné stavební prvky, proto i zde najdeme tři křídla konventu a čtvercový rajský dvůr. K areálu také patří kostel sv. Jiljí, který byl postaven údajně už roku 1184. Původně ho vlastnil již zmiňovaný Jiří z Milevska. Kostel měl nejprve podobu románskou, z této doby se dochovala zvonice. Ve 14. století byl objekt goticky přestavěn. Zajímavá je síťová žebrová klenba nad sakristií a kněžištěm. Jde totiž o nejstarší klenbu tohoto druhu u nás. Normálně není klášter veřejnosti přístupný. Pokud jde o početnější předem objednané skupiny, je možné si prohlídku vyjednat. Návštěva určitě stojí zato.

Premonstrátský klášter, ve kterém je umístěno milevské muzeum

Autor:
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Kostelík na Byšičkách se nám v dáli ukáže již z oken motorového vlaku. To se...
Na tajemné Byšičky po stopách pochmurné balady o umrlcově nevěstě

Půvabné Podkrkonoší v sobě nese tajemný náboj. Tady se na odlehlých samotách dlouho udržela lidová forma komunikace s duchy zemřelých. A v tomto kraji též...  celý článek

Turisté na vrcholu Sněžky
Přírodní „Václaváky“ v Česku. Fenomén, který nechceme, ale máme

Patří mezi nejkrásnější místa v Česku, mají ale jednu velkou vadu na kráse: v sezoně je lepší se jim vyhnout. Velká parkoviště, restaurace, kiosky a přetížené...  celý článek

Film Dovolená s Andělem trefně popsal odborářské rekreace.
Dovolená nejen s Andělem. Odborářské rekreace dělnický lid miloval

Kdyby v létě 1952 revizor Gustav Anděl nevyjel do zotavovny Jezerka, dnešní generace by zřejmě netušily, jak tehdejší odborářská rekreace vypadala.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.