Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na výlet do Milevska

  10:51aktualizováno  10:51
Pokud zavítáte do jihočeského Milevska, nezapomeňte si prohlédnout velice zajímavou expozici místního muzea. To je umístěno v areálu premonstrátského kláštera. Dozvíte se zde mnoho zajímavého o historii města a jeho okolí. Muzeum je otevřeno od 9.00 do 18.00, od října končí o hodinu dříve a na jeho návštěvu si vyčleňte tak dvě hodiny. Vstupné 20 korun je vzhledem k rozsahu expozice skutečně symbolické.

V přízemí se seznámíte s historií Milevska a kláštera premonstrátů. Jsou zde umístěny podrobné popisky, které se věnují dějinám města i jednotlivým osobnostem (Jiří z Milevska, opat Jarloch). Jsou tu také vystaveny vykopávky, které spadají až do doby bronzové. Archeologické práce, které ve městě probíhaly a dosud probíhají, dokumentuje množství fotografií. V této části expozice najdete také obrazy a řezby z 16.-19. století, nejrůznější mapy a staré tisky.

Muzeum zde však nekončí. Prohlídka pokračuje na chodbách a v místnostech prvního patra. Jsou zde vystaveny tradiční kroje a uvidíte také ukázky řemesel, která jsou pro tento kraj typická. Dále je tu několik místností věnovaných novodobější historii města. Uvidíte dobové fotografie, pozvánky na tehdejší ochotnické představení, historický nábytek, staré zbraně a další zajímavosti.

Část výstavy je věnována také historii města za první i druhé světové války. V posledním patře se nachází expozice etnografická a podél schodiště je stálá výstava „Stará Vltava na fotografiích“. Uvidíte zde obrázky, které dnes kvůli Orlické přehradě už nezahlédnete. Fotografie zachycují řadu vesnic, které jsou od roku 1962 ukryty na dně jezera. Z oken muzea je výhled na rajský dvůr, v dohledné době se počítá s jeho rekonstrukcí.

Muzeum se pyšní také několika vzácnými exponáty. Jde o dva cenné gotické kalichy, oltářní obrazy a řezby apoštolů z poloviny 16. století. Tyto exponáty však v areálu muzea nejsou, protože zde chybí kvalitní elektronické zabezpečení. Po telefonické domluvě se však dají do muzea dovézt. V muzeu mají sice pevné otevírací hodiny, vše však záleží na dohodě.

PROCHÁZKA MĚSTEM

Ve městě se nachází několik dalších památek. Náměstí Eduarda Beneše dominuje kostel sv. Bartoloměje z druhé poloviny 19. století. Velmi krásná je barokní radnice ze 17. století, kterou najdete také na náměstí. Přiléhá k ní renesanční budova bývalého pivovaru a poblíž je fara z počátku 18. století. Ukázkou spojení empíru a kubismu je kostel církve českobratrské.

Budova dokončená v roce 1919 bývala kdysi židovskou synagogou. Asi 1 kilometr od města se nachází židovský hřbitov z náhrobky z 18. a 19. století. V Milevsku se po celá staletí rozvíjela tradiční řemesla, dodnes se tu pravidelně konají masopustní maškarní průvody.

HISTORIE MILEVSKA

Historie Milevska spadá až do doby kamenné, od 8. století se datuje slovanské osídlení. Na konci 12. století se město stalo  významnou obchodní křižovatkou. Důležitou postavou místních dějin je Jiří z Milevska. Byl prvním písemně doloženým majitelem milevského panství a především založil premonstrátský klášter. V roce 1187 sem přišli z kláštera Porta Coeli v Želivě první řeholníci.

Téměř v každém městě se stal klášter kulturním i hospodářským centrem, stejně tomu bylo i v Milevsku. Po letech rozkvětu následovalo období husitských válek. V roce 1420 byl klášter dobit husity a vypálen, bývalá sláva se mu už nikdy nevrátila. V 16. a 17. století se tu u moci střídali Rožmberkové, Švamberkové a také rod Hodějovských z Hodějova.

Po bitvě na Bílé hoře byl klášter vrácen premonstrátům, spadal a dodnes spadá pod Strahovský klášter. V areálu premonstrátského kláštera se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, románské bazilika založená na konci 12. století. Ve 13.století následovala gotická přestavba, v o čtyři sta let později barokní. Dnešní pseudorománská podoba kostela pochází z konce 19. století.

Všechny premonstrátské kláštery mají víceméně stejné stavební prvky, proto i zde najdeme tři křídla konventu a čtvercový rajský dvůr. K areálu také patří kostel sv. Jiljí, který byl postaven údajně už roku 1184. Původně ho vlastnil již zmiňovaný Jiří z Milevska. Kostel měl nejprve podobu románskou, z této doby se dochovala zvonice. Ve 14. století byl objekt goticky přestavěn. Zajímavá je síťová žebrová klenba nad sakristií a kněžištěm. Jde totiž o nejstarší klenbu tohoto druhu u nás. Normálně není klášter veřejnosti přístupný. Pokud jde o početnější předem objednané skupiny, je možné si prohlídku vyjednat. Návštěva určitě stojí zato.

Premonstrátský klášter, ve kterém je umístěno milevské muzeum

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz